طراحی خانه مسکونی

تحولات شرکت سولار سیتی در طراحی خانه مسکونی

طراحی خانه مسکونی

شرکت سولار سیتی یکی از شرکت‌های زیرمجموعه شرکت خودروسازی برقی تسلا و متعلق به کارآفرین معروف ایلان ماسک است که در سال 2006 تاسیس شد. هدف اصلی این شرکت، افزایش سهم انرژی خورشیدی در سبد تامین انرژی جهان است. در حال حاضر، شرکت‌های سولار سیتی و تسلا در حال ایجاد تحول در باتری و پنل‌های خورشیدی هستند. یکی از اهداف ایلان ماسک از تاسیس شرکت سولار سیتی آن است که افراد بتوانند خودروی خود را در خانه شارژ نمایند که این امر به پشتوانه تبدیل انرژی خورشیدی به برق از طریق پنل‌های نصب شده در بخش‌های مختلف خانه خواهد بود که در طراحی خانه مسکونی لحاظ می شود.

طراحی خانه خورشیدی


در واقع زنجیره تامین پیشرانه خودروها دیگر مانند گذشته نخواهد بود که با برداشت از منابع طبیعی مانند نفت، در نهایت بنزین تولید و در خودرو مصرف می‌شود. در زنجیره تامین انرژی مدنظر تسلا و سولار سیتی ، شروع زنجیره با انرژی پاک خورشیدی است که از طریق پنل به راحتی تبدیل به نیروی محرکه خودرو می‌شود. لذا دیگر نیازی به تخریب محیط زیست و احداث پالایشگاه‌های تولید بنزین که اثرات بسیار نامناسبی در محیط زیست دارند، نخواهد بود. بلکه تامین نیروی محرکه خودرو طی سلسله مراتبی که با محیط زیست سازگار است، انجام می‌شود. مزیت‌های چشمگیر خودروهای برقی و پنل‌های خورشیدی ، بر همگان این موضوع را روشن ساخته که آینده متعلق به انرژی خورشیدی خواهد بود.

طراحی ویلا - شرکت معماری آسو

تاثیر شرکت سولار سیتی بر سبک معماری خانه

مشابه با تحولاتی که شرکت‌های مطرح همچون اپل و مایکروسافت در حوزه‌های مربوط به خود انجام دادند، انتظار می‌رود که شرکت سولار سیتی نیز به عنوان شرکت پیشرو در زمینه انرژی‌های خورشیدی، در تامین انرژی پاک از طریق پنل‌ها تحول قابل توجهی ایجاد نمای، بخصوص آنکه اصول راهبردی این شرکت توسط ایلان ماسک پایه گذاری می شود. روند فعالیت‌های این شرکت و سایر شرکت های مشابه به نحوی است که انتظار می رود پیش از سال 2025، تامین انرژی پاک در خانه‌ها به امری معمول و بسیار متداول تبدیل شود. با ترویج پنل های خورشیدی در طراحی ویلا و طراحی ویلا دوبلکس ، معماری آن‌ها نیز تغییر خواهد کرد. برای مثال، ایجاد یک پارکینگ در داخل حیاط که دارای سقفی متشکل از پنل خورشیدی است، می‌تواند منجر به شارژ خودروهای برقی در زمان‌هایی شود که خودرو در پارکینگ قرار دارد.

در مواقعی که خودرو بیرون از خانه است، ذخیره سازی انرژی از طریق باتری‌های تعبیه شده، امکان‌پذیر خواهند بود. با ورود پنل‌های خورشیدی به مجموعه المان‌هایی که می‌بایست در طراحی خانه مسکونی لحاظ شوند، مسائل مهندسی سیستم های انرژی نیز بایستی به جد در طراحی های شرکت معماری رعایت شوند. فضاهای مختلف خانه بایستی به نحوی تعبیه شوند که بیشترین بهره‌برداری از انرژی خورشیدی جهت تبدیل برق انجام گیرد. همچنین، معماری خانه ها نیز بایستی به گونه ای شود که از لحاظ ظاهری ، بیشترین هارمونی و تطبیق پذیری را با پنل های خورشیدی داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *