اینترنت اشیا در معماری, طراحی خانه مسکونی

خانه هوشمند

خانه هوشمند - طراحی خانه هوشمند

همانطور که در مقالات قبلی به آن اشاره شد اینترنت اشیا و فناوری‌های هوشمند در در جنبه‌های متنوع زندگی و صنایع مختلف به کار گرفته می‌‌شوند. یکی از کاربردهای فناوری‌های هوشمند، خانه‌های هوشمند است. این فناوری‌ها نوین در بخش‌های مختلف خانه و زندگی روز مره افراد مورد استفاده قرار می‌گیرند. در نظر داریم در ادامه به تشریح بخش‌های مختلف خانه هوشمند بپردازیم. تا پایان این مقاله با ما باشید:

سیستم روشنایی خانه هوشمند

در حال حاضر فناوری‌های هوشمند تقریبا در تمام بخش‌های خانه از جمله روشنایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. شما می‌توانید با استفاده از سیستم‌های نورپردازی هوشمند، چراغ‌های خانه خود را از هر نقطه ای کنترل کنید؛ برای روشن یا خاموش بودن چراغ‌ها برنامه ریزی کنید و چراغ‌ها به محض رسیدن شما به خانه به صورت خودکار روشن شوند. در ادامه تعدادی از خلاقانه ترین و کارآمدترین محصولات مورد استفاده در سیستم روشنایی خانه‌های هوشمند، را به شما معرفی خواهیم کرد:

 • لامپ Holi SleepCompanion

لامپ هوشمند Holi SleepCompanion به گونه ای طراحی شده است که کاربر را به طور طبیعی با یک نور آبی رنگ تنظیم شده از خواب بیدار می‌کند. بیدار شدن فرد در این وضعیت، به کاهش سطح ملاتونین در بدن او منجر می‌شود. همچنین این لامپ به کاربر کمک می‌کند تا سریع تر و راحت تر به خواب رود. این لامپ علاوه بر روشن کردن فضای خانه، در طولانی مدت احساس راحتی و آرامش را برای اعضای خانه به همراه خواهد داشت.

 • لامپ Flux Bluetooth Smart LED

یکی دیگر از محصولات روشنایی هوشمند، لامپ ال ای دی هوشمند Flux Bluetooth است. این لامپ تکی توانایی انتشار 16 میلیون رنگ به صورت گرادینت را داراست و از طریق گوشی هوشمند قابل کنترل است. از طریق سیستم برنامه ریزی این لامپ می‌توان در زمان‌های مختلف روز رنگ‌های مختلفی از آن را مشاهده کرد. همچنین این امکان برای کاربران وجود دارد که مطابق موسیقی پخش شده در فضای خانه، رنگ‌های تابیده شده از این لامپ را تنظیم کنند.

 • لامپ Sengled Boost

یکی از مشکلاتی که در اکثر خانه‌ها وجود دارد این است که سیگنال‌های وای فای خانه به برخی گوشه و کنار آن نمی‌رسد. دستگاه‌های تقویت کننده سیگنال چندین سال است که وجود دارند و مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما در حال حاضر امکان مخفی کردن این تقویت کننده‌ها در سیستم روشنایی خانه فراهم آمده است. لامپ Sengled Boost دارای یک تقویت کننده سیگنال داخلی است که ضمن فراهم کردن نور مورد نیاز خانه، به صورت طولانی مدت دامنه وای فای خانه را تقویت می‌کند. با نصب تعداد بیشتری از این لامپ‌ها آنتن دهی وای فای خانه بیش از پیش خواهد بود.

دستگاه‌های سرگرم کننده در خانه هوشمند

امروزه توسعه فناوری‌های بی سیم گوشی‌های هوشمند و اینترنت اشیا به بخشی از زندگی روزمره ما تبدیل شده اند. دستگاه‌های سرگرم کننده هوشمند در خانه جز این فناوری‌ها به شمار می‌آیند. که طراحان و معماران دفتر معماری بایا پلاس در طراحی ساختمان مسکونی از جمله طراحی ویلا دوبلکس و طراحی ویلا تریبلکس مدنظر قرار می‌دهند. وقتی صحبت از هوشمند کردن خانه می‌شود؛ دستگاه‌های سرگرم کننده اولین توجه را به خود جلب می‌کنند. در حال حاضر می‌توان برخی دستگاه‌های الکترونیکی سرگرم کننده که جدیدا تولید شده اند را به اینترنت متصل کرد. با ایجاد ‌هاب کنترلی و کنترل دستگاه‌های موجود از طریق گوشی رایانه و یا تبلت می‌توان به دستگاه‌های سرگرم کننده هوشمند دست پیدا کرد. در ادامه تعدادی از این تجهیزات مورد استفاده در دستگاه‌های سرگرم کننده هوشمند خانگی را به شما معرفی می‌کنیم:

 • Logitech Harmony Home Hub

Logitech Harmony یک ‌هاب هوشمند است که از طریق یک اپلیکیشن همراه این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند که بتوانند بیش از 8 دستگاه الکترونیکی سرگرم کننده خانگی را از طریق گوشی هوشمند کنترل کند. این دستگاه، بخش فیزیکی سیستم هوشمندی است که تمامی ‌اشیا را بهم متصل می‌کند. علاوه بر کنترل صفحه نمایش و بلندگو‌ها و سایر دستگاه‌های سرگرم کننده، این ‌هاب می‌تواند چراغ‌های هوشمند، سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی و دیگر تجهیزات خانگی را در کنترل داشته باشد.
اگر به دنبال برگزاری یک مهمانی در خانه خود هستید، می‌توانید با استفاده از این دستگاه به راحتی مجموعه آهنگ‌هایی را که دوست دارید را حتی با جستجو اینترنتی در همان لحظه و به طور زنده در مهمانی پخش کنید و دیگر نیازی به استخدام دی جی نخواهد بود!

 •  هاب Amazon Echo

دستگاه Amazon Echo یک ‌هاب هوشمند خانگی است که بر اساس دریافت صدای کاربر طراحی شده است. پس از اتصال این دستگاه کاربر می‌تواند بدون دخالت دست و تنها با فرمان‌های صوتی با دستگاه کار کند. این دستگاه می‌تواند از طریق برنامه‌های داخلی و یا بلوتوث موسیقی مورد نظر کاربر را پخش کند. علاوه بر این Echo برای کنترل سایر دستگاه‌های هوشمند خانگی مثل سیستم روشنایی، سیستم گرمایشی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 •  ریموت NEEO

NEEO یک ریموت کنترلی است که با داشتن یک پایگاه داده داخلی می‌تواند به بیش از 30 هزار دستگاه متصل و آن‌ها را کنترل کند. این دستگاه برای کنترل ساده و متمرکز خانه‌های هوشمند طراحی شده است. کاربران می‌توانند از طریق صفحه نمایش لمسی با وضوح بالای این ریموت، به راحتی دستگاه هوشمند موجود در خانه را کنترل کنند.

وسایل خانگی در خانه هوشمند

توسعه فناوری خانه‌های هوشمند موجب افزایش راحتی، ایمنی و کارایی وسایل خانگی نیز خواهد شد که کاربرد آن‌ها در طراحی خانه مسکونی نیز مشهود است. در حال حاضر اغلب وسایل خانگی برای کاربرد‌های مشخصی استفاده می‌شوند و در صورت خرابی و شکستگی با وسایل دیگر جایگزین می‌شوند. بکارگیری فناوری‌های هوشمند در این وسایل می‌تواند باعث سادگی کار با آن‌ها، افزایش کاربرد، افزایش ایمنی و بهبود کارایی آن‌ها شود. در ادامه نمونه‌هایی از این وسایل خانگی هوشمند را به شما معرفی می‌کنیم:

 • اجاق LG Smart ThinQ

LG Smart ThinQ یک اجاق برقی با گریل مادون قرمز است. با استفاده از یک اپلیکیشن مخصوص بر روی گوشی هوشمند، می‌توان این اجاق گاز را از هر نقطه دنیا برنامه ریزی و کنترل کرد. شما می‌توانید در محل کار باشید و از آن جا غذای خود در منزل را گرم کنید و در زمان صرف شده برای پخت و پز صرفه جویی کنید. تغییر دما و سایر تنظیمات این اجاق گاز از طریق گوشی هوشمند و یا پنل‌های کنترلی قابل انجام است.

 • آرام پز هوشمند Wemo Enagbled Crock-Pot

یکی دیگر از وسایل خانگی هوشمند آرام پز Crock-Pot است. با استفاده یک اپلیکیشن همراه می‌توان دما و زمان پخت در این آرام پز را از هر نقطه ای کنترل کرد. کاربران این دستگاه می‌توانند در زمانی در خانه نیستند با برنامه ریزی مد نظر و در نهایت آرامش خاطر غذای خود را آماده کنند.

خدمات خانه هوشمند

استفاده از فناوری‌های هوشمند در انجام خدمات خانه کاربرد بسیار زیادی دارد. در یک ساختمان مسکونی با طبقات زیاد از جمله در طراحی آپارتمان توسعه فناوری‌های هوشمند در حوزه خدمات خانگی موجب راحت تر شدن، افزایش ایمنی و کارآمدی این خدمات شده است. در ادامه به معرفی تعدادی از دستگاه‌های هوشمند مورد استفاده در بخش خدمات خانه که در طراحی ساختمان مسکونی از جمله طراحی ویلا موثر است، می‌پردازیم:

 • کنترل کننده آبیاری هوشمند Blossom

کنترل کننده آبیاری هوشمند Blossom یکی از فناوری‌های هوشمند خدماتی در خانه است. این دستگاه با استفاده از اپلیکیشن گوشی هوشمند از هر نقطه دنیا، قابلیت کنترل آبپاش‌های مورد نظر را دارد. کاربران این اپلیکیشن می‌توانند با تنظیم آبپاش‌های موجود در مناطق مختلف منزل میزان آب مصرفی را از هر مکانی کنترل کنند

 • سیستم تهویه هوای هوشمندAros

سیستم تهویه هوای Aros یکی دیگر از دستگاه‌های هوشمند موجود در طراحی خانه هوشمند است. استفاده از سیستم‌های تهویه غیر هوشمند موجب هدر رفت هزینه و انرژی زیادی خواهد شد. هنگامی‌که افراد به خانه می‌رسند به علت خاموش بودن سیستم‌های تهویه با فضای گرم و نامطبوعی روبرو می‌شوند. راه اندازی این سیستم‌ها و رسیدن به هوای مطلوب نیز اندکی زمانبر خواهد بود. اما سیستم هوشمند Aros برای آگاهی از الگوها و عادات کاربران، به جمع آوری داده‌ها و اطلاعات مختلف می‌پردازد و متناسب با داده‌های جمع آوری شده کار خواهد کرد. دستگاه Aros می‌تواند به طور خودکار و در زمان مناسب دمای مطلوب اعضای خانه را فراهم کند و در این فرآیند کمترین میزان انرژی را مصرف کند. این دستگاه با استفاده از اپلیکیشن‌های گوشی هوشمند از هر نقطه دنیا قابل کنترل خواهد بود.

 •  شیر آب هوشمند FortrezZ

یکی دیگر از فناوریهای مورد استفاده در بخش خدمات خانه‌های هوشمند، شیر آب بی سیم FortrezZ است. با بکارگیری این دستگاه هوشمند در سیستم لوله کشی خانه می‌توان آب مصرفی در خانه را از راه دور کنترل کرد. در صورت بروز هر گونه نشتی در سیستم لوله کشی ساختمان، سنسورهای این شیر محل نشتی را شناسایی می‌کنند و کنتور آب را به طور خودکار قطع می‌کنند. به طور کلی هر گونه مشکلی در وضعیت آب مصرفی در خانه، از طریق تلفن هوشمند به اعضای خانه اطلاع داده می‌شود.

دوربین‌های مدار بسته هوشمند

یکی دیگر از فناوری‌هایی که به بهبود وضعیت زندگی افراد در خانه کمک می‌کند، تجهیزات و دوربین ‌های امنیتی هستند. در ادامه به معرفی تعدادی از این تجهیزات می‌پردازیم:

 • Netatmo Welcome

دستگاه Netatmo Welcome با استفاده از فناوری تشخیص چهره، به مانیتور امنیتی از راه دور می‌پردازد. این دستگاه با ارسال پیام به تلفن هوشمند کاربر، حضور تک تک اعضای خانواده را به او اطلاع می‌دهد. در هنگام حضور یک فرد غریبه نیز دستگاه به کاربر پیام هشدار ارسال می‌کند. کاربران این سیستم می‌توانند حتی در زمانی که خارج از خانه هستند، با استفاده از گوشی و یا رایانه همراه خود از کودک و دیگر افراد خانه مراقبت کنند و از امنیت آن‌ها اطمینان حاصل نمایند.

 • Arlo Smart Home Camera System

یکی دیگر از سیستم‌های امنیتی پر کاربرد در خانه‌های هوشمند دوربین‌های هوشمند Arlo است. سیستم هوشمند Arlo مجموعه ای از دوربین‌های بی سیم است که به منظور ادغام یکپارچه سیستم امنیتی محیط خانه طراحی شده و در داخل و خارج خانه قابل نصب هستند. این دوربین‌های ضد آب با طراحی منحصر به فرد، قابلیت تشخیص حرکت و دید در شب را دارا می‌باشند. تصاویر این دوربین‌ها به صورت کلیپ‌های ویدیویی ضبط و ذخیره می‌شود و هشدار‌های امنیتی از طریق یک اپلیکیشن همراه به گوشی هوشمند کاربر فرستاده می‌شوند.

قفل‌های درب هوشمند

تمامی ‌فناوری‌ها در طراحی خانه هوشمند که ممکن است در انواع ساخاتمان مسکونی بکار گرفته شود، از طراحی آپارتمان گرفته تا طراحی ویلا و طراحی ویلا دوبلکس ، با هدف راحتی، افزایش ایمنی و امنیت اعضای خانه بکار گرفته می‌شوند که این امر در طراحی ساختمان مسکونی توسط طراحان شرکت معماری بایا پلاس مورد توجه قرار گرفته است. یکی از اساسی ترین و پرکاربرد ترین این فناوری‌ها، قفل‌های هوشمند هستند. اولین قابلیت این قفل‌ها رفت و آمد افراد بدون کلید است. در این فناوری کاربران می‌توانند با تعریف کد مشخص، اپلیکیشن گوشی هوشمند و یا حتی اسکن اثر انگشت بیومتریک شناسایی و اجازه عبور و مرور داشته باشند. بنابراین با برنامه ریزی این قفل‌ها، تنها افراد خاصی می‌توانند وارد خانه شوند. علاوه بر این با برنامه نویسی پیچیده این قفل‌ها می‌توان اینگونه برنامه ریزی کرد که اعضای خانه تنها در زمان‌های مشخص بتوانند به خانه رفت و آمد داشته باشند. در ادامه نمونه‌هایی از این قفل‌های درب هوشمند به شما معرفی خواهند شد:

 • قفل هوشمند August

قفل هوشمند August امکان باز کردن و قفل کردن درهای خانه را با استفاده از کلید‌های مجازی برای کاربران فراهم می‌کند. کاربران می‌توانند با استفاده از گوشی‌های هوشمند خود برای اعضای خانواده و میهمانان کلید‌های مجازی ایجاد و عبور و مرور افراد را کنترل کند. باز و بسته کردن این قفل به صورت خودکار، این مکان را برای کاربران فراهم کرده که در مواقعی بتوانند به راحتی وسایلی را به بیرون و یا داخل خانه انتقال دهند. ورود به سیستم امنیتی این قفل و ردیابی و شناسایی افرادی که وارد و یا خارج می‌شوند؛ یک مشخصه ارزشمند این نوع قفل هوشمند در افزایش امنیت خانه‌ها به حساب می‌آید.

قفل هوشمند 1Touch Evo3

قفل هوشمند دیگری که قصد معرفی آن را داریم، قفل درب بدون کلید Touch Evo3 1 است. این قفل درب هوشمند از جنس نیکل و دارای یک پوشش کشویی است که صفحه کلید و اسکنر اثر انگشت را پنهان می‌کند. این دستگاه قابلیت تعریف 36 اثر انگشت و 78 رمز مجزا را داراست. با استفاده از این قفل امکان کنترل و ردیابی تمامی ‌افراد وارد شده به خانه برای کاربر فراهم می‌شود. اسکنر اثر انگشت می‌تواند برای کودکان مناسب باشد، چون آن‌ها توانایی استفاده از کلیدهای امنیتی در طول روز را ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *