طراحی مطب پزشک

خدمات شرکت معماری بایا پلاس در طراحی مطب پزشک اطفال

طراحی مطب پزشک اطفال

شرکت معماری آسو، در طراحی مطب پزشک کودکان دو موضوع اساسی را همواره لحاظ می‌نماید. یکی از آن‌ها، ماهیت مطب کودکان است که مستلزم رعایت جوانب مختلف اعم از فضاسازی متناسب با روحیه کودک ، تعبیه اتاق بازی ، رعایت نکات ایمنی و سایر المان‌های مرتبط است. مورد اساسی دوم نیز که به طور کلی در طراحی فضای درمانی مطرح است، لحاظ مطب به عنوان یک محل کسب و کار است و لذا طراحی‌های انجام شده می‌بایست به صورتی انجام گیرد که در نهایت منجر به افزایش مراجعین مطب گردد. از مهمترین عوامل ایجاد علاقه‌مندی کودکان به محیط داخل مطب است که چنانچه به درستی طراحی شود، به عنوان یک محرک جانبی در مراجعه مداوم والدین به مطب عمل نماید. بخصوص آنکه در گروه کودکان، عموما چکاپ و معاینه به دفعات و به صورت متناوب صورت می‌گیرد و چنانچه محیط داخل مطب به نحوی طراحی شود که برای کودکان شادابی و خوشایندی داشته باشد، می‌تواند چسبندگی مراجعین را به همراه داشته باشد. با عنایت به این مباحث، در ادامه المان‌های اصلی در طراحی مطب کودکان تشریح شده‌اند.

طراحی مطب پزشک کودک

.  سالن انتظار

چه در طراحی مطب پزشک اطفال و چه در طراحی پلی کلینیک اطفال ، سالن انتظار قسمت اصلی مطب پزشک اطفال است که تاثیر اولیه (First impression) بالایی نیز در ذهن مراجعین دارد. این فضا بایستی به نحوی طراحی شود که در لحظه ورود، احساس خوشایند و آرامش‌بخش به مراجعین انتقال نماید و از نگرانی والدین نسبت به سلامتی فرزند خود و همچنین ترس کودک از فضای مطب بکاهد. در این راستا، انتخاب رنگ ، نورپردازی سالن انتظار، هندسه مبلمان و چیدمان آن‌ها همگی متغیرهای مهمی هستند که بایستی در نظر گرفته شوند.

· رنگ‌آمیزی و تصویرسازی مناسب دیوارها، کف و سقف

تصویرسازی متناسب با روحیات کودکان در دیوارها، سقف و کف مطب می‌تواند درجه آزادی بالایی را در طراحی خلاقانه مطب به همراه داشته باشد. ترسیم شکل‌های ملایم و همراه با اندکی رمز و راز، می‌تواند نظر کودکان را برای مدتی به خود جلب کند تا با آرامش بیشتری، زمان انتظار را در مطب سپری کنند.

· طراحی و تعبیه اتاق بازی

تعبیه یک فضای اختصاصی مانند اتاق برای بازی کودکان می‌تواند یکی از مزیت‌ها و جذابیت‌های مطب برای مراجعین باشد.در اینصورت والدین نیز از آسایش بیشتری در حین انتظار برخوردار خواهند بود. امروزه در بسیاری از مطب‌های اطفال ، اتاق‌های شیشه‌ای برای بازی کودکان ساخته می‌شود تا والدین بتوانند از سالن انتظار کودک خود را رصد و زیر نظر داشته باشند و از آسودگی خاطر برخوردار باشند. در طراحی اتاق بازی، طیف سنی کودکان می‌بایست به صورت گسترده لحاظ شود تا انواع تمایلات کودکان برای سرگرمی را پوشش دهد. برخی از کودکان از بازی و برخی دیگر از کارهایی مانند نقاشی لذت می‌برند که هر یک نیازمند وسایل بخصوصی است.

طراحی مطلب پزشک کودکان

· اتاق معاینه پزشک اطفال

اتاق معاینه پزشک نیز مشابه با سایر بخش‌های مطب می‌بایست به نحوی تعبیه شود که در لحظه ورود فرزند به اتاق که لحظه نخست رویایی با پزشک است، اضطرابی به کودک منتقل نشود که برای این منظور، مجموعه اقدامات متفاوتی قابل انجام است. بعنوان مثال سقف بالای تخت معاینه می‌تواند دارای نقش‌پردازی بخصوص باشد تا زمانیکه کودک برای معاینه بر روی تخت قرار می‌گیرد، تمرکز آن بر روی سقف معطوف شود تا پزشک با سهولت بیشتری معاینه خود را انجام دهد.

· انتخاب تجهیزات همر‌استا با هویت مطب اطفال

علاوه بر طراحی و فضاسازی، انتخاب خلاقانه تجهیزات داخل مطب نیز می‌تواند هم راستا با روحیه کودکان انجام شود تا بر جذابیت محیط برای کودکان افزوده شود. به عنوان مثال انتخاب ساعت دیواری با هندسه مشابه با اندام بدن ، صندلی‌های مخصوص کودکان با هندسه حیوانات و تابلوهای نقاشی مناسب تنها بخشی از این موارد هستند که قابلیت نوآوری و خلاقیت بالایی در آن‌ها وجود دارد. مشابه با دیگر بخش‌های پروژه، در این بخش نیز با انجام طراحی و فضاسازی مناسب و لحاظ هزینه تجهیزات، اقدام بهینه صورت خواهد پذیرفت. همچنین توسعه سامانه تحت وب با قابلیت‌های رزرواسیون و بخصوص بخش مربوط به پرسش و پاسخ والدین به صورت آنلاین، از دیگر اقدامات بخش مطب پزشک اطفال خواهد بود. برندینگ و مدیریت شبکه‌های اجتماعی نیز مانند سایر بخش‌ها انجام خواهد شد.

طراحی مطب پزشک اطفال

· رعایت نکات ایمنی در طراحی و انتخاب تجهیزات

تمامی ایده‌های بیان شده در موارد پیشین بایستی همراه با لحاظ نکات ایمنی انجام شوند. از فضاسازی و بکارگیری تجهیزات که ممکن است کودکان با اصابت به آن‌ها دچار آسیب شوند باستی خودداری شود. بخصوص در اتاق کودک، این امر باید با دقت بالاتری انجام شود، زیرا کودکان در اتاق بازی در تعامل با یکدیگر قرار می‌گیرند و نبایستی وسایلی در اختیار آن‌ها باشد که امکان آسیب به یکدیگر را داشته باشند.

· سیستم تهویه مطبوع مناسب

اهمیت تعبیه سیستم مناسب تهویه مطبوع در مطب کودکان بیشتر از سایر مطب‌ها است. زیرا کودکان نسبت به شرایط نامطلوب، تحمل کمتری دارند و واکنش سریع‌تری نشان می‌هند. لذا دمای آسایش و گردش مناسب هوا در داخل مطب کودکان بایستی حین طراحی معماری مطب، به طور ویژه مورد توجه قرار بگیرد.

· تامین تجهیز، اجرا و مدیریت پیمان

پس از انجام طراحی‌ و تعیین تجهیزات مورد نیاز، شرکت معماری آسو تمامی اقدامات لازم از مرحله خرید تجهیزات تا چیدمان و نصب آن‌ها را در داخل مطب انجام خواهد داد. اجرای طراحی و مدیریت پیمان نیز به طور کامل، از خدمات اصلی شرکت معماری آسو است تا کارفرمای محترم، از مراجعه به پیمانکاران مختلف بی‌نیاز شود.

سایر خدمات شرکت معماری آسو برای طراحی مطب پزشک اطفال

علاوه بر موارد مذکور در بندهای پیشین که عمدتا از منظر معماری بودند، شرکت معماری آسو خدمات دیگر اعم توسعه سامانه تحت وب پزشک و تدوین استراتژی برندینگ و مدیریت شبکه‌های اجتماعی را برای افزایش مراجعین ارائه می‌دهد.
· سامانه تحت وب پزشک، قابلیت‌های مختلفی از قبیل امکان رزرواسیون و پرداخت آنلاین، پرسش و پاسخ والدین با پزشک، ثبت تاریخچه اطلاعات مراجعین، تولید محتوی تخصصی در وب‌سایت و سایر قابلیت‌های لازم را خواهد داشت. سامانه تحت وب از دو منظر سئو و پردازش اطلاعات مراجعین حائز اهمیت است. منظور از سئو، ارتقای جایگاه در نتایج جست‌و‌جوی گوگل است تا بعنوان مثال چنانچه عبارت “مطب پزشک اطفال” در گوگل جست‌و‌جو گردید، مطب پزشک مدنظر در نتایج نخست مشاهده گردد که این امر تاثیر بسزایی در افزایش مشتریان خواهد داشت. منظور از پردازش اطلاعات نیز، تحلیل اطلاعات مختلف مراجعین از قبیل تعداد دفعات مراجعه، بازه‌های زمانی مراجعه و دیگر موارد است تا از طریق آن، طرح‌های تشویقی هدفمند و بهینه به مراجعین ارائه گردد تا در وفادارسازی هرچه بیشتر مراجعین و همچنان معرفی مطب به دیگر اشخاص مثمر ثمر واقع شود.
· در تدوین استراتژی برندینگ و مدیریت شبکه‌های اجتماعی، تیم‌های تخصص مجموعه آسو اقدام به تدوین دفترچه برند (Brand Book) نموده و سپس محتوا تخصصی و مناسب جهت انتشار در شبکه‌های اجتماعی تولید خواهند نمود. جهت افزایش قدرت رقابت با دیگر مطب‌ها، حضور در شبکه‌های اجتماعی برای پزشکان ضروری و حیاتی شده است که چنانچه این حضور به صورت هوشمندانه صورت پذیرد، تاثیر قابل توجهی در افزایش مراجعین خواهد داشت. زیرا، در سالیان اخیر اقبال عمومی به شبکه‌های اجتماعی افزایش یافته و عموم مردم، موضوعات مهم زندگی خود را در گروه‌های تخصصی شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام و اینستاگرام دنبال می‌کنند. در این میان، موضوع سلامت کودک یک از دغدغه‌ها و اولویت‌های مهم والدین است که منجر به اقبال آن‌ها به شبکه‌های اجتماعی جهت مطالعه مطالب مفید شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *