طراحی آپارتمان

طراحی آپارتمان در تهران، نیازمند نگاه نو و چند جانبه سرمایه گذاران

طراحی آپارتمان

در این مقاله، به بیان اهمیت نگاهی نو به طراحی آپارتمان در ایران و با تمرکز بر تهران پرداخته شده و همچنین رویکرد و خدمات شرکت معماری آسو در طراحی آپارتمان نیز بیان شده‌اند.

تا کنون بارها در رابطه با طراحی‌ آپارتمان در ژاپن شنیده‌ایم که به طرز حیرت‌آوری در فضاهای بسیار محدود، آپارتمان‌هایی را با بیشترین امکانات کاربردی می‌سازند. این اتفاق در ژاپن به علت جمعیت بالا و عدم وجود فضای کافی متناسب با جمعیت این کشور پیش آمده است. در شهر تهران نیز، روند رشد جمعیت با سرعت بالایی در دهه‌های اخیر اتفاق افتاده است که نمود بارز آن، ترافیک‌های سنگین روزانه است که روزانه با آن مواجه می‌شویم. بنابراین انتظار می‌رود که سهم آپارتمان‌های متراکم با متراژ کم نسبت به دیگر ساخت و سازها که در طراحی ویلا و طراحی ویلا دوبلکس با آن مواجه هستیم، با نرخ قابل توجهی افزایش یابد که در این راستا، دو محرک دیگر نیز وجود دارند که شدت این قضیه را نسبت به ژاپن افزایش می‌دهند. نخست آنکه وضعیت اقتصاد کشور ایران در سال‌های اخیر با بحران‌های جدی رو به رو شده است و نرخ تورم در آن بسیار بالا رفته است.

این امر، قدرت خرید عموم مردم بخصوص قشر متوسط را کاهش داده است و انتخاب آن‌ها را محدود به آپارتمان‌ها با متراژ کوچک نموده است. دلیل دوم آنست که بافت کلی جمعیت ایران از رده‌های سنی جوان تشکیل شده است که در ابتدای آغاز زندگی خود، سرمایه کافی برای خرید خانه با مساحت بالا ندارند.

در مجموع با توجه مطالب فوق، بخش اصلی بازار ساخت و ساز در تهران، متمرکز بر طراحی آپارتمان ها بخصوص طراحی آپارتمان های متراژ پایین و مابین 40 تا 100 متر خواهد بود. لذا، سرمایه‌گذاران این حوزه نیز می‌بایست به این بخش از ساخت و ساز توجه بیشتری داشته باشند و جهت ساخت هر چه بهتر این نوع آاپارتمان، نکات معینی را لحاظ نمایند که در ادامه به آن‌ها پرداخته شده است.

1 طراحی آپارتمان به صورت بهینه با لحاظ کشش بازار

با عنایت به آنچه بیان شد، کاهش قدرت خرید مردم بایستی با دقت تحلیل شود تا آگاهی مناسبی از میزان کشش بازار وجود داشته باشد. این تحلیل بایستی به تفکیک مناطق بافت‌های مختلف تهران و متناسب با طیف‌های مختلف از مساحت آپارتمان‌ها صورت پذیرد. به عنوان مثال، بایستی تحلیل شود که متوسط توانایی اقتصادی مردم در منطقه نواب برای خرید یک آپارتمان 50 متری یا 60 متری به چه میزان است و به ازای مبلغی که حاضر است هزینه کند، چه انتظاراتی دارد؟ آیا آسانسور و پارکینگ نیز بایستی لحاظ شود تا خریدار اقدام به خرید نماید و یا در مناطقی به دلیل بافت دانشجویی و یا کارمندی با طراحی سوئیت نیز میتوان سرمایه گذاری درستی انجام داد.

2 لحاظ انتخاب منطقه جایگزین توسط خریدار

اگر سازنده آپارتمان جهت طراحی آپارتمان و ساخت آن ، یک منطقه بخصوص را جهت ساخت و ساز لحاظ نموده است، پس از تحلیل آن منطقه، بایستی مقایسه آن منطقه با دیگر مناطق را نیز جهت افزایش دقت تحلیل خود لحاظ نماید. به عنوان مثال ممکن است بر اساس یک سری مفروضات و برآورد هزینه، سرمایه‌گذار اقدام به ساخت آپارتمانی در منطقه نواب بکند، اما در نهایت قیمت تمام شده برای خریدار به گونه‌ای باشد که به راحتی قادر به انتخاب یک منطقه جایگزین دیگر مانند حکیمیه باشد.

3 ارتباط میزان مطلوبیت خریداران با امکانات لحاظ شده در خانه

در طراحی آپارتمان های کوچک ، تعبیه به اندازه امکانات و قابلیت‌های تکمیلی بایستی بسیار نزدیک به نقطه مطلوبیت خریداران انجام شود. زیرا چنانچه مواردی بالاتر از سطح رضایت خریداران انجام شود، حاشیه سودآوری سازنده پایین خواهد آمد و چنانچه کمتر باشد، در قیمت و زمان فروش آپارتمان تاثیر منفی خواهد گذاشت. به عنوان مثال، تصمیم‌گیری راجع به وجود آسانسور ، پارکینگ ، نوع نما و دیگر امکانات از جمله مواردی هستند که بایستی به درستی و لحاظ نیازمندی‌های مشتری و مبتنی بر الزامات بازار بخصوص بازار منطقه‌ای که آپارتمان در آنجا در حال ساخت است، صورت پذیرد. این مورد در انواع طراحی ساختمان مسکونی اعم از طراحی ویلا و طراحی ویلا دوبلکس و نظیر آن نیز صادق است.

4 خلق فضا در داخل خانه و حذف فضای زائد

در بازسازی ساختمان و طراحی آپارتمان های کوچک، استفاده حداکثری از فضا و حتی فضاسازی‌های هوشمندانه در داخل آپارتمان مزیت است. به عنوان مثال، در خانه 50 متری، وجود اوپن فضای زیادی را اشغال می‌کند، در حالیکه اگر فضای سالن و آشپزخانه در یک سطح و بدون واسط باشند، فضای بیشتری برای مواردی همچون قرارگیری یک میز صبحانه کوچک بوجود خواهد آمد. ایجاد فضا در دیوارها برای قرارگیری موارد تزئینی و غیره نیز از رویکردهایی هستند که بایستی به درستی در داخل آپارتمان مورد نظر قرار گیرند. حتی نوع درب اتاق نیز بایستی به نحوی انتخاب گردد که از ایجاد فضای زائد خودداری نماید.

بعنوان مثال در برخی آپارتمان‌های، استفاده از درب کشویی با تزئین‌های خاص مانند چوب کاری، می‌تواند علاوه بر زیبایی فضای خانه، به استفاده حداکثری از فضای اتاق منجر شود. به عنوان مثال تختخواب داخل می‌تواند به بخشی از درب کشویی مماس شود تا از ایجاد فضای مرده در حین باز و بست درب خودداری شود. حتی در برخی موارد، بخشی از درب کشویی قابلیت ایجاد کتابخانه را خواهد داشت تا در داخل اتاق برای این منظور استفاده شود. از سمت بیرون نیز، با مشبک سازی درب کشویی، وسایل تزئینی و یا قاب‌ عکس‌ها می‌توانند گذاشته شوند.

5 لحاظ مسائل روانشناختی در طراحی آپارتمان

گاهی اهمیت اصول روانشاختی در ایجاد یک آپارتمان مطلوب حتی بیشتر از اصول معماری آپارتمان کارآمدی بیشتری دارد. بعنوان مثال، انتخاب رنگ مناسب می‌تواند از لحاظ ذهنی بسیار تاثیرگذار باشد و فضای خانه برای افراد وسیع‌تر نشان دهد تا منجر به احساس فراغ بال بیشتری نمایند. برای این منظور، رویکردهای مختلف مانند کاغذ دیواری و انتخاب ترکیب رنگ مناسب برای دیوارها، سقف و درب‌ها بایستی با ظرافت و دقت انجام گیرند.

6 تلفیق و ترکیب بهینه نور طبیعی و مصنوعی

در طراحی ساختمان مسکونی نور یکی از پارامترهایی است که ارتباط بسیار مستقیمی در آسایش و روحیه افراد در داخل خانه دارد. اهمیت این امر در طراحی آپارتمان های کوچک به مراتب بیشتر از سایر فضاها است. زیرا چنانچه نور خانه کم باشد، با مساحت اندک آن هم‌افزایی نموده و منجر به روحیه نامناسب در اشخاص می‌شود. اما چنانچه نورگیری خانه و مناسب و کافی باشد، می‌تواند تاثیر عوامل دیگر مانند محدودیت فضا را به صورت قابل توجهی کاهش دهد. از اینرو، قرارگیری آشپزخانه و اتاق‌ها در محل مناسب بایستی به نحوی صورت گیرد که حداکثر نور در فضایی باشد که افراد بیشترین حضور را در آن بخش از خانه دارند. 

7 پنهان‌سازی فضای سرویس از فضاهای اصلی

یکی از مواردی که همواره به عنوان چالش طراحان در طراحی داخلی منزل و بخصوص طراحی آپارتمان های کوچک محسوب می‌شود، تداخل فضاهای سرویس با فضای سالن است که بخصوص در زمانی که مهمان در خانه است، این امر بسیار برای افراد آزار دهنده است. باز و بست درب سرویس بایستی به نحوی باشد که کمترین ارتباط و مواجهه را با داخل سالن داشته باشد. این مورد نیز بایستی با لحاظ حالت‌های مختلف انجام گیرد. در برخی آپارتمان‌ها، جداسازی حمام و دستشویی می‌تواند به عنوان رویکردی جهت کاهش فضای دستشویی و لذا جایگیری مناسب آن باشد. در این حالت، حمام در داخل اتاق می‌تواند قرار بگیرد که فایده دیگر آن، قابلیت استفاده از حمام در اوقات مختلف مانند حضور مهمان خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *