طراحی آپارتمان, طراحی داخلی مسکونی, طراحی ساختمان مسکونی, طراحی ویلا, طراحی ویلا دوبلکس

طراحی اتاق مستر ( اتاق خواب )

طراحی اتاق مستر - شرکت معماری آسو

طراحی اتاق مستر بسته به نوع سلیقه، فرهنگ، علاقه‌مندی و انتظارات زوجین از اتاق خود، می‌تواند در دسته‌بندی‌های مختلف در طراحی ساختمان مسکونی طبقه‌بندی شود. ازجمله انواع اتاق‌های مستر می‌توان به اتاق مستر آرامش‌ بخش ، اتاق مستر لاکچری ، اتاق مستر رنگ‌ محور ، اتاق مستر مینیمال و اتاق مستر چند منظوره نام برد که در ادامه به تشریح هر یک از آن‌ها پرداخته شده که از خدمات شرکت معماری آسو محسوب می‌شوند.

طراحی اتاق مستر آرامش بخش

برخی افراد در طول روز، از لحاظ کاری روز پر استرس و پرکاری را سپری می‌کنند و مدت زمان زیادی را در خارج از خانه هستند. از اینرو، زمانیکه به خانه باز می‌گردند، می‌بایست استراحت با کیفیت بالایی را داشته باشند تا از تجمیع خستگی ممانعت شود و بتوانند روز کاری بعد را با انرژی بیشتری آغاز نمایند. از اینرو، اتاق مستر بایستی به نحوی باشد که برای این هدف، بیشترین فایده و اثر گذاری را داشته باشد. همچنین گروهی دیگر از افراد هستند که به صورت کلی به سختی می‌توانند به خواب بروند و به اصطلاح خواب آن‌ها سبک است و یا در حالت خاص، دچار اختلال خواب هستند. برای این گروه از افراد نیز، طراحی اتاق با محیط آرام حداکثری، حائز اهمیت است. این مباحث از یک منظر اهمیت بیشتری می‌یابند، آن هم موضوع زوجیت افراد است.

در اتاق مستر، اگر یکی از زوجین استراحت خوبی نداشته باشد، در نهایت در کیفیت زندگی زناشویی نیز اثر گذار خواهد بود. لذا، لحاظ جوانب مربوط به زناشویی نیز در طراحی اتاق مستر آرامش بخش مهم است. حال سوال اصلی آنست که اتاق مستر آرامش بخش چگونه اتاقی است؟ در جواب می‌بایست گفت که المان‌های بسیاری در این زمینه دخیل هستند که از رنگ دیوارها، نوع پرده‌ها، نوع تخت خواب و حتی عمق پتو و تشک تخت خواب می‌توان نام برد. مطالعات روانشناسی بسیاری در زمینه اتاق مستر آرامش بخش انجام شده است. جالب آنست که در رابطه با ضخامت و سنگینی پتو نیز حتی بررسی‌ها و مطالعات گوناگونی صورت گرفته است. به گفته روانشناسان، کسانی که مشکلات خواب دارند، می‌بایست لحاف با ضخامت بالا و سنگین را انتخاب نمایند.

طراحی اتاق مستر مینیمال

برخی افراد همواره مایل هستند که ذهن مرتب و منظمی داشته باشند. از اینرو، به یکی از مواردی که اهمیت می‌هند، میزان شلوغی و تعداد وسایل اطراف آن‌ها است. چنانچه در اتاقی باشند که مملو از وسایل باشد، آشفتگی ذهنی پیدا می‌کند. به همین سبب، اتاق این افراد بایستی به صورت مینیمال طراحی گردد. طراحی مینیمال برخلاف معنای لغوی آن، به سادگی صورت نمی‌پذیرد. لذا یک طراح می‌بایست با تعداد اندک وسایل و اقلام، بیشینه زیبایی را خلق کند. این امر مستلزم آنست که با ظرافت بسیاری به طراحی و انتخاب وسایل داخل اتاق اهتمام ورزد. به عنوان مثال، اگر قرار است یک نوع موکت خاص برای اتاق انتخاب شود، بایستی با دقت تمام انجام شود. نورپردازی اتاق، هندسه تختخواب و سایر موارد نیز بایستی به نحوی باشند که در برآیند آن‌‌ها، هم‌افزایی بالایی داشته باشد و منجر به زیبایی بیش از پیش اتاق شود.

دکوراسیون اتاق خواب رنگ محور

برخی زوجین مانند هنرمندان، به اتاق‌هایی علاقه دارند که عنصر رنگ در آن‌ها بسیار نمایان است. بعنوان مثال، برخی از اتاق‌ها را به صورت کاملا سبز، رنگ‌آمیزی می‌کنند تا برایشان القای حداکثری طبیعت را در داخل اتاق مستر به همراه داشته باشد. برخی دیگر، ترکیب رنگ آبی و سفید را ترجیح می‌هند تا القای آسمان و آرامش خاص آن را برایشان داشته باشد. گروهی دیگر، رنگ‌های شارپ و قرمز را ترجیح می‌دهند تا هیجان و انرژی برایشان القا شود.

طراحی اتاق مستر چند منظوره

گروهی از زوجین، به اتاق مستر صرفا به عنوان محلی برای خواب و استراحت نگاه نمی‌کنند و مایل هستند که دیگر اقدامات از قبیل صرف میان وعده، تماشای فیلم و دیگر موارد مشابه را داشته باشند. بعنوان مثال، مایل هستند که یک میز کوچک و مختصری داشته باشند که بتوانند مدتی را جهت مطالعه و صرف قهوه و نوشیدنی در آن سپری کنند. بعنوان نمونه‌ای دیگر، وجود یک یخچال کوچک در اتاق مستر که در طراحی اتاق مستتر شده، می‌تواند محل قرارگیری برخی اقلام خوراکی و نوشیدنی باشد تا چنانچه افراد حین شب مایل به صرف میان وعده و یا خوراکی بودند، دیگر مجبور به مراجعه به آشپزخانه نباشند و به راحتی بتوانند آن را تهیه کنند.

اتاق مستر لاکچری در طراحی ویلا

در طراحی اتاق خواب لاکچری، نخست بایستی در نظر داشت که اتاق لاکچری لزوما به معنای اتاق مستر با وسایل گران نیست. آنچه اتاق مستر را در وهله نخست لاکچری می‌کند، نوع انتخاب وسایل، رنگ و براقی، شارپ بودن هندسه اجسام، تجهیزات هوشمند اتاق مانند کلید و پریز، حالت پرده، شکل لوسترها و غیره است. در واقع طراحی یک اتاق مستر لاکچری مستلزم نگاه هارمونیک به تمامی زوایای آن است و تصویر نهایی است که منجر به ایجاد یک اتاق مستر لاکچری می‌شود و چنانچه برخی از المان‌ها مناسب و برخی نامناسب باشند، نه تنها هدف مورد نظر به دست نخواهد آمد، بلکه منجر به یک ترکیب نامناسب در اتاق مستر خواهد شد.

آنچه در موارد فوق بیان شد، طراحی اتاق خواب و انواع آن بود که طبق توضیحات بیان شده برای هر یک از آن‌ها، مشاهده می‌شود که اصول حاکم بر هر یک از این نوع اتاق‌‌ها، تفاوت قابل توجهی با یکدیگر دارند. بر این اساس، رویکرد شرکت معماری آسو در طراحی اتاق مستر ، شامل چند مرحله اساسی و متمایز به شرح زیر است:

رویکرد دفتر معماری آسو در طراحی اتاق مستر

1. در ابتدای کار، نیازسنجی دقیق از زوجین صورت می‌پذیرد تا تجسم و انتظارات آن‌ها از اتاق مشتر به خوبی شناسایی شود. برای این منظور، پرسشنامه‌ای که از انواع سوالات شامل مسائل روانشناسی، عادات و رفتارهای روزانه زوجین و دیگر مسائل است، مطرح و تکمیل می‌گردد.
2. پس ا ز تکمیل پرسشنامه، مرحله طراحی اولیه آغاز می‌شود. طراحی‌هایی که ارائه می‌شوند در قالب آلترناتیوهای مختلف خواهد بود تا زوجین بتوانند حالت‌های مختلف از طراحی را به صورت عینی مشاهده و با یکدیگر مقایسه کنند.
3. پس از آنکه زوجین از میان طرح‌های ارائه شده، طرح برتر خود را انتخاب کردند، طرح منتخب در دست تکمیل و طراحی‌های جزئی قرار می‌گیرد. پس از آنکه طرح برتر به صورت کامل نهائی شد، همچنان زوجین می‌توانند نظرات خود را بیان کنند تا تیم طراحی شرکت معماری آسو اقدام به اعمال آن نمایند.
4. پس از نهایی‌ شدن طرح، تجهیز و تامین وسایل در دستور کار قرار خواهد گرفت. در این حالت، لیست قیمت تجهیزات به تفکیک انواع وسایل استخراج خواهند شد که خود در قالب سناریوهای مختلف خواهد بود. بدین معنا که به عنوان مثال اگر یک تختخواب با قیمت‌ و کیفیت‌های مختلف وجود دارد، قیمت انواع آن‌ها ارائه می‌شود که در این راستا، کمینه‌سازی انحراف از طراحی صورت گرفته نیز مدنظر قرار می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *