طراحی ساختمان مسکونی

طراحی ساختمان مسکونی مدرن در دفتر معماری بایا پلاس

طراحی ساختمان مسکونی - شرکت معماری آسو

یکی از چالش های اساسی در طراحی ساختمان مسکونی ، ابعاد و مساحت و شرایط زمین است. طراحی معماری در زمین و فضایی با ابعاد محدود نیاز به تبحر و مهارت مهندسان معمار دارد. شرکت معماری آسو با گرد هم آوردن متخصصانی در زمینه معماری و همین طور سایر متخصصانی که می توانند مسائل مربوط به تأسیسات و مهندسی ساختمان را هم طراحی نمایند، نمونه های موفقی از طراحی آپارتمان و دکوراسیون داخلی منزل را به شما معرفی می کند. در ادامه با برخی از نکات و راهکارهای طراحی آپارتمان و ساختمان مسکونی آشنا می شوید.

چالش های طراحی مسکونی

طراحی هرکدام از فضاهای مسکونی نکات منحصر به فرد و ظرافت های خاص خود را می طلبد. به عنوان مثال طراحی آپارتمان با طراحی ویلا دوبلکس متفاوت است. در یکی فضاهای باز و نیمه باز هرکدام بنا به موقعیت خود تعریف شده اند ولی در دیگری شما با فضاهای بسته و نیمه باز و همین طور با محدودیت فضا رو به رو هستید.

با توجه به محدودیت ابعاد و متراژ استفاده از راهکارهای خلاقانه مثل طراحی درب های کشویی و تاشو ، اشکال مکعبی و سطوح متحرک ، سازه های تودرتو و قابل جمع شدن می تواند به کاربران و ساکنان امکان استفاده حداکثری از فضا را بدهد. این راهکارها امروزه در مدرن ترین انواع طراحی آپارتمان و دکوراسیون داخلی منزل کاربرد دارند. علاوه بر آن در نظر گرفتن تعداد مناسب پنجره و جانمایی صحیح آنها به منظور نورگیری مناسب و استفاده بهینه و حداکثری از نور طبیعی هم از نکات مورد توجه در طراحی ساختمان مسکونی می باشد. همچنین طراحی آشپزخانه به صورت جزیره ای ، به طوری که اجاق گاز در وسط قرار می گیرد در سبک های طراحی یک شرکت معماری مدرن مثل دفتر معماری آسو جایگاه ویژه ای دارد.

آسایش و رضایت ساکنان، اولویت طراحی

در طراحی ساختمان مسکونی توجه به آسایش و نیازهای ساکنان جزو اولویت های مهم قرار دارد و همه طراحی ها و نقشه ها بر پایه رضایت و راحتی ساکنان ساختمان صورت می گیرد. طراحی ساختمان مسکونی از آنجایی که به عنوان محل استراحت و فراغت از خستگی ها و روزمرگی های زندگی شهری انتخاب می شود اهمیت و حساسیت زیادی را داراست. به خصوص این مسئله در شهرهای بزرگ، شلوغ و آلوده چه از نظر آب و هوا و چه از نظر آلودگی های صوتی و بصری اهمیت دوچندانی پیدا می کند. بنابراین یکی از نکات ارزشمند در طراحی ساختمان مسکونی توجه به ایجاد یک محیط آرامش بخش برای افراد مخصوصا خانواده هاست. در نتیجه مسئله مهم دیگر در طراحی ساختمان مسکونی ، توجه به طراحی داخلی و حریم خصوصی افراد و خانواده هاست.

هنر مهندس معمار در طراحی ساختمان مسکونی این است که در یک فضای کوچک که خود به فضاهای بسته و نیمه باز تقسیم می شود زندگی را به بهترین شکل ممکن به جریان بیاندازد. در این فضای کوچک باید تا حد امکان تمامی امکانات لازم برای زندگی و همین طور مولفه های دیگری مثل چرخش هوا، بهره گیری از نور طبیعی و استفاده حداکثری از فضای سبز در نظر گرفته شود.

توجه به نمای ساختمان و دکوراسیون داخلی

یکی از مسائل مهم در طراحی نمای ساختمان ، جلوگیری از اغتشاش و پراکندگی ناشی از وجود تعداد زیادی پنجره در نمای ساختمان است که باید به درستی مهندسی و مدیریت بشود. نکته مهم دیگر در طراحی ساختمان مسکونی تناسب و همخوانی طراحی های مختلف می باشد. به عنوان مثال طراحی نمای ساختمان باید با دکوراسیون داخلی هماهنگی داشته باشد؛ مثلا برای یکی از طراحی کلاسیک و برای دیگری از طراحی مدرن استفاده نشود.

یکی دیگر از المان های دکوراسیون داخلی منزل محدود کردن دید فضاهای عمومی به فضاهای خصوصی مثل آشپزخانه و اتاق خواب و سرویس بهداشتی است که برای این منظور از پارتیشن بندی های مختلف استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *