طراحی سالن زیبایی

طراحی سالن زیبایی، با تکیه بر اصل راحتی مراجعه کنندگان

طراحی سالن زیبایی - دفتر معماری

اهمیت فوق العاده نور در سالن زیبایی

یکی از مهمترین مسائل در طراحی سالن زیبایی استفاده از بهترین فرم در نورپردازی است. زیرا در جایی مثل یک سالن زیبایی باید تمرکز بر تجلی و نمود جلوه های مختلف بصری باشد و این امر در یک نورپردازی مناسب میسر است. علاوه بر این نور و رنگ در جذب مشتری ها بسیار موثر هستند. علاوه بر این که زیبایی ها در پرتو نورپردازی مناسب به خوبی می توانند به تصویر کشیده شوند، ما انسان ها به طور کلی به مکان های روشن و شفاف گرایش بیشتری داریم. بنابراین وقتی مشتری در یک سالن زیبایی پرنور و درخشان با نورپردازی مناسب و حرفه ای حاضر بشود، علاوه بر کیفیت خدماتی که دریافت می کند تصویری که از آنجا در ذهنش مانده هم در تمایل وی به حضور مجدد در آنجا تاثیر خواهد داشت.

در نتیجه در طراحی سالن زیبایی بهتر است از نورپردازی و رنگ آمیزی شاد استفاده شود. استفاده از نورپردازی مناسب همراه با رنگ آمیزی شاد و روشن و در کنار استفاده از آینه در طراحی سالن زیبایی – که یکی از ملزومات اصلی چنین فضاهایی است – یکی از بهترین ترکیب ها را درست می کند.

رنگ آمیزی در کنار نورپردازی

از آنجایی که رنگ تیره موجب کوچک تر دیده شدن فضاها می شود برای فضاهای کوچک و بسته تا حد امکان از رنگ های روشن استفاده کنید. البته این نکته را هم مد نظر داشته باشید که استفاده از رنگ روشن و نورپردازی نسبت و اندازه خاص خود را دارد. برای رسیدن به نسبت و اندازه بهینه برای نورپردازی و رنگ آمیزی می توانید با مهندسان و طراحان یک دفتر معماری کارآزموده و باتجربه مشورت کنید.

توجه به زیبایی بصری تنها مختص طراحی سالن زیبایی یا مرکز ماساژ نیست و یک مسئله عمومی مورد توجه در دیزاین و دکوراسیون بسیاری از مکان های تخصصی محسوب می شود. به عنوان مثال در طراحی مطب پزشک و طراحی پلی کلینیک هم رابطه مستقیمی بین دکوراسیون داخلی و میزان عملکرد کارکنان و روحیه مراجعه کنندگان وجود دارد.

اهمیت اتاق انتظار

اتاق انتظار نیز یک مفهوم مشترک دیگر در بسیاری از معماری ها از طراحی سالن زیبایی گرفته تا طراحی فضای درمانی مثل مطب پزشک و طراحی پلی کلینیک می باشد. مراجعه کنندگان به یک سالن زیبایی یا مرکز ماساژ یا بیماران مراجعه کننده به مطب پزشک یا پلی کلینیک ممکن است وقت زیادی را در آنجا صرف کنند. حتی ممکن است زمانی که آنها در اتاق انتظار و قبل از شروع کار سپری می کنند بیشر از وقتی باشد که نزد آرایشگر ، ماساژور ، پزشک یا متخصص هستند. در نتیجه یکی از جاهایی است که بیشترین دقت و حساسیت را در دیزاین و دکوراسیون می طلبد.

از آنجایی که زمان انتظار چه در یک سالن زیبایی و مرکز ماساژ و چه در یک مطب یا پلی کلینیک توأم با استرس است بهترین طراحی اتاق انتظار به گونه ای است که تا حد امکان در افراد احساسات مثبت مانند امید و آرامش را تلقین کند. خصوصا در طراحی فضای درمانی که بیماران یا همراهان آنها حضور دارند این مسئله بسیار مهم است. استفاده از مبلمان و صندلی راحت یکی از ابتدایی ترین اصولی است که باید در طراحی سالن زیبایی و مرکز ماساژ و طراحی فضای درمانی رعایت بشود.

همچنین استفاده از تابلوهای نقاشی و دیگر آثار هنری با جلوه های بصری زیبا و همچنین استفاده از رنگ هایی که از لحاظ روانشناسی آرامش بخش محسوب می شوند یکی از دیگر اصول اتاق انتظار در طراحی مرکز ماساژ و سالن زیبایی است. حتی دیده شده که در بسیاری از مطب ها از آکواریوم ، صفحه نمایشگر ، دستگاه پخش موسیقی ، گلدان ها و گل های زیبا برای مشغول کردن ذهن مراجعه کنندگان استفاده شده تا گذر زمان را کمتر احساس کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *