طراحی فضای درمانی, طراحی مطب پزشک

طراحی مطب پزشک با رویکرد کاهش استرس مراجعه کنندگان

طراحی مطب پزشک - دفتر معماری آسو

در طراحی مطب پزشک اولویت این است که دکوراسیون داخلی و دیزاین برپایه خلاقیت و با رویکرد افزایش روحیه مراجعه کنندگان صورت بگیرد و با افزونه هایی از جنبه سرگرمی همراه باشد. البته و به طور قطع کاهش حداکثری هزینه ها و توجه به مسائل اقتصادی و صرفه جویی مالی هم در طراحی فضای درمانی باید مورد توجه قرار بگیرد. اولویت در فضاهای درمانی مختلف مثل طراحی پلی کلینیک و مطب پزشک با ایجاد یک محیط گرم و سرشار از صمیمیت و دوستانه است. پیش فرض ها و ضروریاتی که در طراحی مطب پزشک وجود دارند ایجاب می کنند که حس آرامش توأم با احترام به مراجعه کنندگان در چنین محیط هایی القا بشود. این مسئله بر کیفیت خدمات درمانی ارائه شده هم اضافه می کند و در نهایت منجر به رضایتمندی حداکثری مراجعه کنندگان خواهد بود.

دفتر معماری آسو يکي از شرکت های معماری معتبر و به روز در زمينه دیزاین و دکوراسيون داخلي مي باشد. در شرکت معماری آسو شما با تنوع بسيار زيادي از انواع طرح ها برای چیدمان و دکوراسیون مبلمان اداري و محیط کار ، تجهیزات و طراحی روشنايي و رنگ آمیزی محیط روبرو هستید. سفارش و فرآیند طراحی و اجرای تمام طرح ها در دفتر معماری آسو با اولویت سلیقه و خواست مشتریان است. برای آشنایی بیشتر با طرح ها و ایده های مهندسان و طراحان فتر معماری آسو در زمینه طراحی مطب پزشک و پلی کلینیک و دیگر انواع فضای درمانی با مقاله زیر همراه باشید.

رویکرد کلی در طراحی مطب پزشک و پلی کلینیک، کاهش استرس است

شاید تلقی عامیانه یا حتی در بعضی موارد متخصصان این باشد که در یک فضای درمانی مثل مطب پزشک نیاز چندانی به طراحی مطب پزشک از لحاظ معماری و دکوراسیون داخلی نباشد، اما واقعیت این است که طراحی فضای درمانی رابطه مستقیمی با احوال روحی و روانی مراجعه کنندگان دارد. این اولین نکته از میان نکته های بسیاری است که به این زمینه مرتبط هستند.

اصول و قواعد کلی دکوراسیون ، دیزاین ، تزئینات داخلی و چیدمان اشیا و المان ها در یک محیط تخصصی مثل مطب پزشک یا پلی کلینیک همان اصول مورد استفاده در یک دکوراسیون داخلی عمومی است؛ اما علاوه بر اینها نکته مهمی که باید در طراحی مطب پزشک و طراحی پلی کلینیک مورد توجه قرار بگیرد احوال مراجعه کنندگان به چنین محیط هایی اعم از بیماران و همراهان آنهاست. محیط یک فضای درمانی مثل بیمارستان ، مطب پزشک و پلی کلینیک جایی است که اصولا سطح استرس در آن بالاست. زیرا یک نفر یا در حالت بیماری و بروز مشکل که بعضا حاد هم هست به آنجا مراجعه کرده یا به عنوان همراه یک بیمار حضور دارد که آن هم استرس زیادی به فرد منتقل نموده است. با توجه به این موارد اگر در طراحی نقشه معماری اصل بر ایجاد آرامش در محیط باشد قطعا نتایج بهتری به دست می آید.

بسیاری از المان ها و اولویت هایی که در طراحی فضای درمانی مثل مطب پزشک و پلی کلینیک به کار می روند، در سایر مراکز خدماتی مثل طراحی مرکز ماساژ و طراحی سالن زیبایی هم کاربرد دارند.

اهمیت اتاق انتظار در طراحی فضای درمانی

اتاق یا سالن انتظار یکی از مهمترین قسمت ها در طراحی مطب پزشک و پلی کلینیک است که متاسفانه گاهی طراحی و دکوراسیون آن نادیده گرفته می شود و حتی مشاهده شده که چیدمان صندلی ها در آن به نوعی است که حاضران به هیچ عنوان احساس راحتی نمی کنند. این هم برای پزشکی که بیمار و همراهش را با سطح استرس و تنش بالا می پذیرد و هم برای بیمار و هم برای محیط فضای درمانی اصلا خوب نیست. اما از سوی دیگر هم مشاهده شده که بسیاری از پزشکان باتجربه و دوره دیده برای طراحی مطب پزشک متخصص اطفال و نوزادان وسایل سرگرمی و بازی در سالن یا اتاق انتظار تدارک دیده اند.

علاوه بر اینها استفاده از تزئینات دیواری با رنگ های شاد، تلویزیون برای پخش کارتون و یا برنامه های شاد و سرگرم کننده هم از دیگر تمهیداتی است که می توان برای اتاق انتظار در نظر گرفت. اگر در مطب تعداد حضور نوزادان شیرخوار بالاست تعبیه یک اتاق مخصوص مادران شیرده هم فوق العاده خواهد بود.

برای مراجعه کننده های دیگر مثل بزرگساالان هم قرار دادن روزنامه و مجله یا حتی در صورت امکان پخش موسیقی فکر خیلی خوبی است. تمام این کارها باعث می شود گذران زمان انتظار راحت تر باشد. قرار دادن المان های ساده ولی خیلی موثر دیگر مثل دستگاه آبسردکن یا آب جوش و چای کیسه ای جزو مواردی هستند که علاوه بر نشان دادن احترام پزشکان و کادر درمانی به بیماران و همراهان آنها، در کاهش استرس و القای آرامش نقش دارند.

روانشناسی رنگها در طراحی مطب پزشک

احساساتی مثل استرس، نگرانی، اضطراب و حتی ترس برای یک بیمار و همراه وی کاملا طبیعی هستند در نتیجه باید طراحی پلی کلینیک و مطب پزشک به گونه ای باشد که تا حد امکان از بروز آنها جلوگیری کرده و آرامش و راحتی را به مراجعه کننده ها منتقل نماید. در این میان یکی از مهمترین پارامترها در دیزاین و دکوراسیون داخلی انتخاب رنگ است.

اولین نکته این است که تا حد امکان از رنگ هایی که با خود انرژی و هیجان زیاد دارند و از لحاظ روانشناسی تنش ایجاد می کنند اجتناب شود. رنگ هایی مثل قرمز، زرد و نارنجی در این دسته می گنجند. نهایت استفاده ای که می توان از آنها کرد به عنوان رنگ مکمل در کنار رنگ های دیگر است. استفاده از رنگهای شاد و کودکانه مثل صورتی، فسفری و سبز روشن، فیروزه ای و آبی روشن برای طراحی مطب پزشک اطفال و نوزادان هم انتخاب هوشمندانه ای است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *