طراحی درمانی

در طراحی فضای درمانی میزان رضایت کاربران فوق العاده مهم است. این رضایت حتی شاید از طراحی فضای مسکونی ، تجاری یا اداری هم بیشتر باشد چون در جایی مثل بیمارستان یا کلینیک با سلامت جسم و روح بیماران سروکار داریم و این چیزی بیشتر از مسائل اقتصادی و غیره است. علاوه بر بیماران در طراحی فضای درمانی رضایت همراهان بیمار ، پزشکان و کادر درمانی هم باید لحاظ شود که این بر اهمیت موضوع می افزاید.

طراحی فضای درمانی و طراحی مجتمع پزشکان دشواری ها و چالش های مخصوص به خود را دارد که در ادامه با برخی از آنها آشنا می شوید. علاوه بر چالش های معماری داخلی برای هر فضایی به طور عام و برای فضای درمانی به طور خاص، هر یک از فضاهای درمانی مثل بیمارستان کودکان، کلینیک، محل نگهداری سالمندان، درمانگاه و غیره در مباحث دیزاین و دکوراسیون داخلی و همچنین نمای ساختمان جزئیات خاص خود را طلب می کنند و این بر دشواری ها اضافه می کند. علاوه بر آنها ضوابط و معیارهای فنی و تخصصی پزشکی هم دخیل هستند. به عنوان مثال معماری داخلی برای یک مرکز سوانح و سوختگی با یک بیمارستان تخصصی قلب یا چشم تفاوت های اساسی دارد.

دفتر معماری بایا پلاس و طراحی فضای درمانی

تیم طراحان و مهندسان دفتر معماری بایا پلاس به خوبی با اولویت بندی های طراحی فضای درمانی آشنا هستند. سیرکولاسیون و ارتباط فضایی مناسب اولین خواسته بیماران، همراهان آنها و کادر پزشکی و درمانی است که از نظر این شرکت معماری دور نمی ماند. در کنار آن می توانید مطمئن باشید در ایده هایی که دفتر معماری بایا پلاس برای زیباسازی و دیزاین و دکوراسیون داخلی و نما به کار می گیرد خلاقیت و ابتکار حرف اول را می زند.

جزئیات بسیاری هستند که بنا به ماهیت و کارکرد هر کدام از فضاهای درمانی باید در طراحی رعایت بشوند. سیرکولاسیون دقیق و صحیح یعنی جابجایی و مکان یابی راحت کاربران در فضا، استفاده حداکثری از نور طبیعی خورشید و استفاده از رنگ های روشن در دکوراسیون داخلی جزو مهم ترین این موارد هستند.

جزئیات طراحی

در طراحی فضای درمانی یا طراحی مجتمع پزشکان شاید برخی مولفه ها منحصر به فرد باشند مثل طراحی فضای انتظار. تقریبا تمام فضاهای درمانی اعم از بیمارستان ، کلینیک ، مطب پزشک ، فیزیوتراپی ، داروخانه ، درمانگاه و غیره جایی به اسم سالن انتظار دارند که در آن علاوه بر بیمار، همراهان او هم حضور دارند. فضایی که ذاتا تنش و استرس در آن موج می زند، در نتیجه در دیزاین و دکوراسیون آن باید مولفه های منحصر به فردی هم به کار گرفته شود.

یکی از جزئیات بسیار بااهمیت در طراحی فضای درمانی یا طراحی مجتمع پزشکان ایجاد سیرکولاسیون مناسب است. اینجور فضاها معمولا بسیار شلوغ هستند و رفت و آمد در آنها زیاد است. در نتیجه طراحی باید به سمت آرامش، راحتی و امنیت باشد. بین ماهیت فضا و هدفی که در طراحی دنبال می شود یک پارادوکس وجود دارد که حل آن از چالش های معماری داخلی است.

در طراحی فضای درمانی باید به این نکته توجه داشت که مرزهای فضایی در این مکان ها تعریف نشده اند یا مرزهای تعریف شده رعایت نمی شوند. اورژانس ، کلینیک ، بخش درمان های سرپایی ، سوانح و سوختگی و غیره جزو این فضاها هستند که محیط هم به خودی خود استرس زاست و تاثیر منفی روی حاضران می گذارد. در نتیجه جزئیات دیزاین و دکوراسیون داخلی باید با توجه به کاهش این عوامل چیده شوند.

علاوه بر همه اینها باید نکته دیگری را هم به خصوص در طراحی مجتمع پزشکان مد نظر داشت. در این گونه ساختمان ها مجموعه ای از پزشکان متخصص دور هم جمع شده اند که هر یک نیازها و سلیقه ها و انتظارات مخصوص به خود یا تخصص خود را دارند که باید همگی در طراحی مجتمع پزشکان لحاظ شوند.

بیشتر بخوانید

زیر دسته‌ها

نوشته‌های مرتبط