طراحی ساختمان مسکونی, معماری هوشمند, واقعیت افزوده در معماری

واقعیت افزوده در معماری

واقعیت افزوده در معماری

کاربرد فناوری واقعیت افزوده در معماری

پس از معرفی فناوری واقعیت افزوده در مقاله‌های پیشین در این بخش به تشریح کاربرد فناوری واقعیت افزوده در معماری و مزایای این فناوری در صنعت معماری توسط گروه تحریریه دفتر معماری بایا پلاس می‌پردازیم:

در معماری پس از طراحی اولیه سازه ، مدل سه بعدی آن از طریق نرم افزار سه بعدی ساز شبیه سازی می‌شود. برای ارزیابی مدل طراحی شده و نمایش آن قبل از ساخت، ماکت آن ساخته می‌شود. ساخت ماکت بسیار زمان بر و هزینه بر خواهد بود و جابجایی آن نیز دشوار است. اما استفاده از فناوری واقعیت افزوده در شبیه سازی مدل‌های سه بعدی این امکان را برای کاربر فراهم می‌کند که از طریق گوشی هوشمند پلان دو بعدی طراحی شده در طراحی ساختمان مسکونی اعم از طراحی ویلا یا طراحی آپارتمان را به صورت سه بعدی و به صورت 360 درجه مشاهده کند.

نمایش نماهای بیرونی و داخلی مدل طراحی شده به صورت سه بعدی و با جزئیات کامل، مشتریان را به درک و ارزیابی صحیح از نتیجه نهایی تکمیل شده نزدیک می‌کند. بنابراین با استفاده از واقعیت افزوده نیازی به ساخت ماکت‌های پرهزینه و سنگین نخواهد بود و معماران می‌توانند مدل طراحی شده خود را به سادگی در سراسر دنیا به نمایش بگذارند.

مزایای استفاده از واقعیت افزوده در معماری

با توجه به ویژگی‌های فناوری واقعیت افزوده و کاربرد آن در ارائه مدل‌های طراحی شده می‌توان چنین مزیت‌های را بر استفاده این فناوری در صنعت معماری ذکر کرد:

  • مشاهده جزئیات سازه طراحی شده از زوایای مختلف

با استفاده از فناوری واقعیت افزوده کاربر می‌تواند از طریق گوشی خود در محیط پروژه طراحی ساختمان مسکونی حرکت کند و نمای بیرونی و داخلی سازه رو به طور کامل و با جزئیات مشاهده کند. همچنین کاربر می‌تواند با تغییر حرکت گوشی خود سازه را از زوایای دیگر ببیند.

  • ثبت تصویر لحظه‌ای از سازه سه بعدی

کاربر می‌تواند در حین مشاهده سازه سه بعدی در گوشی هوشمند، از این مدل شبیه سازی شده و عناصر مجازی و حقیقی اطراف آن تصویربرداری کرده و با افراد دیگر به اشتراک بگذارد.

  • ارائه اطلاعات دیجیتالی

در حین نمایش مدل سه بعدی برخی از اطلاعات مورد نیاز کاربر به صورت متن، عکس یا فیلم به صورت واقعیت افزوده در صفحه گوشی هوشمند قابل ارائه خواهند بود.

  • امکان ارائه انیمیشن‌های متنوع

طراحان و معماران شرکت معماری بایا پلاس طراحی های خود را به گونه ای انجام  اده که کاربر ضمن حرکت در محیط پروژه می‌تواند برخی المان‌های محیط مجازی مثل سقف، دیواره‌های بیرونی و داخلی، نحوه نورپردازی، نوع نمای ساختمان و.. را به دلخواه خود تغییر دهد و حالات مورد نظر خود را انتخاب کند. همچنین کاربر می‌تواند مدلهای مختلف فضای سبز را در محیط پروژه ایجاد کند و با اضافه کردن عناصر مجازی مد نظر خود، پروژه را به طور کامل و قبل از اجرا مشاهده کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *