طراحی مطب پزشک

نقش تجهیزات پزشکی در طراحی فضای درمانی

طراحی مطب پزشک

تجهیزات پزشکی از ارکان اصلی طراحی فضای درمانی به شمار می‌رود که بایستی طراحی فضا بر اساس آن‌ها صورت پذیرد. این تجهیزات هم به لحاظ جنبه کارکردی و هم به لحاظ جنبه شناختی در طراحی مطب پزشک حائز اهمیت هستند. جنبه کارکردی به این دلیل اهمیت دارد که ابزار اصلی کار درمان توسط پزشک متخصص هستند و امر درمان به واسطه این تجهیزات صورت می‌پذیرد. از سوی دیگر در مواجه اولیه با مطب پزشک لازم است نمودهایی از تخصص پزشک مورد نظر حتما نمایش داده شود. لذا در این مقاله سعی داریم این جنبه از طراحی فضای درمانی را در دفتر معماری آسو بررسی کنیم.

تجهیزات پزشکی در مطب چشم پزشکی

مطب چشم پزشکی از جمله فضاهای درمانی است که از بیشترین تعداد تجهیزات پزشکی برخوردار است. زیرا این نوع درمانه، از همان دقایق نخست شروع پروسه درمان به ابزار تشخیصی قوی نیاز دارد. از جمله تجهیزات چشم پزشکی می توان به دستگاه اسلیت لمپ ، لنزومتر دستی ، کراتومتر ، اپلانیشن تنومتر، اتورفراکتومتر ، جعبه بینایی سنجی ،جعبه عینک ، فریم بزرگسال ، فریم اطفال ، پریزم بار ، رتین اسکوپ ، افتالمسکوپ دیواری ، چارت پرژکتور ، صندلی پزشک و کراس سیلندر اشاره نمود.

دستگاه اصلی در مطب چشم پزشکی دستگاه اسلیت لمپ است که کار اصلی تشخصی را به عهده دارد. در طراحی مطب پزشک چشم پزشکی باید به این نکته توجه کرد که توالی استفاده از دستگاه‌ها اهمیت دارد. لذا یک مسیر سیرکولاسیون صحیح در نظر گرفته می‌شود نه همه مراحل به درستی انجام شود. در واقع به طور کلی در طراحی  فضای درمانی این نکات باید به درستی رعایت شود.

تجهیزات پزشکی در مطب داندانپزشکی

یکی دیگر از فضاهای درمانی که در آن تجهیزات و مبلمان اهمیت بالایی دارد و در شرکت معماری آسو طراحی می‌گردد، مطب دندانپزشکی است. المان و عنصر اصلی در این فضا یونیت دندانپزشکی است که به تعداد یک یونیت یا بیشتر در فضای اصلی مطب در طراحی مطب پزشک لحاظ می‌شود. از این رو جایگذاری این عنصر نقش تعیین کننده در طراحی باقی فضا دارد. لازم است که پزشک در زمان استفاده از یونیت به تمامی اقلام مورد نیاز خود دسترسی کافی داشته باشد تا بیشترین بهره وری حاصل شود.

از آنجایی که در طراحی مطب داندانپزشکی مسائل مربوط به تاسیسات مکانیکی اهمیت بالایی دارد، تعبیه سیستم آبرسانی و فاضلاب متناسب به تجهیزات پزشکی اهمیت بالایی دارد. همچنین تاسیسات الکتریکی نیز به دلیل تعیین نقاط تمرکز نور نیز در مساله طراحی مطب دنداپزشکی مطرح است.

تجهیزات پزشکی در مطب فیزیوتراپی

فیزیوتراپی از جمله درمان هایی است که نقش بالای تجهیزات پزشکی در آن غیر قابل انکار است. در این فضا یک عامل طراحی دیگر علاوه بر تجهیزات پزشکی موثر است و آن طول دوره ای است که بیمار در فضا جهت درمان وقت خود را می گذراند. از این رو در طراحی این فضا توجه به آرامش بخشی فضا حائز اهمیت است. دستگاه ها و تجهیزات این فضا باید به گونه ای تعبیه شوند که در فضا ترکیب شده و عنصر الحاقی مزاحم تلقی نشوند. بدین صورت احساس امنیت بالاتری برای بیمار حاصل می شود که این فضا، فضای امنی برای پرداختن به امر درمان اوست.

نحوه برخورد با تجهیزات پزشکی در طراحی فضا

با توجه به مطالبی که عنوان گردید، تجهیزات پزشکی یکی از عناصر و المان های جدایی ناپذیر در طراحی فضای درمانی هستند که تاثیر قابل توجهی در طراحی فضا دارند. لذا طراح فضای معماری با اطلاع کامل از ابعاد و اندازه، ضرورت وجود تجهیزات در فضا، کارکرد و عملکرد تجهیزات، توالی استفاده از آنها و نقش پزشک و بیمار در استفاده از این تجهیزات به طراحی فضای معماری می‌پردازد. عواملی که مطرح گردید توسط شرکت معماری آسو به تمامی در طراحی فضای درمانی در نظر گرفته شده و طراحان دفتر معماری آسو طی جلسات متعدد با پزشک، به طراحی مطب پزشک و نیز طراحی داخلی مطب پزشک می‌پردازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *