طراحی ویلا, طراحی ویلا دوبلکس, فناوری 360 درجه در معماری

پرینت سه بعدی در معماری

پرینت سه بعدی در معماری - شرکت معماری بایا پلاس

کاربرد فناوری پرینت سه بعدی در معماری

پس از معرفی فناوری پرینت سه بعدی توسط تیم تحریریه دفتر معماری بایا پلاس در نظر داریم به تشریح کاربردها و مزایای این فناوری در صنعت معماری بپردازیم:

در حال حاضر فناوری پرینت سه بعدی در صنایع مختلفی از جمله صنعت معماری مورد استفاده قرار می‌گیرد و طراحان و معماران توانسته‌اند با استفاده مواد مختلفی چون چوب، سنگ و بتون مدل‌های خود را به صورت سه بعدی چاپ کنند. فناوری پرینت سه بعدی این امکان را فراهم می‌کند که مدل‌های طراحی شده مورد نظر خود را با جزییات کامل به صورت سه بعدی بسازند.

مزایای فناوری پرینت سه بعدی در معماری

در پرینت سه بعدی طرح‌های معماری برای مثال در یک طراحی ویلا یا طراحی ویلا دوبلکس ، دقت مدل سازی سه بعدی مجازی با قابلیت لمس اجسام فیزیکی ترکیب می‌شود. تا پیش از این معماران برای ساخت ماکت‌های خود از چوب و فوم استفاده می‌کردند اما به دلیل مزایای این فناوری، روز به روز تعداد بیشتری از ان‌ها طرح‌های معماری خود را به صورت سه بعدی چاپ می‌کنند. در ادامه به تعدادی از مزایای این فناوری اشاره خواهد شد.

  • تصور و چشم‌انداز بهتر مشتریان از خروجی طرح‌های معماری

مزیت تخست پرینت سه بعدی این است که طراحی معمار را در یک طراحی ویلا دوبلکس یا طراحی ویلا تریبلکس قابل لمس می‌کند و مشتری می‌تواند نتیجه نهایی را بهتر مجسم کند. یک ماکت چاپ شده دقیق و با تمام جزییات از نتیجه نهایی، یک روش مناسب برای انتقال و ارائه ایده طراحی به مشتریان به شمار می‌آید. مدل معماری سه بعدی چاپ شده، ماهیت نظری نقشه‌ها و طرح‌های فنی را به ماهیت فیزیکی تبدیل می‌کند و احتمالات و حدس و گمان‌ها را به قطعیت‌ها نزدیک می‌کند. استفاده از پرینت سه بعدی برای معماران یه مزیت رقابتی برای جذب مشتریان به حساب می‌آید.

  • کاهش زمان صرف شده برای ساخت ماکت‌ها

معماران و طراحان می‌توانند با استفاده از فناوری پرینت سه بعدی به طرح‌های خود جان بخشند و آن‌ها را به مرحله اجرا برساند و در مدت زمانی که صرف طراحی و ساخت ماکت می‌کردند؛ صرف جویی کنند. این مزیت در زمانی که طرح مورد نظر از عناصر و مولفه‌های طراحی پیچیده مانند سطوح خمیده و یا نماهای پیچیده تشکیل شده باشد؛ بیش از پیش خواهد بود. معماران میتوانند پس از انجام پرینت سه بعدی طرح‌ها و ساخت ماکت‌ها، زمان خود را به فعالیت دیگری اختصاص دهند. همچینین امکان بهره‌گیری از خدمات پرینت سه بعدی به صورت آنلاین نیز وجود دارد که در این حالت دغدغه فرآیند‌های پرینت سه بعدی، تمیز کاری و… وجود نخواهد داشت.

  • چاپ ماکت‌ها و مدل‌های طراحی شده با مواد مختلف و با بهترین کیفیت

در گذشته ممکن بود مدل‌های چاپ شده سه بعدی کیفیت پایین و سطوح ناهمواری داشته باشند اما در حال حاضر با پیشرفت این فناوری، تجهیزات و دستگاه‌های پرینت سه بعدی حرفه ای، مدل‌های سه بعدی معماری را با جزئیات کامل و سطوح یکدست به چاپ می‌رسانند. علاوه بر این طیف گسترده ای از مواد برای انتخاب و استفاده در چاپگر‌های سه بعدی وجود دارد. ماده پلی آمید (SLS) محبوبترین در بین معماران و ماکت سازان اغلب از رزین خاکستری استفاده می‌کنند. با استفاده از مواد مختلف میتوان عناصر و مولفه‌های رنگی و شفاف را به مدل‌های سه بعدی چاپی اضافه کرد.

  • ویرایش راحت مدل‌های سه بعدی طراحی شده و چاپ دوباره آن‌ها

پرینت سه بعدی مدل‌های معماری این امکان را برای معماران فراهم می‌کند که در اجرای طراحی‌های خود انعطاف پذیری بیشتری داشته باشند و در صورت درخواست مشتری مدل خود را ویرایش کنند و به راحتی دوباره به چاپ برسانند. این فناوری معماران را قادر می‌سازد که چند نسخه از مدل طراحی شده را چاپ و تولید کنند، در طراحی دقیق و اجرای مدل‌های خود به تسلط بیشتری دست یابند و کار خود را ارتقا ببخشند.

با مطالب تکنولوژی تحریریه شرکت معماری بایا پلاس همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *