تیم طراحی معماری بایا پلاس زیرمجموعه شرکت دانش بنیان است که بر روی طراحی معماری مسکونی ، فضاهای اداری ، تجاری ، صنعتی و غیره متمرکز است. این سرکت در سال 1396 توسط تیمی از فارغ التحصیلان مهندسی مکانیک، انرژی و معماری از دانشگاه‌های صنعتی شریف و تهران که سابقه فعالیت در صنعت را داشتند، تاسیس گردید.

فعالیت دفتر معماری بایا پلاس از پارک علم و فناوری شریف آغاز گردید که با توجه به رشد سریع آن، در حال حاضر با تیمی بالغ بر 25 نفر در حال فعالیت جهت ارائه خدمات طراحی نقشه معماری ، مهندسی , مشاوره تخصصی در حوزه انرژی شامل نفت ، گاز ، پتروشیمی و ساختمان است که در آبان 1397 موفق به اخذ دانش بنیان نیز شد. هدف اصلی در شرکت بایا پلاس و گروه‌های زیرمجموعه آن، ارائه خدمات با بیشینه کیفیت ، نوآوری ، مناسب ترین قیمت ، لحاظ حداکثری معیارهای کارفرمایان و انعطاف‌پذیری بالا در اعمال نظرات آن‌ها است که توجه ویژه به این موضوع، دلیل اصلی رشد سریع شرکت بایا پلاس بوده است. در ادامه، برخی از پروژه‌های اخیر حوزه معماری و همچنین پروژه کلان انرژی شرکت بایا پلاس نیز ارائه شده‌اند.

برخی از پروژه های دفتر طراحی معماری بایا پلاس

 • طراحی منطقه توریستی و گردشگری پایدار و انرژی – صفر
  این پروژه با همکاری شرکت بایا پلاس و معاونت عملی و فناوری ریاست جمهوری صورت پذیرفت که هدف اصلی در آن، طراحی نقشه معماری منطقه سبز گردشگری با کمترین میزان پسماند و مصرف انرژی بود. علاوه بر پیشنهادات مبتنی بر بهره‌مندی از پتانسیل های طبیعی منطقه ، موارد متعددی از اصول طراحی معماری جهت بکارگیری مصالح با پایداری حداکثری، بیشینه امکان جمع‌آوری آب حاصل از باران و سایر موارد نیز لحاظ گردید.
 • طراحی مدرسه سبز با رویکرد چند معیاره (Multi-criteria design)
  در این پروژه، تیم معماری بایا پلاس طراحی نقشه معماری لازم جهت تبدیل یکی از مدارس استعداد درخشان به مدرسه سبز را با لحاظ معیارهای مختلف از جمله مسائل روانشناسی دخیل در اثرگذاری محیط مدرسه بر روحیه و یادگیری دانش آموزان انجام داد.
 • طراحی نقشه معماری فضای کسب و کار با لحاظ مسائل مرتبط با برندینگ
  در این پروژه، طراحی فضای کسب و کار تجاری جهت ایجاد شعبه‌های متعدد فروش آبمیوه و بستنی تحت یک برند انجام پذیرفت که علاوه بر طراحی نقشه معماری ، اقدامات مختلف جهت برندینگ این مجموعه اعم از طراحی لوگوی مناسب، نحوه بسته‌بندی و غیره انجام پذیرفت تا قدرت رقابت‌پذیری بالایی نسبت به سایر مراکز سطح شهر بوجود آید. بدین منظور، ابتدا بررسی میدانی از مراکز مشابه بعمل آمد و سپس استراتژی طراحی و برندینگ به صورت تواما لحاظ گردید.
 • طراحی نقشه معماری پروژه‌های متعدد مسکونی در استان‌های مختلف کشور
  تیم معماری بایا پلاس تا کنون طراحی معماری مسکونی متعددی را در استان‌های مختلف همچون تهران ، مرکزی ، قم ، گلستان ، قزوین ، مشهد و سایر شهرها را انجام داده است.

“در ادامه، برخی از پروژه‌های کلان انرژی شرکت نیز بیان شده‌اند که بیانگر توانمندی فنی بالای موجود در شرکت بایا پلاس است که به پشتوانه آن، سایر خدمات مرتبط با ساختمان از قبیل خدمات مهندسی برق، مکانیک و تاسیسات نیز علاوه بر طراحی، در صورت لزوم به صورت یکپارچه به کارفرمایان ارائه می‌گردد.”

 •   پروژه ارتقای عملکرد فنی پالایشگاه گاز فجر جم (بزرگترین پالایشگاه گاز خاورمیانه و سومین پالایشگاه بزرگ جهان)
  در این پروژه، شرکت بایا پلاس مطالعات جامع فنی و اقتصادی پالایشگاه گاز فجرجم را جهت آمادگی برای افزایش ظرفیت و دریافت گاز خوراک از دیگر منابع گازی کشور را انجام داد.
 • پروژه ارتقای سطح فناوری در شرکت نفت جی (دومین شرکت بزرگ تولید کننده قیر در خاورمیانه)
  در این پروژه، طرح فنی و اقتصادی جهت ارتقای زیرساخت‌های کنترلی، اتوماسیون بارگیری و کاهش مصرف انرژی ارائه گردید تا بر این اساس، بازده عملکرد و انعطاف‌پذیری تولید افزایش یابد.
 • پروژه پالایشگاه نفت لیان
  هدف اصلی در این پروژه، تعیین سهم هر یک از محصولات تولیدی اعم از گازوئیل ، نفتا ، روغن و غیره جهت بیشینه‌سازی سود پالایشگاه نفت لیان بود.


کلیک کنید