طراحی ساختمان مسکونی, طراحی سالن ورزشی

معماری در مریخ – واقعیتی نزدیک

اگر علاقه‌مند به معماری یا مسائل هوا فضا و یا هر دو هستید، شاید شنیدن خبر پروژه‌های معماری در مریخ برایتان ابتدا باورنکردنی به نظر برسد، اما این یک واقعیت است که در سال‌های آتی به وقوع خواهد پیوست.

حضور انسان در مریخ

شرکت ناسا برای اکثر مردم جهان شناخته شده است. این شرکت به همراه دیگر شرکت‌های نوآور آمریکا مانند اسپیس ایکس که متعلق به ایلان ماسک است، در حال توسعه زیرساخت‌های لازم برای ارسال انسان به مریخ و آغاز تمدن جدید در آنجا هستند. این مسئله به قدری مهم است که رئیس جمهور آمریکا، شرکت ناسا را ملزم کرده که تمرکز ویژه‌ای بر روی مریخ بکند و حتی به کنایه گفته است که آمریکا 50 سال پیش به ماه رفت و حالا دیگر باید حتما ارسال انسان به مریخ شدنی باشد.
از سوی دیگر، پیشرفت‌های چشم‌گیر ایلان ماسک در ساخت راکت‌های پیشرفته که قابلیت حمل انسان و حتی تجهیزات سنگین به مریخ را دارند، پیشرفت بسیار خوبی داشته است. هزینه بالای راکت، یک مانع اصلی در برابر ارسال انسان به مریخ بوده است. زیرا راکت‌هایی که پرتاب می‌شدند، دیگر قابلیت بازگشت به زمین را نداشتند و به اصطلاح یک بار مصرف بودند. اما اکنون راکت‌هایی ساخته شده‌اند که مانند هواپیما می‌توانند مجددا به سطح زمین بازگردند و دوباره پرتاب شوند. بنابراین یکی از موانع اصلی برای مراجعه به مریخ برطرف شده است و بعد از چند سال، قابلیت ارسال تجهیزات ساخت و ساز به مریخ از طریق راکت‌ها میسر خواهد شد. این موضوع به قدری نزدیک است که ایلان ماسک در یکی از کنفرانس‌ها، نقشه ساخت و ساز و معماری مریخ را به حضار ارائه نمود که در شکل زیر، نمایی از آن مشاهده می‌شود.
معماری مریخ - ایلان ماسک - شرکت معماری آسو
در سمت چپ تصویر، محل فرود راکت‌هایی که از زمین به مریخ ارسال می‌شوند نشان داده شده است سپس در سمت راست تصویر یک شهر توسعه یافته قرار دارد که به تدریج با تجهیزاتی که توسط راکت‌ها به مریخ ارسال شده، ساخته خواهد شد. شهری که مانند زمین به مرور دارای طراحی ساختمان مسکونی ، ورزشی، تجاری ، آموزشی ، درمانی و غیره خواهد بود که یک بازار کار جدید به وسعت کره زمین برای معماران را تشکیل خواهد داد. آن هم بازاری جذاب که ویژگی‌های بخصوص خود را دارد و بایستی عوامل متعددی که ناشی از تفاوت شرایط زیستی مریخ با زمین است، لحاظ شوند.

امکان طراحی معماری در مریخ

 با آنکه وسعت کل مریخ از نصف کره زمین هم کمتر است، اما میزان مساحت قابل ایستادن بر روی آن به اندازه کره زمین است، زیرا بیشتر بخش‌های کره زمین از آب تشکیل شده است. این یعنی به هر میزان که در کره زمین ساخت و ساز شده، در مریخ نیز امکان آن وجود دارد.اما هوای مریخ بسیار رقیق‌تر از هوای کره زمین است که این موضوع باعث شده که 96 درصد از هوای مریخ از دی اکسید کربن تشکیل شود، بنابراین طراحی معماری خانه ها در سال‌های نخست آغاز زندگی در مریخ، قاعدتا مشابه با ایران نخواهد بود و دریافت هوای بیرون مانند کره زمین از طریق درب و پنجره به آسانی نمی‌تواند انجام شود.
از لحاظ طول روز، تقریبا مدت ساعت مریخ و زمین با یکدیگر برابر است و طول روز در مریخ صرفا 34 دقیقه بیشتر از زمین است. اما بازه زمانی هر فصل در مریخ دو برابر بازه زمانی هر فصل در زمین است. به همین سبب، طراحی معماری بایستی به نحوی باشد که اثرات منفی ناشی مدت زمان بالای فصل‌ها برای افراد کاهش یابد. بعنوان مثال، در فصل زمستان که 6 ماه به طول خواهد انجامید، افراد کمتر قادر به ورزش در محیط بیرونی خواهند بود و از اینرو، طراحی سالن‌ ورزشی سرپوشیده بایستی با گنجایش و ظرفیت بیشتری لحاظ شوند. همچنین تابستان‌های طولانی می‌تواند نیاز به بار سرمایشی را افزایش دهد که برای کاهش آن، طراحی خانه‌ مسکونی می‌بایست به نحوی باشد که جریان داخل هوای خانه و تابش آفتاب وضعیت مطلوبی داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *