طراحی بیمارستان, طراحی پلی کلینیک, طراحی داروخانه, طراحی دهکده سلامت, طراحی فضای درمانی, طراحی کلینیک, طراحی مطب پزشک

هنر، ایمنی و ارگونومی در خدمت رضایت کاربر در طراحی فضای درمانی

طراحی فضای درمانی - شرکت معماری آسو

عناصری که به طور کلی در طراحی فضای درمانی موثرند عبارتند از: ایمنی، ارگونومی، رنگ ها، آثار هنری، نور، چشم انداز بیرونی، مبلمان، محیط پیرامون و فرآیندهای مختلف درمانی.

ایجاد محیطی امن و ایمن در طراحی فضای درمانی ، از جمله دغدغه‌های طراحان است که بارها در مقالات و پژوهش‌های متعدد نیز بر ضرورت آن تاکید شده است. خصوصا در بخش‌هایی که مختص کودکان می‌باشد و با توجه به مقتضای سنی کودکان که بسیار پرجنب‌وجوش‌تر از افراد بزرگسال هستند، اهمیت بیشتری می‌یابد. از سوی دیگر، ارگونومی ارتباطی مستقیم با ایمنی دارد.

همچنین هدف ارگونومی در طراحی فضای درمانی آن است که در طراحی ابزار و وسایل کار و سیستم های فنی و تولیدی نیز نیازها و خصوصیات جسمی و روحی انسان‌ها در نظر گرفته شود تا در عین دستیابی به افزایش بازدهی، به سلامت و بهداشت و راحتی انسان‌ها نیز تا بیشترین حد توجه شده باشد.

رضایت کاربر، رویکرد اصلی در طراحی فضای درمانی

در شرکت معماری بایا پلاس با شناخت و رعایت تمامی این اصول، توجه به خواست کارفرما و احساس خشنودی مراجعه‌کنندگان در اولویت طراحی‌ها قرار دارد. هدف کلی دفتر معماری بایا پلاس در طراحی فضای درمانی ، از طراحی مطب پزشک تا طراحی داروخانه و پلی کلینیک درمان بیماران و بهبود سلامتی افراد جامعه می‌باشد. بررسی وضعیت کلی طراحی مطب پزشک و پلی کلینیک نشان می‌دهد که در اکثر موارد، صرفا کیفیت روش‌ها و فرآیند درمان در این مراکز مورد بررسی قرار می‌گیرد و کالبد فیزیکی بنا تنها از نظر بهداشت و عدم آلودگی و ارتباطات عملکردی و فیزیکی فضاهای موجود ارزیابی می‌شود.

در این میان در طراحی پلی کلینیک و مطب پزشک احساس رضایت کاربران مجموعه (بیماران و کارکنان) از فضا و جنبه‌های ادراک دیداری و بصری موجود و تاثیر آنها بر رفتار بیماران اهمیت چندانی ندارد. اما بر مبنای تعریف سازمان بهداشت جهانی، سلامتی یک مسئله چندبعدی است و علاوه بر بعد جسمی، دارای ابعاد روحی – روانی و اجتماعی است. باید توجه داشت که ابعاد مختلف سلامتی و یا بیماری بر یکدیگر اثر گذاشته و تحت تاثیر یکدیگر قرار می‌گیرند.

کیفیت طراحی محیط جزء جدایی‌ناپذیر طراحی فضای درمانی به شمار می‌رود. اما نباید استفاده از عناصر و لوازم صرفا لوکس و شیک را با مبحث طراحی داخلی مطب دکتر اشتباه گرفت. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که ایجاد انعطاف‌پذیری بالا، امنیت، صمیمیت و آرامش در طراحی فضای درمانی که حضور در آن منجر به اضطراب و هراس در مراجعین می‌گردد، علاوه بر آن که بر غنای مجموعه خواهد افزود، دغدغه‌های ناشی از حضور کاربر در محیطی ناآشنا و غیرخانگی را نیز برطرف می‌نماید. عدم توجه به طراحی داخلی در فضاهای درمانی، نارضایتی کاربران را در پی دارد.

طراحی داخلی مطب دکتر دندانپزشک چگونه باشد؟

همانگونه که پژوهش‌های گذشته نشان می‌دهد بهره‌گیری از نور مناسب، مبلمان زیبا و راحت در طراحی فضای درمانی ، در کاهش میزان استرس بیماران موثر است.

کلینیک های دندانپزشکی به عنوان یکی از مراکز بهداشت و درمان دهان و دندان، سهم عمده و ویژه‌ای در فضاهای درمانی دارند؛ در این مرا کز، مدت زمان حضور بیماران بیشتر از سایر مطب های پزشکی و کمتر از بیمارستان می‌باشد. مشاهده‌ها نشان می‌دهد به دلیل ادراک قبلی از فرآیند درمان در مطب های دندان پزشکی، همواره بیماران با حس ترس و اضطراب در این فضاها مواجه بوده‌اند. این امر بسیاری از افراد را بر آن داشته تا همیشه جهت درمان‌های اجباری و کمتر به جهت پیشگیری به این مراکز مراجعه نمایند. حال این سوال مطرح می‌شود که چگونه می‌توان به کمک طراحی داخلی در مرا کز درمانی، میزان ترس و اضطراب بیماران را کاهش داد و روند بهبود را تسریع نمود؟

حضور هنر در طراحی فضای درمانی

هنر درمانی، تاثیر بسیاری بر روند درمان بیماران و بهبود آنان دارد. ادغام رنگ و آثار هنری با یکدیگر نقشی بسیار مهم در طراحی فضای درمانی ایفا می‌نماید. بهره‌گیری از رنگهای شاد و متنوع، محیطی فرح‌بخش و شاد را برای کودکان و بستری مناسب را جهت بهبود فراهم می‌کند و استرس، اضطراب و افسردگی بیماران را به نسبت چشمگیری کاهش می‌دهد. در طراحی داروخانه این امر بسیار اهمیت دارد. زیرا بیمار دوره پسا درمان را از محیط داروخانه آغاز می‌کند.  استفاده از نور روشن در درمان افسردگی بسیار موثر است. همچنین افرادی که در اتاق‌هایی با نور روشن و آفتابی بستری هستند، مدت زمان کوتاه‌تری را نسبت به افرادی که در اتاق‌های بدون نور کافی بستری می‌باشند، در بیمارستان سپری می‌کنند زیرا نور به خصوص نور طبیعی استرس را کاهش می‌دهد.

یکی دیگر از عواملی که توسط دفتر معماری بایا پلاس انجام می‌شود و  در کاهش استرس و ایجاد محیطی آرام در طراحی مطب پزشک موثر است؛ مبلمان و چینش آن می‌باشد. به عبارت دیگر مهمان‌نوازی محیط تاثیر بسیاری در احساس راحتی و آرامش یک کاربر دارد.

موسیقی هم از جمله ساده‌ترین و موثرترین شیوه‌های کاهش استرس در بیمارستان خصوصا بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند می‌باشد. همچنین مطالعات نشان داده که عطر ملایم در فضاهای درمانی می‌تواند روند بهبود را سرعت بخشیده و سطح استرس بیماران و حتی همراهان را کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *