طراحی ساختمان مسکونی, طراحی ویلا, طراحی ویلا دوبلکس

طراحی حیاط خلوت در طراحی ویلا

طراحی حیاط خلوت - دفتر معماری آسو

حیاط خلوت در خانه‌ها بخصوص در طراحی ویلا می‌تواند در تعامل بالایی با آشپزخانه باشد و به مکان مناسبی برای صبحانه و یا میان وعده تبدیل شود. همچنین با نورپردازی مناسب و چیدمان مناسب، در شب نیز می‌تواند اوقات بسیار فرح بخشی را به دنبال داشته باشد. در ادامه، انواع ایده‌ها و نکاتی که می‌تواند منجر به طراحی حیاط خلوت مناسب شود، توسط دفتر معماری آسو ارائه شده‌اند.

1. پیوستگی در طراحی حیاط خلوت و آشپزخانه

هر میزان که در طراحی انواع ویلا از جمله طراحی ویلا دوبلکس ارتباط و درهم‌تنیدگی آشپزخانه و حیاط خلوت بیشتر باشد، بهره‌مندی از فضای حیاط خلوت نیز با کیفیت بالاتری رخ می‌دهد. برای این منظور، بایستی نکات متعددی رعایت شود که انتخاب درب مناسب برای آشپزخانه یکی از آن نکات است. از آنجائیکه فضا و مساحت حیاط خلوت محدود است، لذا درب آشپزخانه می‌بایستی به نحوی باز و بسته شود که با فضای حیاط خلوت تداخل نکند و کمترین اشغال فضا را داشته باشد. درب‌های کشویی یا درب‌های آکاردوئنی از جمله عواملی هستند که می‌توانند برای این هدف بکار روند که در تصویر نیز نمونه‌ای از آن نشان داده شده است. مزیت درب آکاردوئنی نسبت به درب کشویی، زیبایی و نمود بیشتر آن از لحاظ طراحی است که با چین خوردن کشوهای درب، جلوه خاصی ایجاد می‌نماید.

در طراحی ساختمان مسکونی یکی دیگر از عوامل موثر در افزایش درهم‌تنیدگی آشپزخانه و حیاط ، انتخاب شیشه‌های بزرگ برای دیوار منتهی به حیاط خلوت آشپزخانه است. این امر دو فایده دارد، نخست آنکه فضای داخل آشپزخانه قادر به دریافت بیشینه نور از حیاط خلوت خواهد شد. دوم آنکه از فضای داخل خانه نیز، منظره زیبای حیاط خلوت نمایان خواهد بود. انتخاب شیشه‌های بزرگ به تنهایی کافی نیست و جهت اثرگذاری مناسب این موضوع، می‌بایست چیدمان داخل آشپزخانه نیز با دقت بیشتری انجام شود. در این راستا، بهتر است که در دیوار منتهی به حیاط خلوت آشپزخانه، هیچ گونه کابینت یا محل دیگری مانند شست و شو تعبیه نشود. در عوض می‌توان با طراحی آشپزخانه با رویکرد آشپزخانه جزیره ای ، فضای کابینت‌ها را در داخل آشپزخانه جاسازی نمود و از این طریق، عدم قرار گیری کابینت در دیوار سمت حیاط خلوت را جبران نمود.

2. ایجاد حریم خصوصی در حیاط خلوت با حفظ نور کافی

ایجاد حریم خصوصی در حیاط خلوت به ویژه در صورتیکه حیاط خلوت دارای دید از منزل همسایگان باشد که این عامل ممکن است در طراحی آپارتمان بسیار پیش آید، از دیگر عواملی است که بایستی لحاظ شود. اما این امر بایستی به نحوی انجام شود که امر نورپردازی در حیاط خلوت مختل نشود. لذا، استفاده از سقف شیشه‌ای مشابه با آنچه در تصویر نمایش داده شده، می‌تواند یک رویکرد مناسب باشد. تزئین با تیرهای چوبی نیز می‌تواند به زیباسازی این المان کمک نماید. در بکارگیری المان‌های چوب و همچنین نوع شیشه‌های سقف، میزان و نحوه سایه‌اندازی به عنوان یک متغیر مهم بایستی لحاظ گردد تا از ایجاد سایه بدون نظم و به اصطلاح شطرنجی که منجر به عدم آسایش اشخاص می‌شود، خودداری گردد.

از دیگر مزایای استفاده از سقف در حیاط خلوت می‌توان به امکان استفاده از آن در فصول پائیز و زمستان اشاره نمود که بارش باران و برف ممکن است رخ دهد که در شرکت معماری آسو همواره مد نظر قرار می‌گیرد.

3. دیوار سبز در طراحی حیاط خلوت

در طراحی آپارتمان و طراحی سوئیت در نظر گرفتن فضای سبز بسیار اهمیت دارد. فضای سبز در حیاط خلوت بایستی با ظرافت بالایی ایجاد شود. زیرا این امر می‌تواند در لحظات حضور در حیاط خلوت مخصوصا برای صرف صبحانه، شادابی بالایی را برای افراد خانه به دنبال داشته باشد. برای دستیابی به این مهم، ایده‌های مختلفی را می‌توان در نظر گرفت. برای مثال، ایجاد یک دیوار سبز یا تعبیه گلدان در دیوار و کف از مثال‌های قابل اشاره هستند که برخی نمونه‌های آن نیز در تصویر زیر نمایش داده شده است. در انتخاب نوع گیاهان و گل‌ها، بایستی پیچیدگی و میزان اقدامات لازم جهت نگهداری و مراقبت را نیز لحاظ نمود. اهمیت این امر در شرایطی که نورگیری حیاط خلوت (به علت دیوارهای موجود) اندک باشد، از اهمیت بیشتری برخوردار است.

طراحی فضاهای ویژه و خاص مسکونی توسط دفتر معماری آسو

طراحان دفتر معماری آسو با وسواس ویژه در طراحی متر به متر در طراحی ساختمان مسکونی می‌کوشند که فضاهای ناب و خاصی را برای مخاطبین طراحی نمایند. در طراحی انواع فضاهای مسکونی از جمله طراحی آپارتمان ، طراحی سوئیت ، طراحی ویلا دوبلکس و طراحی ویلا هدف نهایی رسیدن به بالاترین سطح آسایش است زیرا که سکونت به معنای آسایش در ساختمان مسکونی متبلور می‌شود. در این مقاله نکاتی راجع به طراحی حیاط خلوت بیان شد که عبارت بودند از پیوستگی این فضا با آشپزخانه ، ایجاد حریم خصوصی با نور کافی و نیز توجه به نقش گیاه در این فضا با طراحی دیوار سبز.

در مقاله‌های بعدی سایر نکات مربوط به طراحی حیاط خلوت در طراحی ویلا بیان خواهد شد که همگی این موارد توسط طراحان شرکت معماری آسو در نظر گرفته شده و در طراحی فضاهای شما نمود می‌یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *