طراحی داروخانه, طراحی سالن زیبایی, طراحی فضای درمانی, طراحی کلینیک, طراحی مطب پزشک

طراحی کلینیک زیبایی

طراحی کلینیک زیبایی پایاپلاس

طراحی کلینیک زیبایی

در طراحی کلینیک زیبایی ارزشی که یک فضای داخلی زیبا می‌تواند به کلینیک شما بدهد نه تنها باعث بهره‌وری بهتر می‌شود بلکه باعث می‌شود تجربه خدمات مثبتی که بیماران از درب ورودی تا داخل مطب داشته باشند را به حداکثر برساند.

در هنگام طراحی داخلی کلینیک خود نباید از دیگر کلینیک‌ها الگو برداری کرد ،زیرا حرفه‌ی شما با زیبایی تلفیق شده‌است و در تجارت زیبایی طراحی داخلی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در طراحی کلینیک خود باید حرفه‌ایی عمل کنید زیرا نشان دهنده‌ آن است که شما زیبایی را چطور تصور می‌کنید. با سپردن طراحی کلینیک زیبایی خود به دفتر معماری معتبر صاحب کلینیک خاص و منحصر به فرد خود می‌شوید.

حتی سبک معماری که در طراحی کلینیک خود استفاده می‌کنید بیانگر حس و حالی است که می‌خواهید به مراجع‌کنندگان القا کنید ،به عنوان مثال :

سبک Country : اگر می‌خواهید فضایی آرام و دلپذیر ایجاد کنید که یاد‌آور آرامشی در بعد ظهری گرم باشد می‌توانید از این سبک استفاده کنید. این سبک بیان‌کننده آسایش و رفاه و راحتی می‌باشد. و از مبلمانی مانند چوب ،حصیر ،پارچه های طبیعی و عناصر سنتی دیگری مانند لوستر‌ها یا گل و گیاهان وحشی استفاده کنید.

سبک  Deluxe : اگر نشان دادن کیفیت محصولاتتان برای شما اهمیت زیادی دارد می‌توانید از این سبک استفاده کنید در این سبک نوع مبلمانی که انتخاب می‌کنید بسیار اهمیت دارد باید از لوستر‌های کریستالی ،پارچه های زرق‌ و ‌برق دار با جزئیات طلا و نقره و طرح‌های گل رز استفاده کنید.

سبک Minimalist  : اگر می‌خواهید طراحی کلینیک زیبایی شما نشان دهنده‌ با نظافت و حرفه‌ایی بودن شما باشد می‌توانید از این سبک استفاده کنید . شعار این سبک ” کمتر ،بیشتر است ” است. در این سبک باید حداقل مبلمان را استفاده نمود. در این سبک از خطوط و شکل‌های ساده استفاده می‌شود . این سبک را می‌توان به خوبی در طراحی سالن زیبایی استفاده نمود.

               >>یک شرکت معماری معتبر در  طراحی کلینیک زیبایی خود از مفهوم تعادل استفاده می‌کند.<<

مفهوم تعادل با توجه به بستری که در آن قرار می‌گیرد معانی مختلفی دارد ،ما در طراحی داخلی کلینیک زیبایی به دنبال تعادل بصری هستیم ،این تعادل از طریق توضیع عناصر موجود در یک فضا ایجاد می‌شود. به عنوان مثال شما هنگامی از تعادل شعاعی استفاده می‌کنید که به یک کانون توجه داشته باشید و همه چیز را به آن سمت جهت بدهید.

پذیرش اولین فضایی است که مراجعه کنندگان با آن رو‌به‌رو می‌شوند بنابراین از اهمیت بالایی برخوردار است.

برای مشخص کردن فضاهای متفاوت می‌توان از تغییر جنس یا رنگ کف‌سازی استفاده کنید.

سعی کنید از ترکیب‌بندی با دو یا سه رنگ استفاده کنید و حتی اگر از گل‌ها و گیاهان در طراحی کلینیک خود استفاده می‌کنید به رنگ آن توجه داشته باشید.

طراحی سالن زیبایی

سالن‌ها ابعاد و اندازه‌های متفاوتی دارند و آنچه که در طراحی یک سالن استفاده می‌شود لزوما در طراحی سالن دیگری مناسب نخواهد بود. ابعاد سالن ها می‌تواند در تصمیم‌گیری نوع طراحی و مبلمان  و نور‌پردازی تاثیر‌گذار باشد.

در طراحی سالن زیبایی چندین اصل وجود دارد که با رعایت آن‌ها می‌توان یک کلینیک زیبا داشت.

وحدت: اصول اولیه در طراحی سالن زیبایی یکپارچگی تمام فضاهایی است که در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند . باید تمامی عناصر با یکدیگر کار کنند و فضایی یکپارچه به‌ وجود‌ آورند.

گاهی اوقات بهتر است برای به وجود آوردن این فضا طراحی سالن زیبایی خود را به شرکت معماری حرفه‌ایی بسپارید.

 تضاد: برای رسیدن به کنتراست می‌توان مقداری تیرگی و روشنی رنگ دیوار‌ها اضافه ‌نمود اما می‌توان از طریق تضاد مبلمان مانند ،نصب آیینه‌ای دایره شکل در بالای مبل مستطیلی ،بدون استفاده از کنتراست، فضا را جذاب کرد.

جزئیات: در طراحی سالن زیبایی جزئیات کوچک هم اهمیت دارند مانند کار‌های هنری یا آرایش گیاهان و نورپردازی به آن‌ها ،تمام این جزئیات کوچک می‌توانند حس فضا را تغییر دهند و به سمتی که شما می‌خواهید پیش ببرند.

اما سعی کنید که این جزئیات را به طور ثابت نگه‌دارید تا برای مراجعه‌کنندگان تداعی کننده‌ی حس‌و‌حال آن باشد.

نسبت: باید تمامی عناصر موجود در کلینیک با یکدیگر متناسب باشند . مثلا استفاده از کمد‌های ریز و دارای قاب‌های نازک در کنار پنجره بزرگ اشتباه است و باید مبلمان خود را به گونه‌ایی انتخاب کنید که با یکدیگر متناسب باشند.

از عناصر معماری و نسبت اندازه‌های آن‌ها به یکدیگر به عنوان چهارچوب اصلی طراحی خود استفاده‌کنید. می‌توانید روی نسبت‌های در ،پنجره و سقف کار کنید تا یک فضای هماهنگ ایجاد کنید. می‌توانید از نسبت‌های طلائی استفاده‎‌کنید و حس مکانی از خود انسان را به او بدهید.

در طراحی داخلی کلینیک خود از عناصر معماری و اندازه فضا به عنوان چارچوب طراحی خود استفاده‌کنید.  می‌توانید با محل قرارگیری پنجره‌ها و درها ،ارتفاع سقف یا هر عنصر مهم دیگر که می‌تواند فضای هماهنگی را ایجاد کند، کار کنید.  به عنوان مثال ،با نگه داشتن پالت رنگ کم رنگ و خنثی و استفاده از خطوط و فرم‌های ساده ، دیوارها و سقف را گسترش دهید تا فضا بزرگ‌تر به نظر برسد.

نور پردازی یکی دیگر از عوامل مهم در طراحی کلینیک زیبایی می‌باشد. در درجه ی اول بهتر است حداکثر استفاده از نور طبیعی را بکنید و در استفاده از نور‌های مصنوعی بهتر است که لامپ‌هایی را انتخاب کنید که بتوان شدت نور را کنترل کرد تا در صورت لزوم حالت آن را تغییر داد. یا سعی کنید چراغ‌های کار را بالای هر بخش ایجاد کنید و از نورپردازی ثانویه در صورت نیاز استفاده‌کنید. اگر فضای کوچکی دارید از ایجاد سایه‌های تیره خودداری کنید تا فضا بزرگ تر به نظر برسد.

در طراحی سالن زیبایی خود می‌توانید از جزیره استفاده‌کنید تا در یک فضای کوچک تر جمعیت بیشتری را قرار‌دهید.

طراحی داروخانه

یکی از فضاهای عمومی پرکاربرد که بی شک تمامی ما به آن مراجعه کرده‌‌ایم داروخانه‌ها هستند . دو مورد مهم در افزایش بهره‌وری از داروخانه‌ها عبارت است از :

موقیت اصلی سایت داروخانه: اگر بتوانیم محل ساخت داروخانه را انتخاب کنیم بهتر است آن را در کنار درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها بنا کنیم . بهتر است محل قرارگیری داروخانه‌ها دسترسی آسان داشته باشد و در معرض دید عموم قرار‌ بگیرد .

طراحلی داخلی داروخانه: در طراحی داروخانه باید توجه کنیم که فصای مفید آن تعیین‌کننده‌ی نوع طراحی پلان می‌باشد . اگر فضای مفید داروخانه زیادتر باشد می‌توان از طراحی باز استفاده‌کرد و از المان‌هایی مانند جزیره در طراحی آن استفاده‌نمود. فضای هندسی پلان داروخانه یکی از عوامل مهم در زیبایی آن بشمار می‌رود و فرم‌های خالص مانند مستطیل برای طراحی بسیار مناسب می‌باشد. اولویت طراحی با فضای ورودی و پذیرش است و سپس به سراغ دیگر فضا‌ها می‌رویم.

مسیر عبور و مرور مراجعین باید به گونه‌ایی باشد که حداقل محدوده‌ی گردش رعایت شده‌باشد. زیرا مراجعین با یکدیگر برخورد نکنندو احساس امنیت کنند و از لحاظ بهداشتی نیز فاصله‌ی اجتماعی رعایت گردد. برای رعایت بهداشت داروخانه‌ها باید دارای تهویه مناسب باشند.

قفسه‌ها: بهتر از برای چیدمان قفسه‌ها ابتدا از پوشاندن دیوار با قفسه‌ها شروع کنید و سپس در صورت بالا بودن متراژ می‌توان از جزیره هم استفاده‌کرد. این قفسه‌ها بهتر است در معرض دید باشند و در پشت کارمندان قرار بگیرند ،زیرا فضای کمی را اشغال می‌کنند و دسترسی کارمندان به آن‌ها اسان‌تر است. قفسه‌ها عمق 30 تا 35 سانتی‌متری و ارتفاع قفسه‌ها از 30 سانتی‌متری از پایین شروع می‌شود که برای نگه‌داری دارو‌ها ولوازم بهداشتی استفاده می‌گردد ،هرچه به طیقات بالاتر قفسه‌ها می‌رویم می‌توانیم ارتفاع آن‌ها را زیاد‌تر کنیم که برای نگه‌داری وسایلی با ارتفاع بیشتر مانند پودر‌های ورزشی یا وسایل برقی آرایشی برای در معرض دید قرار دادن آنها.

دفتر معماری با ایجاد خلاقیت‌هایی می‌تواند به زیبایی قفسه‌ها کمک کند. مثلا می‌تواند با ایجاد نورهای مصنوعی در قفسه‌ها جلوه‌ی بیشتری به آن‌ها بدهد.

طراحی مطب

طراحی مطب با توجه به نوع استفاده از آن طراحی متفاوتی دارد. به عنوان مثال در طراحی مطب روانشناسی رنگ‌ها اهمیت خاصی دارند. روانشناسان در بهبود شرایط آسیب‌دیده مراجعین خود تلاش می‌کنند پس دفتر معماری در طراحی مطب آن‌ها باید به این نکته توجه کند.

رنگ‌ها در طراحی مطب پزشک خصوصا مطب روانشانسی در خلق‌و‌خوی مراجعین تاثیر بسیاری ایجاد می‌کند.

در طراحی مطب روانشناسی بهتر است از رنگ‌های خنثی به جای رنگ‌های جیغ و تند استفاده‌شود.

نکته ی بسیار مهمی در انتخاب رنگ‌های فضای لابی و اتاق پزشک وجو دارد ،باید در طراحی مطب پزشک رنگ فضای لابی با رنگ اتاق پزشک یکسان باشد ،زیرا مراجعین دارای مشکلات روحی می‌باشند و تعویض رنگ آن‌ها را در محیط جدیدتری قرار می‌دهد که برای روحیات آنها مناسب نیست و آرامششان را به هم می‌ریزد و نمی‌توانند سریع به محیط جدید عادت کنند.

رنگ‌های مناسب در طراحی فضای درمانی :

رنگ سفید: رنگ سفید بیانگر حس پاکیزگی و لطافت می‌باشد ،اما سفید به تنهایی رنگ سردیست و در زمان طولانی باعث کلافگی می‌شود . اگر می‌خواهید در طراحی مطب خود از این رنگ استفاده‌کنید بهتر است به رنگ سفید کمی ناخالصی مانند رنگ کرمی اضافه کنید تا از سردی آن بکاهد.

رنگ قهوه‌ایی: این رنگ ترکیبی از رنگ‌های گرم قرمز و زرد و رنگ سرد مشکی است که سردی و گرمی یکدیگر را خنثی می‌کنند و این رنگ تداعی کننده‌ی رنگ چوب است که حس گرمی و آرامش به انسان می‌بخشد. و این رنگ در کنار رنگ‌های دیگر به کار می‌رود.

رنگ سبز: این رنگ دارای ویژگی آرامش بخشی و افزایش تمرکز می‌باشد و همچنین استرس را نیز کاهش می‌دهد. دفتر معماری اصولا در طراحی مطب ،اتاق عمل و جراحی از این رنگ استفاده ‌می‌کنند.

رنگ آبی‌آسمانی: این رنگ خاصیت آرامش‌دهندگی دارد و انسان را به یاد آسمان و دریا می‌اندازد.

طراحی مطب پایاپلاس

 نورپردازی:

استفاده از نور طبیعی در طراحی فضای درمانی بسیار ضروری است. شدت نور طبیعی تاثیر بسزایی بر رفتار بیماران دارد.

نور طبیعی باید در مطب دکتر استفاده شود و اگر بتوان در لابی نیز از نور طبیعی استفاده‌کرد بهتر می‌شود. اما شدت نور طبیعی باید کنترل شود تا موجب آرامش بیماران شود. اگر بیمار در مقابل نور شدید چه طبیعی چه مصنوعی قرار بگیرد باعث ایجاد تنش و اظطراب در وی می‌شود. می‌توان از طریق سایه‌بان یا نصب پرده شدت آن را کنترل کرد. در استفاده از نور مصنوعی باید به این نکته توجه کنید که نباید قسمتی از اتاق روشن و قسمتی دیگر تاریک باشد و نور باید متعادل میان فضا پخش شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *