طراحی سالن زیبایی

طراحی سالن زیبایی ، الزامات طراحی معماری و برندینگ

طراحی سالن زیبایی
از مجموعه فضاهای معماری که امروزه به منظور مختلف از جمله سلامت و زیبایی و نیز تجاری بهره برداری می شود می توان به فضای سالن زیبایی ، مرکز تخصصی زیبایی و پوست ، دکوراسیون داخلی سالن ماساژ ، فضاهای درمانی از قبیل مطب پزشک و پلی کلینیک اشاره کرد. در این مقاله، روند تحولات طراحی سالن زیبایی در ایران و نکات ضروری در راه‌اندازی و برندینگ آن که توسط شرکت معماری آسو ارائه می‌شود، تشریح شده است.

سالن زیبایی، صنعتی پویا و رو به رشد

زیبایی و آرایش به یک صنعت پویا و بسیار پرطرفدار در کشور ایران تبدیل شده است. در چند دهه گذشته، زیبایی و آرایش امری بود که در مراسم خاص مانند عروسی مدنظر قرار می‌گرفت و یا اگر در موارد دیگر انجام می‌شد، توسط خود اشخاص صورت می‌پذیرفت. اما امروز، نگاه افراد به زیبایی و آرایش بسیار متفاوت شده و عده بسیاری دیگر به آن بعنوان یک امر صرفا جذاب نگاه‌ می‌کنند، بلکه آن را جز نیازمندی‌ و الزامات زندگی خود می‌دانند.
بسیاری از افراد، بخشی از درآمد ماهانه خود را برای زیبایی تخصیص می‌دهند و به آن بعنوان یک بخشی از هزینه‌ ثابت زندگی خود می‌نگرند. بخصوص در کشور ایران که عمده بخش جمعیت آن را جوانان تشکیل می‌دهند و در فرهنگ و نگاه افراد جامعه در حال گذار از حالت سنتی به حالتی کاملا متفاوت است. موضوع دیگر در رابطه با زیبایی و آرایش، تنوع آن است. دیگر مانند گذشته، زیبایی محدود به مو و صورت نیست، بلکه افراد حتی بخش‌هایی از بدن خود را که دیده نمی‌شود را نیز برای زیبایی مهم می‌دانند و با دقت بالایی به آن توجه می‌کنند. از این روست که طراحی پلی کلینیک های تخصصی زیبایی نیز به امری جدید در روال کسب و کارهای این حوزه تبدیل شده است.
به همین سبب، راه اندازی و طراحی سالن زیبایی به عنوان یک کسب و کار جذاب برای افراد محسوب شده است و روز به روز بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود. به ویژه آنکه این صنعت در شرایط اقتصادی فعلی کشور، به عنوان کسب و کاری بسیار کم ریسک محسوب می‌شود و به علت آنکه افراد زیادی خواهان خدمات زیبایی هستند و آن را ضروری می‌دانند، همواره مشتریان پایداری در سالن‌های زیبایی وجود دارد.
“حال سوال اصلی آنست که چگونه یک سالن زیبایی را شروع و راه‌اندازی کنیم تا سود و درآمد پایدار را داشته باشد؟”
اشاره به عبارت “سود و درآمد پایدار” در سوال فوق به این علت است که با آنکه در حال حاضر، راه اندازی و طراحی سالن زیبایی از لحاظ اقتصادی به عنوان یک فعالیت سودآور محسوب می‌شود، اما بایستی توجه نمود که تحقق این امر مستلزم رعایت نکات بسیار و هوشمندی بالایی است. زیرا با وجود سودآوری مناسب، شدت رقابت در سالن‌های زیبایی نیز با سرعت بالایی در حال افزایش است و به همین سبب بایستی با نگاهی بلند مدت، اقدام به راه اندازی سالن زیبایی نمود که بتواند سهم بازار خود را حفظ نماید و مشتریان وفادار و رو به رشدی داشته باشد. برای این منظور بایستی به صورت تواما دو مورد “طراحی داخلی سالن زیبایی” و “برندینگ سالن زیبایی” به صورت همزمان مورد توجه ویژه قرار بگیرند و برای آن‌ها استراتژی هوشمندانه تدوین کرد.

1 طراحی سالن زیبایی با رویکرد چند معیاره

در طراحی سالن زیبایی ، دو نکته بسیار مهم وجود دارد. نکته نخست آنست که همانطور که اسم از سالن زیبایی مشخص است، محلی برای زیباسازی افراد است. بنابراین طراحی داخلی آن بایستی همواره تداعی کننده این موضوع در اذهان مراجعه‌کنندگان باشد. در واقع این امر از لحاظ روانشناختی بسیار در صنعت سالن زیبایی مطرح است. افراد با مراجعه با سالن زیبایی، چنانچه احساس نمایند که محیط سالن زیبا نیست، سریعا به آن‌ها القا خواهد شد که به سالن مناسبی مراجعه نکرده‌اند. نکته دوم در طراحی سالن زیبایی، نگاه بلندمدت به آن و ایجاد امکان توسعه است. خدمات سالن زیبایی روز به روز در حال تنوع بیشتر است. به همین سبب، بایستی طراحی به نحوی باشد که در آینده، در صورت لزوم اقدام به تعبیه بخش‌های بخصوص و تفکیک‌پذیر باشد تا اقدامات مختلف علاوه بر لیزر نیز ارائه شود. در غیر اینصورت، خدمات سالن زیبایی محدود باقی خواهد ماند و از قدرت رقابت‌پذیری آن با دیگر سالن‌های زیبایی که روز به روز خدمات خود را گسترش می‌دهند، کاسته خواهد شد. امروز، افراد ترجیح می‌دهند که با مراجعه به یک سالن زیبایی، انواع مختلف خدمات را یکجا دریافت کنند تا در زمان و هزینه آن‌ها نیز صرفه جویی شود. در همین راستا نیز دکوراسیون داخلی سالن ماساژ یکی از اموری است که بعضا در کنار سالن زیبایی تعبیه می شود.

2 برندینگ سالن زیبایی

با روند افزایش سالن‌های زیبایی، رقابت بالا در این صنعت این نیز ایجاب می‌نماید که برندینگ آن یه ضرورت است که همزمان بایستی علاوه بر طراحی مناسب سالن زیبایی، بدان نیز پرداخته شود. برندینگ صنعت زیبایی امری بسیار حساس و نوسان‌پذیر است که علت آن اینست که عموما افراد مراجعه کننده به یک سالن زیبایی، آن سالن را به دوستان و آشنایان خود معرفی می‌کنند. بخصوص در بین بانوان، پرس و جو و صحبت پیرامون سالن زیبایی که به آن می‌روند، بسیار رایج است. به همین سبب، اگر چنانچه امر برندینگ به خوبی صورت پذیرد، می‌تواند در افزایش مراجعه‌کنندگان تاثیر قابل توجهی داشته باشد و در واقع رشد صعودی و نمایی به آن بدهد. برای برندسازی و تثبیت سالن زیبایی در اذهان عموم، بایستی مجموعه اقدامات مختلفی صورت پذیرد و مشابه با دیگر کسب و کارها، در وهله نخست مستلزم تدوین دفترچه برند است. معرفی و تبلیغ برند بایستی بر اساس هویت و لحنی که برای برند در نظر است، صورت پذیرد. انتخاب اسم، نحوی تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی، نحوه برخورد و سرویس‌های ویژه و بسیاری دیگر از عوامل، بایستی به صورت همزمان و در قالب یک مجموعه منسجم مشخص شوند.

3 خدمات یکپارچه تیم معماری آسو

دفتر معماری آسو در طراحی سالن زیبایی، دو مورد مذکور با به صورت همزمان ارائه می‌دهد که این امر به پشتوانه تیم‌های تخصصی موجود در آن است. در واقع اعتقاد و رویکرد شرکت معماری آسو در طراحی سالن زیبایی بر این مبنا است که دو اقدام طراحی و برندینگ بایستی در ارتباط با یکدیگر انجام شوند و تا برآیند آن‌ها منجر به ایجاد یک سالن زیبایی موفق با درآمد مناسب شود و مزیت‌های رقابتی مناسبی در قیاس با دیگر سالن‌های زیبایی بدست آورد.
دفتر معماری آسو در زمینه طراحی فضای درمانی ، سلامت و زیبایی خدمات خود را همانگونه که در بالا به برخی از آن ها اشاره شد به صورت یکپارچه ارائه می دهد و چه در طراحی سالن زیبایی و چه طراحی مطب پزشک تمامی این نکات با توجه به کسب و کار و تخصص مورد نیاز با دقت زیاد تحلیل می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *