طراحی آپارتمان, طراحی اداری, طراحی ساختمان مسکونی, طراحی ویلا, طراحی ویلا تریبلکس, طراحی ویلا دوبلکس

بهترین طراحی نمای ساختمان

طراحی نما ساختمان بایا پلاس

طراحی نمای ساختمان یعنی طراحی (نما)Facade بخش خارجی ساختمان که اولین جلوه و ذهنیت بیننده را درباره ساختمان رقم می‌ زند. طراحی نمای ساختمان یک کار تخصصی است که توسط یک شرکت معماری معتبر انجام می‌شود. اگر شما هم قصد مراجعه به یک دفتر معماری برای طراحی ویلا یا طراحی ساختمان مسکونی خود را دارید در این مقاله اطلاعاتی مفیدی درباره طراحی نمای ساختمان خدمت شما ارائه داده خواهد شد.

 اصول طراحی نمای ساختمان 

هدف از طراحی نمای ساختمان به 4 دلیل زیر استفاده می شود:

  • زیبا و شیک تر به نظر رسیدن ظاهر ساختمان‌ها
  • جلوگیری از اتلاف و  هدر رفتن انرژی در تمامی فصول سال
  • جلوگیری از ورد آلودگی‌های صوتی
  • مقاوت بیشتر ساختمان در برابر شرایط نامساعد جوی نظیر زلزله و باد و باران

در طراحی نمای ساختمان باید از اصول طراحی نما پیروی کرد تا زیبایی و جذابیت را در کنار ایمنی و مقاومت داشته باشیم.

فضای شهری از مجموعه‌ای از ساختمان‌‌ها تشکیل شده که در کنار هم قرار گرفتن و زیبایی یک ساختمان بر روی کل شهر تاتیر دارد.

انتخاب مصالح برای طراحی نمای ساختمان

در طراحی و ساخت نمای ساختمان که به آن نماسازی هم ‌می‌گویند از مصالح مختلفی استفاده می‌شود مانند سنگ ،فلز ،آجر ،کامپوزیت ، بتن ، چوب و غیره که استفاده از هر کدام دارای مزایای خاص خود است و ظوابط اجرای خاص خود را نیز به همراه دارد که دفتر معماری که  طراحی نما را بر عهده دارد می‌بایست این ظوابط را رعایت کند.

در طراحی نمای ساختمان از ورقه‌های کامپوزیتی آلومنیوم استفاده می‌شود. از مزایای این کامپوزیت‌ها می‌توان به مقاومت زیاد در برابر حرارت ، رطوبت و صوت اشاره کرد. همچنین این ورق‌ها دارای وزن کم و تنوع رنگ رنگ بالایی هستند. از نمای کامپوزیت آلومنیوم بیشتر در سبک نماسازی مدرن استفاده می‌شود.استفاده این نما زیبایی فوق آلعاده به ساختمان می‌بخشد اما قیمت این ورقه‌‌ها بالاست.

*بر اساس ظوابط اجرایی، تنها مجاز هستید که حداکثر 20 درصد نمای مشرف به معابر را از نمای کامپوزیت و آلومنیوم استفاده کنید.

نمای آجری

نمای آجری از جمله نما‌هایی است که از گذشته تا کنون همواره طرفداران خاص خود را داشته است . طراحی نمای ساختمان آجری به علت تنوع بسیار زیاد  آجر و آجرنما‌ها دست طراح را در طراحی نما بسیار باز می‌گذارد.آجرنما‌ها به صورت ساده و دکوراتیو طراحی می‌شوند که در هر دو حالت زیبایی خاصی را به ساختمان می‌دهند از انواع آجر نماها می‌توان به آجر نمای نسوز ،آجر نمای دکوراسیون داخلی ،آجر نمای لعابدار، آجرنمای طرح چوب ،آجر نمای حصیری ، آجر نمای قرمز آجر نمای سفید ، آجر نمای کارتنی ، آجر نمای کف فرش ، دکوراتیو ،آجر نما زرد ، رستیک ، شاموتی ، آجر نما نسوز انگلیسی، آجر نما پلاک، قزاقی و غیره اشاره کرد.

*بر اساس ظوابط اجرایی، امکان رنگ‌آمیزی آجر نما وجود ندارد.

نمای سیمانی

استفاده از سیمان در نمای ساختمان از ارزان‌ترین نماها محصوب می‌شود .سرعت استفاده از این نوع نما بالاست نمای سیمانی مقاومت خوبی در برابر حرار دارد دارد و در صورت آتش سوزی می‌تواند از انتقال حریق جلو گیری کند. از سیمان سفید یا سیمان رنگی برای نما استفاده می‌شود

نمای سنگ 

نمای سنگی از نما‌های لوکس محصوب می‌شود و قیمت استفاده از آن به نوع سنگ مورد استفاده در نما بستگی دارد . سبک نمای رومی از سبک‌هایی که با سنگ طراحی و اجرایی می‌شود. از سنگ مرمر، سنگ تراورتن و سنگ گرانیت در نمای رومی استفاده می‌شود.استفاده از سنگ ماندگاری بالایی در گذر زمان دارد زیرا سنگ در برابر  عوامل مختلف نظیر باد، باران، برف، نور خورشید، گرد و غبار وغیره مقاوم می‌باشد.

*بر اساس ظوابط مربوط به نماسازی، رعایت نکات ایمنی در استفاده از سنگ الزامی بوده و امکان استفاده از هر سنگی در نما امکانپذیر نمی‌باشد. همچنین در بعضی از شهر‌ها محدودیت‌های بیشتر اعمال گشته به عنوان مثال در شهر اصفحان استفاده از سنگ صرفا حداکثر 20 درصد و صرفا در ترکیب با آجر امکان پذیر است.

نمای شیشه‌ای

یکی از پر طرفدار ترین‌ نماهای ساختمان نمای شیشه‌ای است. استفاده از این نما در طراحی ساختمان‌ مسکونی ، طراحی تجاری ، طراحی ویلا دوبلکس و طراحی ویلا تریبلکس کاربرد دارد.به این نوع نما نمای کرتین وال نیز می‌گویند که نقش مهمی در تامین نور داخلی ساختمان ایفا می‌کند. نمای شیشه‌ای خود دارای انواع است که این تقسیم بندی بیشتر به نحوه ننصب شیشه‌ها در کنار هم برمی‌گردداز جمله این روش‌ها می‌توان نمای شیشه‌ای اسپایدر یا نمای شیشه‌ای فریم لس را نام برد. اساتفاده نمای شیشه‌ای نور و گرمای را به خوبی به از خود عبور می‌دهد. معمولا از شیشه‌ رفلکس برای استفاده در نمای شیشه‌ای استفاده می‌شود.

*در برخی شهرها استفاده از نمای شیشه‌ای ممنوع است این ظوابط بر اساس بافت شهر‌ها اجرایی می‌شود.

نمای چوبی

یکی از زیباترین نماهای ساختمانی نمای چوبی است امروزه از نمای چوبی در سبک مدر بیشتر استفاده می‌شود. بیشتر از چوب در ترکیب با متریال‌های دیگر استفاده می‌کنند مانند فلز یا شیشه .نمای چوب مقاومت بسیار بالایی در برابر آلودگی‌های صوتی دارد و همچنین تجدید پذیر بوده و  به طبیعیت آسیب نمی‌زند.

*ظوابط استفاده از چوب در نما در شهر‌های مختلف متفاوت است. شرکت معماری که طراحی نما را بر عهده دارد می‌بایست این ظوابط را رعایت کند.

نمای اتیکس 

نمای اتیکس نوعی عایق بندی کردن ساختمان است. نمای اتیکس در برابر عواملی مانند رطوبت ، حرارت و غیره مقاومت خوبی را به ساختمان می‌دهد.نمای اتیکس از سه جزء عایق،پوشش نهایی و مسلح کننده تشکیل  شده است.

نمای سرامیکی

امروزه نمای سرمامیکی یکی از پر طرفدارترین‌ها در نمایسازی است. دسته بندی نمای سرامیکی در نحوه نصب سرامیک نما می‌باشد سرامیک نما را به روش‌های خشک و مهارشده بر روی نما نصب می‌کنند.

انواع سبک نماسازی

جدای از انتخاب مصالح برای نمای ساختمان بحث سبک نما نیز مطرح است. ابتدا باید بدانید که کاربری ساختمان چیست؟ به عنوان مثال نمایی که طراحی می‌کنید قرار است در طراحی یک آپارتمان مورد استفاده قرار بگیرد یا در طراحی ویلای تریبلکس یا طراحی تجاری .

نمای رومی

یکی از سبک‌های نما سازی است که طرفداران زیادی داردو همین طور مورد توجه منتقدین قرار گرفته آنها می‌گویند بهتر است از نما‌های ایرانی و باستانی که نزدیک به فرهنگ خودمان است استفاده کنیم .البته بسیاری معتقداند که نبود یک سبک جامع که بتواند نظر افراد جامعه را جلب کند موجب رواج سبک معماری رومی شده است. مطالح به کار رفته در این نما معمولا انواع سنگ نظیر تراورتن گرانیت و مرمر درکنار سیمان سفید می‌باشد.طراحی این سبک از نما معمولا با ستون‌های کوتاه و تزئینی همرا است. در این ستون‌ها از سطوح دایره‌ای به جای ظلعی استفاده می‌شود. از دیگر المان‌های این سبک می‌توان به سرستون‌ها ، قوس‌های بزرگ ، نقش‌های ظریف و انواع کتیبه نام برد.

طراحی نما ساختمان بایا پلاس

نمای مدرن

در نما سازی در سبک مدرن تفاوت‌های زیادی با سبک رومی یا کلاسیک مشاهده می‌شود. اصول طراحی نمای مدرن همان اصول طراحی داخلی مدرن می‌باشد، یعنی حذف تزئینات اضافی و استفاده از طراحی ساده و خیره کننده. طراحی نمای مدرن بیشتر درطراحی ساختمان‌های اداری و بر خیابان کاربرد دارد تا در طراحی آپارتمان در معابر فرعی . در طراحی نما در سبک مدرن اصولا از چند مصالح در کنار هم استفاده می‌کنند.تاکید معماری مدرن بر سادگی است اما در ایران این اصل رعایت نمی‌شود و طراحان برای این که جذابیت بیشتری نمای ساختمان بدهند در استفاده از خطوط شکسته و فرم‌های نا متعارف افراط به خرج می‌دهند. البته شهرداری‌ها احیرا با وضع قوانینی و ضوابطی سعی در کنترل این افراط‌ها در طراحی نما دارند . طراحی با کامپوزیت و نمای شیشه‌ای از اصلی ترین مصالحی هستند که در این سبک استفاده می‌شوند.

طراحی نمای مینیمال

طراحی نمای مینیمال به زبان ساده یعنی اوج سادگی حذف هرگونه تزئینات اضافی و استفاده از تنوع پایین در مطالح.این سبک در ایران از اقبال کمی برخوردار است اما در کشور‌های توسعه یافته از این سبک  نماسازی بیشتر در طراحی ویلا دوبکلس و طراحی ویلا استفاده می‌شود.

طراحی نما ساختمان بایا پلاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *