طراحی رستوران مدرن, طراحی فست فود

چالش برانگیزترین جنبه در طراحی رستوران

بزرگ‌ترین چالش برای در طراحی رستوران این است که بدانیم چه میزی خوب هست. یک مشتری دائمی چه برای رزرو از ماه‌های قبل و چه بعد از یک پیاده‌روی دوست دارد از میز مورد علاقه خود استفاده‌ کند. این جالب است که بدانیم افراد ترجیح می‌دهند تا از کدام میزها استفاده کنند، افراد مختلف همیشه موارد دلخواه متفاوتی دارند. یک رستوران می‌خواهد به تجربه دیگری در بخش‌های مختلف رستوران بپردازد. همین جزئیات کوچک است که عامل جذب مشتری در یک رستوران خوب است. جزئیاتی که مشتری در هنگام ورود لزوما‌ً به آن توجه نمی‌کند.این رویکردی است که عامل جذب مشتری و حفظ وی می‌شود که در طراحی و راه اندازی رستوران باید به درستی توسط شرکت معماری مورد توجه قرار گیرد.

در یک رستوران عالی هم چیزی مانند یک میز بد وجود خواهد داشت. با این حال، چیدمان داخلی باید طوری در طراحی داخلی رستوران مدرن لحاظ شود که تعداد به حداقل برسد. مناطقی وجود دارند که به دلیل موقعیت میز در آن طرفدار کمی دارد و مشتریان معمولاً نمی‌خواهند در آن بنشینند، که شامل میزهای هستند، در نزدیکی ورودی آشپزخانه، سرویس بهداشتی و ورودی . برای کمک به پنهان کردن این مناطق، می‌توانید تقسیم کننده‌های مانند پارتیشن‌های چوبی، گیاهان بلند یا صفحه‌ای را بین میزها قرار دهید. همچنین میزهای که در وسط سالن رستوران یا کافه قرار دارند نیز همیشه مورد توجه مراجعین نیست.

سازماندهی فضاها

هنگام راه اندازی رستوران پررونق، برنامه‌ریزی فضای داخلی برای اسکان بیشتر مشتریان و مدیریت ترافیک توسط یک تیم طراحی در شرکت معماری کاملاً ضروری است. در هنگام طراحی رستوران ، طراحی فست فود و طراحی کافه بسیار ضروری ست که میزان ترافیک را در نظر گرفته شود. بنابراین باید تأمین کننده حرکت راحت پرسنل و مشتری باشد.

فضاها و الزامات طراحی رستوران خود را و آنچه که مد نظر شما جهت دکوراسیون داخلی رستوران است، تعیین کنید. به طور معمول سالن ناهار خوری بیشترین فضا را اشغال می‌کند و به دنبال آن آشپزخانه و فضای آماده‌سازی و انبارداری در آن قرار می‌گیرد. کارشناسان صنعت رستوران‌ها سهم فضای زیر را توصیه می‌کنند: 40 تا 60 درصد از کل فضای اختصاص داده شده برای اتاق ناهار خوری، 30 درصد برای آشپزخانه استفاده می شود و 10 درصد را می‌توان برای تهیه غذا و پخت و پز ، شستن ظرف، زباله، دریافت، ذخیره سازی و فعالیتهای اداری استفاده کرد.

. رستوران

همان طور که می‌دانید رستوران ها از دو بخش کلی تشکیل شده‌اند: سالن غداخوری (محل سرو غذا) و آشپزخانه. هر دو بخش با توجه به نوع رستوران می‌تواند شامل زیر مجموعه‌‌های متفاوت باشد که این موارد چه در طراحی یک فضای بزرگ مانند طراحی فودکورت و یا در طراحی یک فضای کوچک مانند طراحی فست فود وجود دارند و نسبت کوچک یا بزرگ بودن آنها متفاوت است.

سالن غذاخوری: 1)ورودی 2)پذیرش(صندوق) 3)سرویس بهداشتی 4)رختکن (در رستوران‌های لوکس) 5)سالت غذا خوری
آشپزخانه:1)ورودی پرسنل 2)محل تخلیه بار 3)رختکن 4)سرویس بهداشتی و دوش 5) سرپرست آشپزخانه 6)انبار روزانه 7)محل آماده سازی سبزیجات 8) محل آماده سازی مرغ و ماهی 9) محل آماده سازی گوشت 10)سردخانه زیر صفر 11)سردخانه بالای صفر 12)محل شستوشوی ظروف کثیف 13) محل قرارگیری ظروف تمیز 14)بخش پخت و پز

. سالن غذا خوری

یکی از بخش‌های حائز اهمیت به منظور جلب توجه ، رضایت و تأمین آرامش مشتری در طراحی رستوران است. این سالن سالن اصلی فضا است و چه در طراحی کافه ، چه در طراحی فست فود و چه طراحی رستوران حائز اهمیت است. اهمیت این فضا به دلیل پذیرا بودن مشتری بسیار زیاد است، چون قبل و بعد از سرو غذا نیز وی در این فضا قرار دارد و توقع برخورد با فضای مطلوب را دارد. در این مکان است که باید مشتری جلب شود و هربار خواهان قرار گیری در بین عناصر این فضا باشد. سالن غذاخوری با طراحی ورودی و سرویس بهداشتی کامل می‌شود و برای طراحی رستوران لوکس یا فاین داینینگ افزودن رختکن مهمان نیز پیشنهاد می‌شود.

طراحی این فضا باید به گونه‌ای باشد که کمترین تداخل را بین رفت و آمد مشتری و پرسنل را ایجاد کند. در عین حال که باید سرویس‌دهی و جمع کردن بدون مزاحمت انجام شود. در شکل زیر، استانداردهای لازم مابین تردد پرسنل و افراد آورده شده است. مشاهده می‌شود که حتی چنانچه مشتری صندلی خود را جهت بلند شدن به عقب بکشد، بایستی همچنان پرسنل بدون تداخل بتوانند به تردد خود ادامه دهند.

طراحی رستوران - شرکت معماری آسو

. آشپزخانه

نوع رستوران و منو بر تأسیسات و تجهیزات آشپزخانه‌ها در دکوراسیون داخلی رستوران و طراحی فودکورت تأثیرگذار است. در اینجا کامل‌ترین نوع آشپزخانه  توسط دفتر معماری آسو تعریف می‌شود که طبق موضوع رستوران می‌توان ابعاد و تجهیزات را تغییر دارد.
مشاهد ورود و خروج کارکنان و بارگیری و بارگذاری برای مشتری مطلوب و سبب کاهش آسایش وی در هنگام ورود، خروج و حضور وی در این مکان سبب کاهش آسایش خواهد شد، به همین منظور این فعالیت‌ها باید در محلی انجام شود که دور از دید مشتری باشد.  سرپرستی آشپزخانه محل مدیر و جلسه آشپزخانه است، و تهیه، تنظیم و تدارک اقلام مورد نیاز آشپزخانه در آن جا انجام می‌شود و از ورود افراد متفرقه به آشپزخانه جلوگیری می‌شود و باقی بخش‌ها به نسبت عملکردی که دارند سازمان‌دهی خواهند شد.

نکات طراحی آشپزخانه رستوران

o محل قرارگیری ظروف کثیف و مواد شسته نشده باید دور از محل طبخ غذا باشد.
o انبار و سردخانه‌ها بهتر از در جوار محل آماده‌سازی قرار گیرند تا رفت و آمد بین این فضاها باعث ترافیک در فضاهای دیگر نشود.
o بخش پخت و پز در نزدیک محل آماده سازی و با دسترسی مناسب بخش ظروف تمیز.
o بهتر از دوش و سرویس بهداشتی خارج از بخش اصلی آشپزخانه باشد.
o به منظور تسهیل در کار پرسنل بهتر از درب‌های وسترن یا تگزاسی استفاده شود.
o برای جلوگیری از انتقال ازدحام و شلوغی آشپزخانه ورود و خروجی بین سالن اصلی و آشپزخانه بهتر است که ورودی غیر مستقیم استفاده کرد و لاکر برای جلوگیری از برخورد پرسنل در حال ارائه سرویس.

چدیمان فضا در رستوارن و فودکورت

شکل زیر دیاگرامی از روابط فضاها و کاربری‌ها متفاوت در کنار یکدیگر است که مطابق با آن چه در بالا گفته شد طراحی شده است.

طراحی رستوران - دفتر معماری آسو

در شکل زیر، نمای شماتیک از فضای رستوران با لحاظ موارد و معیارهای فوق ارائه شده است که لازم است در دکوراسیون داخلی رستوران و طراحی فودکورت لحاظ شود. همانطور که در شکل مشاهده می‌شود، طراحی به گونه‌ای انجام شده که محل تردد افراد با سالن اصلی تداخل مستقیم ندارد و غیره. تمامی موارد ذکر شده شیوه‌های طراحی در دفتر معماری آسو است که از ابتدا تا انتها شما را در جریان روند طراحی قرار می‌دهند تا به یک طرح ایده‌آل برسید. طراحی داخلی رستوران مدرن - شرکت معماری آسو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *