طراحی ساختمان مسکونی, مقاله

دسته بندی فضاها و تفکیک آن‌ها در طراحی ساختمان مسکونی

طراحی ساختمان مسکونی - دفتر معماری

اگر مشغول طراحی ساختمان مسکونی ساخت خانه یا بازسازی ساختمان هستید و به دنبال افراد حرفه‌ای ، متخصص و باتجربه و دانش برای انجام این کار می‌گردید می‌توانید به شرکت معماری آسو مراجعه کنید. در شرکت معماری آسو از ابتدا تا انتهای پروژه را یعنی از طراحی تا اجرا و در تمامی مراحل به افراد کاردان و متخصص می‌سپارید. در اینجا افراد با تخصص‌ها و گرایش‌های مختلف دور هم جمع شده‌اند تا بتواند تمام جوانب یک پروژه را همزمان و با مدیریت واحد جلو ببرند.

طراحی مجتمع مسکونی در دفتر معماری آسو فقط معطوف به طراحی نمای ساختمان یا معماری داخلی و دیزاین و دکوراسیون داخلی منزل نمی‌شود. متخصصان مهندسی عمران ، مکانیک و تأسیسات هم حضور دارند تا مباحث پایداری سازه و تأسیسات ساختمان را بر عهده بگیرند. ضمنا مجموعه تحت یک مدیریت مالی واحد قرار دارد تا با توجه به بودجه و نیازهای شما کار با حداقل هزینه و به‌صرفه‌ترین قیمت‌ها به اتمام برسد.

فضاهای عمومی و خصوصی در طراحی ساختمان مسکونی

یکی از ملاک‌های دسته بندی فضاها در طراحی ساختمان مسکونی ، میزان عمومی یا خصوصی بودن آنهاست. این مسئله به‌خصوص در فرهنگ عمومی ما ایرانیان خیلی مورد توجه قرار دارد. ممکن است در بعضی فرهنگ‌های دیگری دسته‌ بندی دیگری مانند تقسیم فضاهای مورد استفاده در شب یا روز انجام شود؛ اما در ایران این دسته بندی بر اساس فضاهای خصوصی و عمومی بیشتر مورد پذیرش ساکنان و طراحان است. این مسئله فقط مختص طراحی آپارتمان نیست و در طراحی سایر فضاهای مسکونی مثل طراحی ویلا دوبلکس هم مورد توجه قرار می گیرد.

طراحی فضاهای خصوصی در ساختمان مسکونی

فضاهای خصوصی برعکس فضاهای عمومی آرام‌ترین و خصوصی‌ترین بخش خانه هستند و در طراحی ساختمان مسکونی باید به صورت مستقل و جدا از نشیمن و پذیرایی طراحی شوند. اتاق خواب ها ، اتاق مطالعه و اتاق کار ، سرویس بهداشتی و حمام در این دسته بندی قرار دارند. ضمن این که فضاهای خصوصی باید با نشیمن در ارتباط باشند اما نباید فعالیت‌های فضای عمومی سبب سلب آرامش از این بخش گردد و همنیطور دقیقا برعکس؛ تا حد امکان نباید صدایی از فضاهای خصوصی به فضاهای عمومی برود و فاصله متعارف و معقول این دو از یکدیگر حفظ شود.

در اتاق خواب ها و اتاق کار فعالیت‌هایی مانند استراحت، تعویض لباس، مطالعه ، کار و دیگر مسائل صورت می‌گیرد. این اتاق ها باید در بخش آرام و بی‌صدای خانه واقع شوند. همچنین اگر به طور مستقیم به حمام و سرویس بهداشتی دسترسی داشته باشند خیلی بهتر است.

ابعاد و اندازه اتاق خواب با توجه به تعداد افراد و وسایل مشخص می‌شود اما در طراحی ساختمان مسکونی به طور کلی اتاق خواب والدین (اتاق خواب مستر) بزرگتر از سایر اتاق هاست. این مساله ممکن است در طراحی آپارتمان های کوچک چالش ایجاد نماید که البته با درایت طراح آپارتمان های کوچک نیز می توانند به بهترین شیوه طراحی شود. لوازمی چون تخت خواب، آینه، کمد لباس، میز و صندلی مطالعه، قفسه کتاب و غیره ممکن است در اتاق خواب وجود داشته باشند. آنچه سبب بالاتر رفتن کیفیت طراحی اتاق خواب میشود، توجه به آفتابگیر بودن و ارتباط با بالکن و داشتن دیدن مناسب به فضای مطلوب است. اگر در خانه‌ای احتیاج به اتاق خواب مهمان بود، این قسمت از فضای خصوصی جدا می‌شود و در پذیرایی قرار می‌گیرد.

جانمایی اتاق خواب ها و حمام نسبت به هم

در این قسمت از طراحی ساختمان مسکونی و دکوراسیون داخلی منزل برخی نکات هستند که باید مورد توجه قرار بگیرند:

حتما یکی از اتاق خواب ها را با توجه به مساحت بنا ، به‌عنوان اتاق خواب والدین و بزرگتر از سایر اتاق ها طراحی کنید. بهتر است در صورت امکان برای اتاق خواب ها یک فیلتر ورودی در نظر بگیریم به طوری که درب و داخل اتاق ها از سایر قسمت‌های منزل به طور مستقیم قابل رویت نباشد. همچنین بهتر است درب اتاق خواب والدین از اتاق خواب فرزندان فاصله داشته باشد و به هم چسبیده نباشد.

در طراحی و بازسازی ساختمان در هنگام طراحی اتاق خواب برای آنها فضای قرار دادن کمد در نظر گرفته شود. همچنین بهتر است حمام در نزدیکی اتاق خواب ها طراحی شود و در مورد آن هم حتما توجه شود که درب آن از سایر قسمت‌های منزل قابل رویت نباشد.

طراحی فضاهای عمومی در ساختمان مسکونی

سالن نشیمن و پذیرایی ، آشپزخانه و غذاخوری ، ورودی و سرویس بهداشتی مهمان ها جزو فضاهای عمومی هستند. در طراحی مجتمع مسکونی این قسمت‌ها باید تا حد امکان دارای فضایی صمیمی و خودمانی باشند زیرا اتفاقات جمعی بین افراد خانواده در آنها به وقوع می پیوندد. دور هم جمع شدن و فعالیت‌هایی همچون گفت‌وگو، تماشای تلویزیون، مطالعه، بازی و غیره در آن‌ها اتفاق می‌افتد. بهترین طراحی برای این قسمتها این است که با فضاهای باز مانند بالکن ، تراس ، حیاط و ورودی در ارتباط باشد.

برقراری ارتباط با دیگران و حضور مهمان‌ها در فضای پذیرایی و نشیمن شکل می‌گیرد. حتی اگر به اندازه کافی بزرگ باشد در آن برگزاری جشن، مهمانی وغیره هم انجام می‌شود. در طراحی ساختمان مسکونی با متراژ پایین پذیرایی و نشیمن یکی است و در نتیجه فضایی بزرگتر و انعطاف‌پذیرتر در اختیار ساکنین قرار دارد. بهتر است این قسمت در مجاورت ورودی و غذاخوری بوده و از نور و تهویه مناسب برخوردار باشد. البته اگر متراژ بالا بوده و فضا به اندازه کافی موجود باشد ناهارخوری را می‌توان به وسیله پله، دست انداز، دکور یا دیوار از پذیرایی تفکیک کرد.

جانمایی آشپزخانه و ورودی ساختمان

تصمیم‌گیری در مورد بهترین موقعیت آشپزخانه در طراحی ساختمان مسکونی موضوع مهمی است و می‌تواند روی کیفیت طراحی تأثیر بگذارد. بهتر است آشپزخانه در موقعیتی طراحی شود که دارای نور و تهویه مستقیم باشد و ترجیحا دسترسی مستقیم به تراس از آشپزخانه ممکن باشد. این مثلا برای کسانی که گاهی دوست دارند در تراس کباب درست کنند خیلی بهتر است و بعدها قدردان این موضوع خواهند شد!
در ضمن بهتر است ورودی آشپزخانه نزدیک به ورودی ساختمان باشد و به طور مستقیم با پذیرایی و نشیمن در ارتباط باشد. همچنین بهتر است آشپزخانه طوری طراحی بشود که محل کار (مخصوصا سینک و گاز) از تمام قسمت‌های پذیرایی قابل رویت نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *