طراحی آپارتمان, طراحی ساختمان مسکونی

طراحی ساختمان مسکونی معاصر

طراحی ساختمان مسکونی معاصر - دفتر طراحی معماری آسو

در طراحی ساختمان مسکونی در دوره معاصر باید نکاتی را در نظر داشت که مساله را با زاویه‌ای متفاوت نگاه کرد. در خانه معاصر چون وارد می‌شویم، گم نمی‌شویم اما نمی‌توانیم خودمان و فضای خودمان را پیدا کنیم. تقریبا به یکباره همه آنچه فضاهای خانه‌های معاصر را شکل می‌دهند عیان می‌شوند. همه چیز قابل پیش‌بینی است.

اگر صاحبخانه دست ما را نگیرد و هدایتمان نکند و اگر مبل‌های آماده برای نشستن اندکی دور از دید باشند جایی برای رفتن نیست. اشیا ما را هدایت می‌کنند. درها که به سبب فقدان درگاهی حریم‌هایشان درهم می‌شود، تنها با بسته بودن آشکار می‌شوند و بدین‌ترتیب با بسته بودن درها تشخیص آشپزخانه، حمام، توالت و گاه در خروجی مشکل می‌نماید. بوی غذا شاید به آشپزخانه هدایتمان کند و چک‌چک شیرهای آب و صدای سیفون به دستشویی و توالت. مکان پنجره‌ها را بیشتر از طریق پارچه و با کرکره‌های آویزان بر دیوار می‌توان تشخیص داد نه چشم‌اندازهایی که می‌بایست از درونشان دیده شود.

طراحی آپارتمان به عنوان خانه معاصر

در طراحی ساختمان مسکونی امروزی که غالبا در قالب طراحی آپارتمان مطرح می‌شوند، خانه از بیرون متمایز است، و این تمایز ناشی از تفاوت آن از نظر ارتفاع، مصالح، رنگ، عقب‌نشینی و برخی علایم خاص با بناهای اطراف است. معمولا هم یک عامل از قبیل حیاط (به مفهوم معاصر از در حدفاصل بنا و شارع)، پارکینگ، پیلوتی، دیوار، راه‌پله و راهرو نقش جداکننده را بر عهده دارد. غیر از نمونه‌هایی که بعد از در ورودی از شارع به حیاط وارد می‌شوند، در صورت ورود مستقیم از جلو به ساختمان، تقریبا عمق اکثر خانه‌ها دیده می‌شود. حرکت در فضا و ترکیب فضایی بسیار محدود است. جهتی مشخص وجود ندارد. بلافاصله پس از ورود وارد فضاهای سرویس و بعد وارد فضاهای زندگی می‌شویم و در انتهای چشم‌انداز درهای اتاق‌خواب دیده می‌شود.

اکثر فضاهای ورودی برای اعمال هنگام ورود آماده نیستند، حتی برای کفش و لباس، که در غالبا در طراحی خانه مسکونی ، در ورودی خانه مکانی برای آنها اختصاص داده نشده است. سازمان فضایی پیشنهاد ویژه ای برای حرکت در درون خانه نمی‌کند و حس قلمرو و ورود به یک فضای خصوصی متمایز از فضای عمومی وجود ندارد. فضای ورودی عموما با نشیمن، هال و گاه آشپزخانه تداخل دارد. غیر از فضاهای خدماتی و بهداشتی و فضاهای روز و شب، به ندرت می توان فضاهای شاخص متفاوت در سکونتگاه‌های امروزی یافت. در اغلب نمونه‌ها پذیرایی، نشیمن،نهارخوری و عبوری‌ها و فضاهای ورودی تداخل دارند. این مساله حتی در طراحی ویلا و طراحی ویلا دوبلکس که به نسبت فضای بزرگتری وجود دارد نیز دیده می‌شود. گویا سلسله مراتب فضایی در طراحی خانه مسکونی به کلی فراموش شده است.

سازمان فضایی خانه معاصر

سازمان فضایی خانه تنها از طریق تعداد اتاق‌های مجزا می تواند جدایی لازم را تامین کند. در طراحی ساختمان مسکونی معاصر و بیشتر طراحی آپارتمان مکان استقرار آشپزخانه از بیشترین اهمیت برخوردار است و می‌بایست از مرکزیت و همجواری‌های مناسب برخوردار باشد (خاصه همجواری با حیاط خلوت که فضای باز خصوصی است)، انباری، نور و هوای کافی برای تهویه و چشم‌اندازی هم داشته باشد. فقدان انبار در آشپزخانه‌های معاصر آزاردهنده است.

یکی دیگر از مواردی که می‌توان از آن به عنوان نارسایی و بخش آزاردهنده طراحی ساختمان مسکونی معاصر نام برد، عدم تنوع فضایی است. عدم وجود فضاهای باز و نیمه باز در طرتحی آپارتمان و عدم حضور نور و هوای مطبوع فضای سکونتی امروزی را با مشکل مواجه کرده است. طراحان ما در دفتر طراحی معماری آسو می‌کوشند که این نقصان‌های فضایی را پوشش داده و کیفیت فضایی در خانه سنتی را مجدد در خانه معاصر احیا نمیاند.

طبیعت عنصری فراموش شده در خانه‌های معاصر است و حضور طبیعی باد در خانه به ندرت تجربه شده است. نبود فضاهای پوشیده و باز در خانه این امکان را به حداقل کاهش داده است و به رقم تمایز‌های آب و هوایی شهرهای مختلف، اغلب خانه‌ها از کولرآبی، پنکه و کولر گازی برای خنک شدن و از شوفاژ ، بخاری گازی و سیستم حرارت مرکزی برای گرم کردن استفاده می‌کنند و کمتر این سهم بر عهده سازمان فضایی خانه قرار دارد.

مسکن امروز در تهران

طراحی ساختمان مسکونی امروز تهران را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد:
1- طراحی ویلا و ویلا دوبلکس که تبدیل به خانه‌های ویلایی اعیانی در شمال و برخی مناطق غربی شهر شده است.
2- آپارتما‌ن‌ها و برج‌های مسکونی با زیربنای متوسط و دارابودن فضاهای نسبتا کافی برای یک زندگی معمولی متناسب با وضعیت مالی اقشار متوسط و نیمه مرفه جامعه در مناطق مرکزی، غرب و شرق شهر
3- خانه‌ها و آپارتمان‌های کوچک و حقیر که اغلب از داشتن فضاهای کافی محروم هستند، لیکن جمعیت زیادی در آنها زندگی می‌کند. نظیر بافت مسکونی جنوب، جنوب شرق و جنوب غرب تهران.

نقش دفتر معماری آسو در احیای کیفیت فضایی خانه معاصر

ما طراحان و معماران شرکت معماری آسو برآنیم تا با تجزیه خانه سنتی در گذشته به اجزای آن و تبدیل آن به یک سری کیفیات فضایی و ترجمه این کیفیت‌ها به عناصر، اجزا و المان‌ها در خانه معاصر گامی اساسی و مهم در این راستا برداریم تا مجدد شاهد زندگی با کیفیت در فضای ساختمان مسکونی ایرانی باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *