طراحی آپارتمان

معیارها و ملاحظات طراحی آپارتمان با واحدهای متراژ پایین

طراحی آپارتمان - دفتر معماری آسو

شتاب زدگی در ساخت و ساز نتیجه بحران مسکن در سراسر جهان است. جنگ‌های جهانی و مسائل و مشکلات مربوط به انقلاب صنعتی و غیره سبب شد تا ساخت و ساز و معماری از حالت اید‌آل پیش از آن خارج شود و انبوه سازی با شتاب زیاد پیشرفت کند. اما این دغدغه به طور کامل ریشه کن نشد و در جوامع متفاوت با اشکال گوناگون بروز کرد. عواملی مانند جنگ، بحران اقتصادی، ارزش زمین در مراکز شهری، مهاجرت و غیره باعث شد تا معماران به فکر ایجاد بناهای باشند که در جای کم‌تر افراد بیشتری را ساکن کنند و بدین ترتیب طراحی آپارتمان ها شکل گرفت.

در واقع افزایش جمعیت و قیمت زمین و توان پایین اقتصادی مردم دست به دست یکدیگر دادند تا « طراحی آپارتمان مسکونی با متراژ کم‌تر» موضوع جدید برای طراحی معماری باشد. ارائه راهکار مناسب با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی قطعاً کار سختی نخواهد بود و معماری سعی در برآورده کردن حداکثر نیازها در حداقل ابعاد ممکن را دارد. در این مقاله، اهم معیارهای دخیلی در طراحی آپارتمان با متراژهای کم که در حال حاضر در کلان‌ شهرهای ایران بخصوص تهران، اصفهان، تبریز و مشهد نیز به علت موارد بیان شده در بالا، رشد روز افرودن دارد، توسط دفتر معماری آسو پرداخته شده است.

1-ساماندهی مناسب فضاها در طراحی ساختمان مسکونی جهت ایجاد حس آرامش و تعلق

اما در مورد طراحی ساختمان مسکونی با متراژ کم‌تر آن‌چه بر مسائل دیگر برتری دارد ساماندهی صحیحی و به‌جا فضاهای متفاوت است. به گونه‌ای که تأمین کننده حس آرامش و تعلق باشد. ایجاد ارتباط خوب و مفید بین فضاها، بهره‌بری از حداکثر ظرفیت فضا به منظور افزایش راندمان آن و استفاده از مبلمانی که قابلیت فضا را افزایش داده و حتی بتواند فضای با چندکاربری برای کاربر ایجاد کند.

2-بهره‌برداری حداکثری از فضاها

بهره‌برداری حداکثری از فضای آپارتمان های متراژ پایین یکی از معیارهای اساسی است. برای مثال طراحی آشپزخانه خطی، که سعی در جای دارن حداکثر امکانات و راحتی در حداقل فضا دارد (شکل1).

طراحی آشپزخانه

شکل 1:  نمونه آشپزخانه خطی

طراحی آشپزخانه - دفتر معماری آسو

شکل2: مقطع حداقل عرض آشپزخانه

با توجه به آن چه که از طراحی خانه مسکونی کوچک و یا حتی در بازسازی ساختمان می‌توان به دست آورد، استفاده از سه عامل زیر است:
1. پلان انعطاف پذیر

2. مبلمان کم‌جا و دارای چند عملکرد متفاوت
3. بزرگ جلوه دادن فضا

3-پلان انعطاف‌پذیر

انعطاف‌پذیری را می‌توان به صورت توانشی در فضا تعریف کرد، که به منظور تغییر فیزیکی، تطابق و تبدیل شدن به آن ‌چه که مورد نیاز است در طراحی ویلا به خصوص طراحی ویلا دوبلکس بیان کرد. این مفهوم سازش و تنوع‌پذیری را مد نظر دارد و این امکان را برای ساکنان فراهم می‌کند تا در طول زمان با تغییرات، پاسخگوی نیازها باشد.
انعطاف‌پذیری روشی ست که طراح به منظور تأمین نیاز کاربر با ایجاد امکان تغییر الگوی عملکرد فضا تلاش به انطباق با خواست‌های وی دارد. سه عقیده در مورد انعطاف‌پذیری وجود دارد:
1) توان توسعه بنا با الحاق فضاهای جدید به آن (الحاق و توسعه)
2) ایجاد تغییر در فضا به منظور تغییر عملکرد در آن (تغییر)
3) ایجاد فضاهای چند عملکردی با هدف به حداکثر بهره گیری (چندکارکردی)
در واقع تعریف انعطاف‌پذیری شامل هر سه مورد بالا ست.

3-1-ﺑﺨﺶ‌ﻫﺎي ﺗأﺛﯿﺮﮔﺬار در اﻧﻌﻄﺎف‌ﭘﺬﯾﺮی

هر فضا متناسب با کاربری خود قابلیت اثرگذاری یا مداخله در انعطاف‌پذیری را دارد، در هر واحد مسکونی با دو بخش رو برو هستیم. که به صورت بخش‌های «نرم و سخت» نام‌گذاری شده‌اند.

1-1-3-بخش‌هاي ﻧﺮم و ﺳﺨﺖ

فضا های مانند راه‌پله، داکت، تاسیسات، ستون‌گذاری، دیوار باربر و… .که حتی با گذشت زمان نیز امکان مداخله در آن بسیار کم است جزو بخش‌های سخت در طراحی ساختمان مسکونی محسوب می‌شود. این بخش عمدتاً باید به گونه‌ای طراحی شود تا محل استقرار آن محدودیتی برای کار در باقی بخش‌ها نداشته باشد. بنابراین می‌توان دیوارهای متحرک را به منظور تلفیق فضاها و جداسازی آن ها در طراحی لابی مسکونی ،  طراحی خانه مسکونی و طراحی آپارتمان پیشنهاد کرد (شکل3).

طراحی ساختمان مسکونی - دیوار متحرک

شکل3: دیوارهای متحرک

2_3_فضاهای متحرک

در طراحی های امروزی که شامل طراحی مجتمع مسکونی نیز می‌شود، فضای انعطاف‌پذیر، یا دیوارهای متحرک، دنیای طراحی داخلی مسکونی را تغییر می‌دهند. برای کسانی که در فضاهای بسیار کوچک زندگی می‌کنند، دیوارهای انعطاف‌پذیر یک راه‌حل ایده‌آل برای ذخیره‌سازی و همچنین استفاده بهینه از فضا را در طراحی ساختمان مسکونی به خصوص طراحی آپارتمان ارائه می‌دهند.

فضاهای انعطاف پذیر

شکل4: فضاهای انعطاف پذیر

4-مبلمان کم‌جا و دارای چند عملکرد متفاوت

همان‌طور که پیدا ست، پیدا کردن مبلمان برای فضاهای کوچک کار چندان دشواری نیست، زیرا بسیاری از طراحان در نوآوری اصول اولیه تمرکز می‌کنند تا طراحی ساختمان مسکونی علاوه بر زیبای دارای کارایی بالا نیز باشند. البته، این فقط مبلمان نیست که کمک می‌کند تا یک فضای کوچک لذت بخش و عملکردی شود. مواردی مانند دیوارهای متحرک یا پنجره های بزرگ نیز تأثیر مثبتی در این تصویر دارند. صندلی های، لوازم و اشیا تاشو فضای کمی را اشغال می‌کنند. این امر باعث می‌شود تا فضایی برای فعالیت‌های دیگر فراهم شده و راندمان فضا افزایش یابد.

طراحی صندلی تاشونده- شرکت طراحی معماری

شکل5، نمونه صندلی تاشونده

طراحی مبلمان چند کاربردی - دفتر طراحی معماری

شکل6، نمونه‌ای از مبلملن با چند کاربری (کمد و میز)

مبلمان‌های مانند پرده، دیوارهای شفاف، گلدان، کتابخانه‌ها و … راهی ست که می‌تواند جایگزین مناسبی بجای دیوارهای آجری باشد. در صورت استفاده از این نوع مبلمان فضاها از هم تفکیک شده، حد و حدود آن‌ها مشخص می‌شود.

طراحی مبلمان جداکننده - دفتر طراحی معماری

شکل7، مبلمان به عنوان جداکننده

5-بزرگ جلوه دادن فضا

در طراحی مجتمع مسکونی با واحدهای کوچک و با متراژ پایین، ممکن است فضاهای کوچک خفه یا دلگیر به نظر بیاید. به همین منظور استفاده از تکنیک‌های طراحی داخلی مسکونی به منظور بزرگ‌تر جلوه‌ کردن فضا راهکار پیشنهادی دفتر معماری آسو است. هنگامی که می‌خواهید فضای کوچک را بزرگ کنید، برخی از طراحی‌های اولیه و تکنیک‌های تزئینی را در طراحی آپارتمان استفاده کنید. اسباب و اثاثیه بزرگ را از سطوح جدا کنید تا در اتاق‌های کوچک احساس بهتری ایجاد شود. از طرح‌های رنگی به صورت تک رنگ استفاده کنید، و درها را بین مناطق مجاور خانه مانند آشپزخانه، اتاق غذاخوری و اتاق‌های نشیمن حذف کنید تا فضای منزل بزرگ‌تر شود. این امر در بزرگ جلوه دادن فضا در طراحی لابی مسکونی نیز بسیار موثر خواهد بود.
در بازسازی ساختمان ، تغییر شکل یک آپارتمان یا خانه کوچک با تغییر شکل بصری فضا آغاز می‌شود. استفاده از توهم نوری که شامل بافت، آینه‌ها و تکنیک نورپردازی است، می‌تواند باعث شود هر فضای کوچک در هنگام قرار گیری بزرگ‌تر به نظر برسد. هنگامی که در هر اتاق چراغ‌ها را روی دیوارها در نزدیکی سقف قرار می‌دهید ، برای افزایش ارتفاع یک اتاق مفید است. رنگ‌های مرواریدی یا سبز کم‌رنگ نیز باعث افزایش اندازه فضا می‌شوند. اضافه کردن آینه‌های بزرگ یا دیوار آینه‌ای باعث توهم فضای بسیار بزرگ‌تر در هر اتاق می‌شود. عناصر عمودی که از لحاظ استراتژیک قرار می‌گیرند نیز باعث این توهم می‌شوند.

گسترش فضای بصری

راه دیگر برای گسترش فضای بصری در طراحی ویلا دوبلکس و طراحی آپارتمان ، نقاشی یا خرید نقاشی دیواری برای دیوار است که باعث می‌شود انگار یک اتاق دیگر یا فضای زندگی در فضای باز وجود داشته باشد. برای دستیابی به این هدف مؤثر، اشیا موجود در نقاشی دیواری باید با ارتفاع اتاق مطابقت داشته و از چشم انداز استفاده کنند تا حس سه بعدی ایجاد شود. در طراحی خانه مسکونی نقاشی دیواری که گویی اتاق رو به تراس یا بالکن باز شده و دارای نمای پانورامای اقیانوس است، اتاق را به طرز چشمگیری باز می‌کند. برای هماهنگی جریان بین اتاق فیزیکی و نقاشی دیواری، قطعات طراحی فیزیکی را در اتاق قرار دهید. اگر در طراحی در اتاق خانه شما لوله یا تیر وجود دارد که می‌خواهید آن را پنهان کنید، آن‌ها را به عنوان عناصر طراحی ترکیب کنید تا فضای شما باز شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *