طراحی بیمارستان, طراحی پلی کلینیک, طراحی داروخانه, طراحی کلینیک, طراحی مطب پزشک

طراحی مطب دندانپزشکی

طراحی مطب دندانپزشکی بایاپلاس

طراحی مطب دندانپزشکی یکی از اصلی ‌ترین کار‌ها قبل از احداث مطب دندان پرشکی است. در این مقاله با طراحی مطب پزشک علی الخصوص طراحی مطب دندانپزشکی بیشتر آشنا می‌شویم، اما پیش از آن باید بدانیم که طراحی فضای درمانی مانند طراحی پلی کلینیک طراحی مطب پزشک و موضوع این مقاله یعنی طراحی مطب دندانپزشکی یک امر تخصصی و پیچیده است که باید توسط یک تیم طراحی مجرب از یک شرکت معماری یا دفتر معماری معتبر انجام شود.

طراحی مطب دندانپزشکی

علم روانشناسی به ما ثابت کرده است که محیط بر روی روحیه انسان تأثیر دارد. همچنین طراحی یک فضا به صورت علمی و تخصصی می‌تواند راندمان و بازدهی آن فضا را افزایش دهد. که در مبحث طراحی فضای درمانی به این موضوع میپردازیم . مطب دندانپزشکی یکی از این فضا‌هاست که بیشتر به امر طراحی نیاز دارد زیرا بیماران ساعات بیشتری نسبت به بعضی مطب‌ها در آن سپری می‌کنند. در طراحی پلی کلینیک علی الخصوص طراحی مطب دندانپزشکی می‌بایست به نکات زیادی توجه کرد که در ادامه درباره چندی ازآن‌ها توضیح مختصری خواهیم داد.

رنگ

به طور کلی فضا‌های درمانی برای افراد استرس‌ آور است و حتی شندین اسم بیمارستان یا مطب پزشک ناخودآگاه درد، بیماری و غیره به خاطر انسان می‌آورد. برای همین انتخاب رنگ یا رنگ‌های مناسب برای استفاده در طراحی فضای درمانی و بهره وری از روانشناسی رنگ‌ها برای کاهش استرس و ایجاد آرامش در مراجعه کنندگان بسیار حائز اهمیت است. رنگ سفید به علت خواض بیشمار خود به عنوان رنگ اصلی این گونه فضا‌ها به شمار می‌رود. رنگ سفید بیانگر حس لطافت و پاکیزگی است اما استفاده از این رنگ به تنهایی از جذابیت فضا می‌کاهد و همچنیین به علت این که رنگ سفید رنگ سردی است استفاده مطلق از آن موجب کلافگی و خستگی افراد می‌شود برای همین بهتر است در طراحی از رنگ‌‌های گرم در کنار سفید استفاده شود. دو نمونه رنگ‌هایی که برای استفاده در طراحی مطب پزشک مناسب هستند عبارت‌اند از :

قهوه‌ای : رنگ قهوه‌ای یک رنگ گرم است و به خوبی در کنار رنگ‌های دیگر جلوه می‌کند همچنین استفاده از رنگ قهوه‌ای در فضا موجب ایجاد فضای مدرن می‌شود اگر قصد استفاده از رنگ‌های دیگر درطراحی دیوار‌ها را دارید می‌تونید از این رنگ در مبلمان یا میز‌ها استفاده کنید.

آبی : آبی به یاد آوردنده دریا و آسمان است و از اصلی ترین رنگ‌ها با خاصیت آرامش بخش و ضد استرس به شمار می‌آید

در رنگ‌ طراحی مطب و سالن انتظار می‌بایست تمایز وجود داشته باشد اما همواره در انتخاب رنگ از نظر طراح استفاده کنید.

نورپردازی

نورپردازی را می‌توان به نحوی مکمل رنگ فضا دانست. جدای از استفاده از نور برای ایجاد فضای دلنشین و زیبایی در بخش درمانی مطب دندان پزشکی، نورپردازی در این بخش باید به نحوی باشد که هیچ سایه و نقطه تاریکی در فضا ایجاد نشود و همچنین نور به قدری زیاد نباشید که چشم پزشک خسته شود. استاندارد‌هایی برای میزان نور وجود دارد که مبحث تخصصی است که طراحان یک دفتر معاری مجرب از آن آگاهند و میزان نور می‌بایست با نظر تخصصی آنها تنظیم شود. اما طراحی مطب باید به نحوی باشد که هم از نور طبیعی در آن استفاده شود و هم نور مصنوعی. به همین خاطر طراحی مطب دندانپزشکی می‌بایست به نحوی باشد که حتما از پنجره برای دریافت نور طبیعی بهره ببریم. در نورپردازی بهتر است از نور‌های سفید و زرد درکنار‌هم استفاده شود تا شبیه به نور طبیعی بشود.

طراحی دکوراسیون مطب پزشک

طراحی دکوراسیون مطب پزشک دارای پیچیدگی‌ها و جذابیت‌های خاص خود است.مطب پزشکان مکانی است که افراد با وضعیت‌های جسمی و روحی نامطلوب به آنجا مراجعه می‌کنند. پس وظیفه محیط و طراح داخلی این است آرامش از دست رفته بیمار یا مراجعه کننده را به او بازگرداند ، برای این کار باید تمام المان‌های داخل مطب در خدمت این هدف قرار بگیرند و طراح می‌بایست در نور پردازی  انتخاب مبلمان، چینش مبلمان و غیره توجه داشته باشد و همه این موارد باید با نوع مطب و یک دیگر هارمونی و هماهنگی داشته باشند. استفاده از گیاهان و ترکیب رنگ سبز درکنار رنگ چوب که تداعی کننده طبعیت است برای ایجاد آرامش در مراجعه کنندگان یک ایده عالی است. سعی کنید همواره تلاش در فراهم آوردن آسایش برای تمامی مراجعه کنندگان یعنی بیماران و همراهان‌شان داشته باشید، به عنوان مثال در دست رس بودن آب آشامیدنی یا قرار دادن چند مجله تازه در اختیار افراد در اتاق انتظار .

طراحی مطب دندانپزشکی کودکان

حفظ و نگهداری سلامت دهان و دندان امر مهمی است که باید از سنین پایین یعنی خرد سالی و کودکی به آن توجه شود. به همین دلیل طیف بزرگی از مراجه کنندگان به دندان پزشکی این گروه هستند. در برخی موارد کلینیک‌های دندانپزشکی مختص کودکان طراحی و تاسیس می‌شوند که به آن می‌پردازیم ولی در باقی دندانپزشکی‌ها که مختص کودکان نیست داشتن فضا سرگرم کننده برای مراجعین بسیار خوش‌آیند است. به عنوان مثال طبق برسی‌های انجام شده مردم از وجود یک تلوزیون در اتاق انتظار بسیار استقبال می‌کنند.شاید انجام برخی کار‌ها به نظر ساده و پیش پا افتاده بیاید اما در نتیجه تغییرات بزرگی ایجاد می‌کند.

ترس از دندانپزشک مشکلی است که اکثر کودکان و حتی برخی بزرگسالان وجود دارد که ریشه در کودکی آنها دارد. بخشی از بین بردن این ترس بر عهده طراح است بخشی دیگر والدین و پرسنل و کادر درمانی مطب .

طراحی مطب دندانپزشکی کودکان دارای اصول و قواعد خود در نورپردازی ، طراحی داخلی و رنگبندی است. در مطب دندانپزشکی کودکان دیگر خبری ازمحدودیت استفاده یک یا 2 رنگ گرم و ملایم نیست. و می‌بایست از رنگ‌‌های روشن و پر انرژی برای آنان استفاده کرد. یکی دیگر این تفاوت‌ها این است که بهتر است در طراحی مطب دندانپزشکی کودکان یک فضای بازی در نظر گرفته شود زیرا کودکان و افراد در سنین پایین زود تر خسته می‌شوند و قبل شروع فرایند درمان دچار کلافگی، بی حوصلگی و لج بازی می‌شوند.

طراحی مطب دندانپزشکی بایاپلاس

طراحی داروخانه

داروخانه یکی دیگر از فضا‌های درمانی است که طراحی آن شامل نکات ریز و درشت زیادی می‌شود که حتما باید توسط شرکت معماری معتبر انجام شود. پیش از طراحی داروخانه باید بدانید که قصد انجام چه خدمات و فروش چه دسته از محصولات را دارید برخی از داروخانه‌ها فقط به فروش دارو می‌پردازند و برخی علاوه بر دارو ،لوازم بهداشتی و کمک پزشکی نیز می‌فروشند.

پیشخوان

مهم‌ترین بخش‌های داروخانه بخش‌های است که مراجعه کنندگان با آن سر و کار دارند شامل صندق ، تحویل دارو و دریافت نسخه در طراحی و دیزاین این نقاط باید سخت گیری ‌‌های لازم انجام شود تا مراجعه کننده حس بدی از پیشخوان دریافت نکند.

نور در طراحی داروخانه

استفاده از نور طبیعی در داروخانه‌ها چالشی است که همواره داروسازان با طراحان داشتند. داروخانه داران همواره میل به جای بیشتر برای چیدن داروهای بیشتر دارند و همواره با مشکل کمبود جا مواجه‌اند. به همین دلیل داروخانه ‌ها به 2 دسته تقسیم می‌شوند داروخانه‌های که تمام فضا را فارغ از این که نور گیر است یا خیر، امکان بهرمندی از پنجره درآن نقطه وجود دارد یا خیر ،قفسه بندی می‌کنند و تماما برای روشنایی داروخانه از نور مصنوعی استفاده می‌کنند این کار باعث ایجاد فضایی سرد و استرس آور برای مراجعین و همچنین خسته کننده برای پرسنل داروخانه می‌شود بهتر است همواره از نظر طراح خود برای طراحی داخلی داروخانه پیروی کنید.

قفسه بندی

یکی از اصلی ترین بخش‌های طراحی داخلی داروخانه قفسه بندی و راهروهای داروخانه است. در طراحی راهرو‌ها و قفسه بندی داروخانه باید سیرکولاسیون را در نظر گرفت به عنوان مثال : در زمانی که یکی از پرسنل برای برداشتن دارویی از نردبان استفاده می‌کند باقی پرسنل بتوانند به آسانی به کار خود بپردازند و از آن راهرو استفاده کنند.

فضای انتظار

داروخانه‌هم مانند تمام فضا‌های درمانی دیگر می‌بایست دارای فضای انتظار باشد تا مردم زمان بین تحویل نسخه و دریافت دارو را در آنجا سپری کنند. دست دفتر معماری در طراحی این فضا کمی باز‌تر بوده و می‌تواتند طرح‌های جسورانه تری در این فضا داشته باشد اما همواره باید این طراحی‌ها به کاهش‌استرس‌زا بودن محیط ، زیبایی و تلطیف فضا ختم شود. در انتخاب صندلی و نحوه چیدمان این بخش هم باید سیرکولاسیون رعایت شود تا مراجعه کنندگان دچار مشکل نشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *