طراحی ساختمان مسکونی, طراحی ویلا, طراحی ویلا دوبلکس

طراحی ویلا دوبلکس – خدمات جامع شرکت معماری بایا پلاس

طراحی خانه مسکونی
در این مقاله، معیارهای دخیل در طراحی ویلا دوبلکس به نحوی تبیین شده‌اند تا افرادی که قصد ساخت یک ویلای دوبلکس را دارند، با آگاهی بهتری بتوانند تجسم‌ها و انتظارات خود را بیان نمایند. موارد بیان شده بر اساس تجارب شرکت معماری آسو در طراحی ویلا دوبلکس بدست آمده که بر این اساس، دستاوردها و اهم نکات به اشتراک گذاشته‌اند.

معیارها و شاخص‌های دخیل در طراحی ویلا دوبلکس

ویلای دوبلکس در یک جملات ساده قابل تعریف است:
” ویلای دوبلکس به فضایی گفته می‌شود که دارای دو طبقه مجزا است اما دارای یک آشپزخانه و گاها نهارخوری مشترک است. تفکیک طبقات مشابه با واحدهای مختلف آپارتمان نیست و می‌توانند با یک پله از درون یکی از واحدها به واحد دیگر ارتباط برقرار کرد. اما از لحاظ ورودی‌های اصلی می‌توانند دارای درب‌های مستقلی از بیرون ساختمان باشند.”
با وجود تعریف ساده فوق، اما طراحی ویلا دوبلکس به صورت بهینه از ظرافت و نکات پنهان بسیاری برخوردار است که معمار بایستی با هوشمندی تمام آن‌ها را لحاظ نمایند. در ادامه به تشریح مهم‌ترین شاخص‌های دخیل در طراحی ویلای دوبلکس پرداخته شده است.

1 ماهیت کاربری بخش‌های مختلف ویلای دوبلکس

در بین انتخاب های انواع فضاهای مسکونی جهت طراحی ساختمان مسکونی افراد با اهداف متفاوتی اقدام به ساخت ویلا دوبلکس می‌کنند. برخی از آن‌ها، قصد نگهداری و زندگی مشترک با والدین مسن خود را دارند. برخی دیگر از ویلای دوبلکس برای سپری اوقات آخر هفته با فامیل‌ها و دوستان خود استفاده می‌کنند. نوع کاربری و افرادی که قرار است در بخش‌های مختلف ویلای دوبلکس اقامت کنند، در نوع طراحی، تخصیص فضاها و نحوه ارتباط بین دو طبقه تاثیر قابل توجهی دارد.

2 تناسب هزینه و مواد بکار رفته در طراحی ویلا دوبلکس

ویلای دوبلکس یکی از فضاهایی است که بر خلاف طراحی آپارتمان معماران در طراحی آن دارای درجه آزادی بالایی در ارائه خلاقیت و فضاسازی‌های بخصوص در آن هستند. اما برای این مورد، بایستی اولویت‌های متعددی مانند بودجه اقتصادی مالک ویلای دوبلکس نیز لحاظ شود. بعنوان مثال، هزینه‌ای که در ساخت پله چوبی و غیر چوبی در ویلای دوبلکس صرف می‌شود، متفاوت است و می‌تواند جلوه‌های متفاوتی در زیبایی و حس مکان را برای افراد به ارمغان داشته باشد.

3 جنس خاک محل احداث ویلای دوبلکس و شیب زمین

شرکت معماری آسو، کارفرمایان مختلفی را برای طراحی ویلا داشته که در برخی مواقع، ویلای آن‌ها در اراضی کشاورزی مانند اراضی کشاورزی دماوند واقع بوده است. در اینصورت، انتخاب محل احداث ویلای دوبلکس از نظر جنس خاک و همچنین شیب آن بسیار مهم است. در اینصورت، متخصصین مربوطه در شرکت معماری آسو، بازدید از محل مورد نظر را انجام خواهند داد تا با لحاظ این دو معیار، محل مناسب ساخت را تعیین نمایند.

4 تلفیق ورودی‌های مستقل با راه‌ ارتباطی درونی

رویکرد تلفیق ورودی‌های مستقل و راه ارتباطی درونی مابین دو طبقه بستگی به خواست و نگرش افراد دارد. در یک سوی طیف، ایجاد حداکثری فضای خصوصی در ویلای دوبلکس مورد نظر برخی افراد است. در سوی دیگر از طیف نیز، ارتباط بسیار راحت و در هم‌تنیدگی بالای طبقات ویلای دوبلکس برای افراد مطلوب است. مواردی وجود دارند که ارتباط یک‌سویی از طبقه پایین به طبقه بالا بوجود آمده است و افرادی که می‌خواهند به طبقه پایین بیایند، می‌بایست از ورودی بیرونی اقدام نمایند.

5 میزان اهمیت مسائل آکوستیک در ویلای دوبلکس

آکوستیک محیط داخل ویلای دوبلکس نیز از دیگر پارامتری‌هایی است که می‌بایست لحاظ شود. ممکن است ساکنین طبقه پایین به صدا حساسیت بالایی داشته باشند و برایشان سکوت بخصوص در مواقع استراحت بسیار مهم باشد. در این صورت فضاسازی طبقه دوم ویلای دوبلکس بایستی به نحوی باشد که فعالیت افراد کمترین میزان صدا را به طبقه پایین منتقل نماید. همچنین عایق کاری مناسب صدا بایستی به خوبی صورت بگیرد تا کاهش انتقال صدا با تمهیدات طراحی صورت بگیرد و نه آنکه از طریق محدودیت فعالیت افراد بدست آید.

6 خلق فضا در ویلای دوبلکس متناسب با فرهنگ ساکنین

یکی از تفاوت‌های اصلی ویلا و ویلای دوبلکس در میزان وسعت آن‌ها است. عموما ویلای دوبلکس در زمین‌های با مساحت کمتر ساخته می‌شوند. بنابراین دکوراسیون داخلی منزل با هدف خلق حداکثری فضا و بهره‌برداری با کاربری‌های مختلف در ویلای دوبلکس بایستی با خلاقیت هرچه تمام انجام شود. بعنوان مثال، چنانچه اعضای خانواده اهل کتابخوانی هستند و دارای کتابخانه مفصلی هستند، تعبیه کتابخانه بایستی به گونه‌ای صورت بگیرد که از فضای مفید نکاهد و علاوه بر آن منجر به کارآمدی و زیباسازی فضا شود. ایده‌های متفاوتی در این زمینه قابل بیان هستند. در برخی مواقع می‌توان دربی کشویی برای یکی از اتاق‌ها لحاظ نمود و از مشبک‌سازی آن، کتابخانه‌ ایجاد کرد. در حالتی دیگر، با ساخت یک پله مارپیچ چوبی که ارتباط بین دو طبقه را در ویلای دوبلکس فراهم می‌کند، بخشی از آن را به نحوی ساخت که بعنوان کتابخانه استفاده شود.

7 لحاظ درآمدزایی از ویلای دوبلکس

ویلاهای دوبلکس با توجه با ساختاری که دارند، قابلیت درآمدزایی را برای مالکان دارند.این نکته را باید در بازسازی ساختمان نیز مد نظر قرار داد. این اتفاق بخصوص در ایام تعطیل می‌تواند مورد توجه قرار بگیرد. مالک ویلا می‌تواند بخشی از ویلای دوبلکس را به صورت روزانه اجاره دهد و در عین خود نیز در بخشی دیگر اقامت داشته باشد. با توجه به داده‌هایی که از اجاره ویلای دوبلکس در جورپین (پلتفرم زیرمجموعه شرکت توسعه فناوری آسو) ثبت شده است، مشاهده می‌شود که اقبال بسیاری به اجاره ویلای دوبلکس وجود دارد. بنابراین چنانچه قصد درآمدزایی از این طریق نیز وجود دارد، نیازمند لحاظ نکات بخصوصی در طراحی است.
آنچه در موارد فوق بیان شد، برخی از اهم رئوسی است که در طراحی معماری ویلای دوبلکس لحاظ می‌شود. علاوه بر این‌ها، شرکت ساختمانی آسو دیگر اقدامات لازم مانند تاسیسات را نیز به صورت یکپارچه در قالب خدمات خود ارائه می‌دهد. تامین مصالح و تجهیزات از بهترین فروشندگان موجود در بازار و سپس مدیریت پیمان و ساخت نیز از دیگر خدمات آسو است. شرکت معماری آسو زیر مجموعه شرکت توسعه فناوری آسو است که دپارتمان‌های دیگر شرکت توسعه فناوری آسو در دیگر صنایع مانند نفت و گاز نیز پروژه‌های متعددی را انجام داده‌اند. از اینروست که ارائه خدمات یکپارچه و جامع شامل مواردی که ذکر شد، توسط شرکت معماری آسو قابل ارائه است. انجام تواما تمامی خدمات لازم، منجر به مزیت رقابتی شرکت معماری آسو از لحاظ سرعت اجرای کار، کیفیت و همچنین کاهش هزینه‌های کارفرما نیز شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *