طراحی مطب پزشک

طراحی مطب پزشک کوچک شخصی در شرکت معماری بایا پلاس

طراحی مطب پزشک

مطب های کوچک شخصی، معمولا در یک ساختمان پزشکان یا یک ساختمان اداری قرار دارد. وقتی که قصد طراحی مطب پزشک و انتخاب مکان آن را دارید ابتدا باید از خود بپرسید: مراجعه کنندگان به این مطب چه چیزهایی نیاز دارند؟ با چه امکاناتی می‌توان مراجعه‌کنندگان به مطب را راضی کرد؟

انتخاب محل جغرافیای

اولین و مهم‌ترین نکته در مورد طراحی مطب پزشک ، دسترسی مناسب آن به خیابان‌ها و وسایل حمل و نقل عمومی است. مراجعه‌کنندگان به مطب پزشکان از مناطق مختلف شهر می‌آیند و در طراحی مطب پزشک باید سطح دسترسی آن را از اولویت‌ها قرار داد.
دومین نکته در این مورد محل پارک اتومبیل در کنار طراحی فضای درمانی است. مراجعه‌کنندگانی را در نظر بگیرید که از راه دور یا نزدیک به مطب پزشک می‌رسند اما جایی را برای پارک اتومبیل خود پیدا نمی‌کنند و مجبور می‌شوند که در جایی دورتر پارک کنند و اگر مراجعه‌کننده بیمار یا معلول جسمی باشد، باید این مسافت را تا محل مطب پیاده‌روی کند. پارکینگ اختصاصی در ساختمان محل استقرار مطب یا خیابان‌های عریض و مناسب برای پارک اتومبیل در اطراف مطب یکی از مواردی است که آرامش مراجعه‌کنندگان را تضمین می‌کند.

طراحی اتاق انتظار

اما هنگامی که محل مطب خود را انتخاب کردید و به یک شرکت معماری برای طراحی فضای درمانی مراجعه می‌کنید اولین چیزی که آن‌ها مدنظر خواهند داشت اتاق انتظار مراجعه‌کنندگان در مطب شماست، زیرا اتاق انتظار مهم‌ترین مکان برای تامین آرامش فضا و اعتماد به توانایی پزشک است. اگر به طراحی پلی کلینیک‌ دقت کرده باشید به دلیل فضای وسیعی که در اختیار دارند می‌توانند برای هر قسمت از جمله اتاق انتظار یا اتاق معاینه، یک فضای اختصاصی در نظر بگیرند، اما در طراحی مطب پزشک که یک فضای شخصی و معمولا کوچک است، ایجاد فضا برای تمام این امکانات بسیار سخت‌تر است. یکی از راه‌حل‌های مورد استفاده برای این مساله، که در طراحی سالن زیبایی هم بسیار دیده می‌شود، استفاده از پارتیشن‌های آکوستیک است. به این ترتیب حتی اگر فضای کافی نداشته باشید هم می‌توانید با استفاده از مواد و مصالح مناسب هم حریم خصوصی بیمار را رعایت کنید و هم اینکه تمامی امکانات لازم را داشته باشید.
اتاق انتظار در طراحی مطب پزشک باید کمترین اثاثیه ممکن را داشته باشد، شلوغی بیش از حد اتاق انتظار به بیماران استرس زیادی وارد می‌کند. برای بزرگ نشان‌دادن اتاق انتظار می‌توان دیوارها را با رنگ روشن طراحی کرد و از نورپردازی‌های ملایم با چراغ‌های کوچک استفاده کرد. پنجره‌های بزرگ نیز به تصور مثبت بیماران مبنی بر اینکه در یک جای کوچک و نفس‌گیر نیستند کمک زیادی می‌کند. استفاده از گیاهان کوچک آپارتمانی هم فضا را متبوع خواهد کرد. مبلمان مورد استفاده نیز بهتر است مبل‌های راحتی یکدست و به‌هم چسبیده‌ای باشد که تعداد بیشتری بتوانند روی آن بنشینند و کمترین فضا را اشغال کند. در کنار قسمت اتاق انتظار قفسه‌ای برای کتاب‌های مرتبط با حوزه درمان پزشک و مجله‌های تخصصی و عمومی برای گذران وقت افراد منتظر مناسب است. قرار دادن پوستر‌های آموزشی و آگاه‌کننده نسبت به مسائل بهداشتی به تعداد اندک (مثلا یک تا دو عدد) روی دیوارها می‌تواند این تصور را در مراجعه‌کنندگان ایجاد کند که پزشک درصدد کمک به همه برای بالابردن آگاهی افراد است.
درصورتی که بخواهیم جایی برای منشی در طراحی مطب پزشک نظر بگیریم باید سعی کنیم این محل دورتر از محل نشستن مراجعه‌کنندگان و نزدیک به اتاق پزشک باشد. در پشت میز منشی نیز می‌توان قفسه‌ای برای قرار دادن پرونده بیماران ایجاد کرد.

طراحی اتاق پزشک

در طراحی اتاق پزشک نیز دو نکته اهمیت بسیاری دارد. اول آن‌که ارتفاع صندلی‌ها برای افراد کوتاه‌قد و بلند قد مناسب باشد و صندلی بیمار ارتفاعی پایین‌تر از صندلی پزشک داشته باشد تا تسلط پزشک در هنگام مکالمه با بیمار برقرار باشد. در کنار اتاق ویزیت نیز باید دو صندلی برای همراه بیمار در نظر گرفته شود. معمولا رنگ این دوصندلی متفاوت از صندلی بیمار است تا تشخیص اینکه چه کسی کجا بنشیند راحت باشد.
دومین نکته امکانات موردنیاز پزشک است. حداقلی‌ترین وسایل عمومی موردنیاز پزشک از جمله گوشی پزشکی، چراغ و وسایل معاینه گوش و حلق بر روی میز و وسایل بهداشتی مانند دستکش یکبار مصرف در کشو و کمد جای داده می‌شود. وسایل تخصصی‌تر نیز در یک کشو یا کمد دیگر قرار خواهد گرفت. دیوار‌ها همچنان باید رنگ روشن داشته باشد و نور ملایم سفید برای چراغ‌ها استفاده شود. رنگ پرده و کفپوش نیز باید متناسب با دیوار روشن باشد. برای اینکه این فضای روشن بیمار را نترساند و همچنان او بتواند ریلکس باشد، می‌توان رنگ میز و صندلی و کمد را کمی متفاوت‌تر انتخاب کرد و از یک‌سری تابلو‌ها و مجسمه‌های رنگی بر روی دیوار یا کنار میز استفاده کرد.
امروزه برنامه‌های کامپیوتری زیادی برای ثبت پرونده بیماران و نگهداری اطلاعات آنان وجود دارد. درصورت نیاز می‌توان کامپیوتر یا لپ‌تاپ را برای اجرای این برنامه‌ها در اتاق ویزیت پزشک قرار داد.

طراحی اتاق معاینه پزشکی

اگر پزشک نیاز به اتاق معاینه داشته باشد می‌توان اتاق جدایی به آن اختصاص داد یا با استفاده از پارتیشن آن را از اتاق ویزیت جدا کرد. متناسب با بودجه می‌توان مانند دکوراسیون داخلی سالن ماساژ از تخت‌های طبی با ارتفاع کم استفاده کرد. در کنار تخت نیز وسایل مورد نیاز معاینه متناسب با حوزه درمان و یک جالباسی برای قرار دادن وسایل شخصی بیمار و لباس او قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *