طراحی پلی کلینیک, طراحی داروخانه, طراحی دهکده سلامت, طراحی فضای درمانی, طراحی کلینیک, طراحی مطب پزشک

طراحی مطب پزشک برای کودکان

طراحی مطب پزشک کودکان - دفتر معماری آسو

طراحی مطب پزشک و فضای درمانی به منظور افزایش جذابیت این مراکز برای کودکان، باید با در نظر گرفتن ویژگی‌هایی انجام شود که با روحیه کودکان هماهنگ است. طراحی مناسب این گونه فضاها تاثیر قابل توجهی در کاهش استرس ناشی از محیط بر روی کودکان دارد.

به طور کلی طراحی فضای درمانی و محیط مطب و کلینیک هیچگاه برای کودکان جذاب و مطلوب نیست و حس خوبی به آن‌ها منتقل نمی‌کند و آن‌ها معمولا علاقه‌ای به حضور و وقت گذراندن در این فضاها ندارند. مهندس طراح و معمار برای طراحی نقشه معماری و دکوراسیون و چیدمان چنین فضایی باید سعی کند با استفاده از المان‌های مختلف انرژی مثبت فضا را افزایش داده و مکانی دلپذیر و مطبوع خلق کند.

طراحی مطب پزشک کودک ، از ایده تا اجرا

برای اجرایی کردن این ایده‌ها تنها آشنایی به اصول دکوراسیون نمی‌تواند کارساز باشد؛ بلکه باید تا حدودی به روانشناسی کودک نیز واقف بود و این موضوع را می‌توان به عنوان اولین نکته برای طراحی مطب پزشک کودکان در نظر گرفت. این نکته را باید در طراحی داروخانه ای که بیشتر مراجعین آن کودکان یا والدین کودکان هستند نیز مدنظر قرار داد. با بررسی جزئی روانشناسی کودک می‌توان دریافت که کودک در محیطی احساس آرامش می‌کند که برایش آشنا باشد. این آشنایی را می‌توان با استفاده از المان‌های کارتونی، رنگ‌ها و نحوه چیدمان به وجود آورد. رنگ و فرم در این گونه فضاها از اهمیت زیادی برخوردار است و اگر از آنها به صورت ناآگاهانه استفاده شود ممکن است نتیجه عکس داشته و موجب افزایش تنش در فضا شود.

استفاده از المان های کودکانه در طراحی مطب پزشک برای کودکان

به طور کلی مطب ها و کلینینک های پزشکی مکان‌هایی شاد نیستند. میز پذیرش، محل انتظار، اتاق پزشک و غیره از جمله فضاهای پر استرس هستند و این استرس بازتاب بیشتری بر روی کودکان نسبت به بزرگسالان دارد؛ اما همان‌گونه که این انرژی منفی از تاثیر بالایی برخوردار است، انرژی مثبت موجود در فضا نیز می‌تواند به سرعت بر روان کودک اثر بگذارد. پس با استفاده از سه مورد گفته‌شده یعنی استفاده از المان‌ها، رنگ و نحوه چیدمان در طراحی مطب پزشک اطفال می‌توان تمامی این محیط‌های تنش‌زا را به محیط‌هایی گرم و آرامش‌بخش تبدیل کرد.

در طراحی پلی کلینیک و مطب پزشک استفاده از المان‌های کارتونی و یا المان‌هایی که کودکانه هستند باعث می‌شود که کودک پس از ورود به محیط مطب احساس غریبگی نکند و حتی برای او جذابیت نیز داشته باشد. استفاده از این المان‌ها می‌تواند ترس درونی کودک را نسبت به فضاهای درمانی تا حدودی از بین برد. المان‌ها را می‌توان به عنوان دکور در قالب تابلو، استیکر و یا کمی کاربردی‌تر به عنوان مبلمان و سبک چیدمان استفاده کرد؛ به طور مثال مبلمانی که به شکل یک شخصیت کارتونی درآمده و یا میز پذیرشی که به صورت یکی از المان‌های موجود در کارتون‌ها طراحی شده باشد.

اتاق انتظار در طراحی مطب پزشک اطفال

شرکت معماری و دفتر معماری آسو با توجه به مسائل روانشناختی طراحی مطب پزشک کودکان و طراحی داروخانه وابسته به آن را انجام می‌دهد. جلب اعتماد کودک در محیط درمانی سخت است، اما اگر این کار صورت گیرد هم تاثیر خوبی بر روان کودک می‌گذارد و هم انجام کار پزشکی را راحت‌تر میکند. در طراحی مطب پزشک معمولا یک فضا برای خود پزشک، یک فضا برای پذیرش و منشی و یک فضا هم برای مراجعین قرار دارد. طراحی اتاق انتظار اگر به طور مناسبی صورت بگیرد نقش مهمی در روند جلب اعتماد دارد. یکی از نکاتی که می‌توان در مورد این فضا انجام داد اختصاص دادن محیطی برای سرگرم شدن کودک می‌باشد.

کودکان معمولا نمی‌توانند بیشتر از چند لحظه منتظر بمانند و اگر این انتظار به درازا بکشد ممکن است موجب ایجاد استرس در آنها شود، به همین دلیل اختصاص یک فضا برای سرگرم شدن و بازی کردن می‌تواند آنها را از استرس دور کند.

اهمیت رنگ و نقش در چشم کودک

نکته مهم دیگری که توسط شرکت معماری آسو در تمامی فضاها در طراحی مطب پزشک کودکان رعایت می‌شود، ترکیب رنگ می‌باشد. فضاهای درمانی به صورت کلی ماهیتی سرد دارند و برای آن که بتوان آن را صمیمی و با آرامش بیشتر نشان داد بهتر است از رنگ‌های گرم‌تر استفاده شود؛ استفاده از رنگ‌هایی همانند نارنجی، قرمز، زرد، ارغوانی و آبی و سبز روشن متمایل به سفید توصیه می‌شود. نحوه چیدمان نیز بهتر است به صورت باز باشد تا در چشم کودک تمامی بخش‌های مطب دیده شود، این موضوع تاثیر زیادی بر روی رفع کنجکاوی کودک از یک محیط غریبه دارد. به طور کلی کار درمانی کودک کاری دشوار است اما با طراحی یک فضای مناسب می‌توان این کار سخت را به کاری شیرین و جذاب تبدیل کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *