طراحی آپارتمان, طراحی ساختمان مسکونی

طراحی آپارتمان ، ایجاد محیطی آرام در میان روزمرگی‌ها

طراحی آپارتمان - دفتر معماری

طراحی آپارتمان از این رو اهمیت دارد که قرار است محیطی برای زندگی روزمره ولی در عین حال در زمان فراغت و آسایش و آرامش داشته باشیم. این یکی از تفاوت‌های اساسی در طراحی آپارتمان و طراحی ویلا دوبلکس است که تفاوت در جزئیات را رقم می‌زند. یعنی استفاده روزانه و روزمره و در میان انبوه کارها و خستگی‌ها و مشکلات. نه مثل ویلا که در تعطیلات و مسافرت‌ها مورد استفاده است. امروزه زندگی در فضای شهری کار بسیار سختی است. محیط های اجتماعی و کاری سرشار از تنش و استرس هستند. در نتیجه در زمان فراغت فضایی مملو از آرامش و آسایش مورد نیاز است. به همین دلیل توجه به زیبایی و دلنشینی و چشم‌نوازی محلی که در آن زندگی می‌کنیم در طراحی آپارتمان بسیار دارای اهمیت است.

شرکت معماری آسو در زمینه طراحی ساختمان مسکونی و طراحی مجتمع مسکونی از طراحی نمای ساختمان تا دکوراسیون داخلی منزل با شما همراه خواهد بود. بر تمامی اجزای پروژه از طراحی تا اجرا یک مدیریت واحد اعمال می‌شود که همین مسئله مزایای فراوانی مثل تسریع در روند پروژه، کاش هزینه ها و بهینه سازی عملیات اجرایی تا حد بیشینه دارد. حسن دیگری که شرکت معماری آسو را نسبت به دیگران متمایز می‌کند یکپارچه بودن پروژه‌هاست. چون شما در مجموعه آسو فقط با مهندسان معمار و طراحان مواجه نیستید. نظارت بر پایداری سازه و مباحث عمرانی، تأسیسات ساختمان با تیم مهندسان برق و مکانیک، در کنار مدیریت مالی پروژه و بازاریابی از دیگر خدماتی است که دفتر معماری آسو ارائه می‌دهد.

تمامی این تیم‌ها با سابقه‌ای قابل توجه در پروژه های بزرگ اقتصادی و عمرانی و معماری در امر طراحی مجتمع مسکونی ، اجرا ، ساخت و ساز و بازسازی ساختمان در خدمت شما هستند.

طراحی ورودی آپارتمان

ورودی ساختمان جایی است که نباید از توجه به آن در طراحی آپارتمان غافل شد. اینطور نیست که آنجا فقط به عنوان محل قرار دادن جاکفشی تلقی شود! ورودی آپارتمان اولین فضایی که با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند و می‌بایست این ارتباط را با به‌کارگیری عناصر بصری مناسب تقویت کرد؛ اما این عناصر بصری در طراحی آپارتمان چه می توانند باشند؟ مثلا می‌توان در ورودی آپارتمان از کمدهای جالباسی همراه با بوفه استفاده کرد. البته باید توجه کنید که کمد باعث کوچکتر دیده شدن فضا نشود. استفاده از یک آینه که می‌تواند قدی یا کوچکتر باشد هم پیشنهاد خوبی است.

طراحی نشیمن و پذیرایی

بعد از ورودی به فضای نشیمن و پذیرایی می‌رسیم. عناصری که در دکوراسیون داخلی منزل و در مسیر ورود به نشیمن یا پذیرایی قرار می‌گیرند می‌بایست به نحوی چیده شوند که فرد را به طرف محل مبلمان هدایت و همراهی نمایند. به عبارت دیگر ارتباط بین ورودی و نشیمن و پذیرایی به سادگی برقرار باشد و مسیر تا حد امکان باعث دور زدن و یا چرخیدن مهمان نشود. به این یک سیرکولاسیون مناسب در طراحی آپارتمان گفته می‌شود.

بهترین حالت برای جانمایی مبل ها به صورت متقارن است. اگر در فضای نشیمن و پذیرایی شومینه ، تلویزیون دیواری یا چیزی شبیه به این‌ها باشد نحوه چیدمان مبل ها را آسان تر می‌نماید، در این حالت امکان قرار دادن مبل ها به صورت متقارن در دو طرف آنها فراهم می‌شود. نحوه قرارگیری مبلمان پذیرایی بهتر است به صورت دوار یا مستطیلی باشد. می‌توانید برای طراحی نشیمن و پذیرایی از آثار هنری و تزئینی مثل ساعت ایستاده ، تابلو، آباژور ، مجسمه و یا گیاهان و گلدان استفاده کنید.

طراحی ناهارخوری

اگر برای طراحی آپارتمان فضای کافی وجود داشته باشد و ابعاد و مساحت این اجازه را بدهند فضای نهارخوری جدا از نشیمن خواهد بود، امری که در طراحی ویلا دوبلکس حتما انجام می‌شود. نهارخوری معمولا در کنار پذیرایی قرار می‌گیرد و باید برای جانمایی میز نهارخوری ، کمد یا قفسه برای نگهداری ظروف هم فکری کرد. مسئله بعدی نورپردازی مناسب فضاست. همچنین دقت کنید که اندازه و ظرفیت میز را با توجه به ابعاد فضا انتخاب کنید که معمولا تا دو برابر اعضای خانواده کافی است.

برخی نکات در طراحی اتاق خواب

برای اتاق خواب در طراحی ساختمان مسکونی باید تمام عناصر را برای ایجاد آرامش به کار گرفت. رنگ آمیزی اتاق خواب اهمیت زیادی دارد. به خصوص اتاق خواب کودکان. رنگهایی مثل قرمز و نارنجی و زرد نقش هیجانی ایفا می‌کنند و نمی‌توانند برای لحظات قبل از خواب خیلی مناسب باشند. برخلاف پدرومادر، فرزندان علاوه بر استراحت استفاده‌های دیگری نیز از اتاق خواب می‌برند مثل در س خواندن. نحوه طراحی اتاق خواب بستگی به جنسیت (دختر یا پسر)، علایق، رشته تحصیلی، سن و غیره دارد و نسبت به نیاز آنها صورت می‌پذیرد.

در اتاق خواب بهتر است از رنگ های سرد استفاده شود مانند رنگ سبز و آبی ، زیرا رنگ های سرد آرامش‌بخش هستند. البته نه خیلی سرد! چون یک بحث دیگر که در رابطه بین روانشناسی و رنگ شناسی وجود دارد این است که رنگ های سرد موجب تضعیف بدن و بالا بردن استعداد در بیماری می‌شوند. بنابراین رنگ آمیزی اتاق از آن جاهایی است که باید خیلی دقت به کار برده شود. همچنین توجه داشته باشید که اگر ممکن است تخت را روبروی در ورودی اتاق قرار ندهید. زیرا هنگام باز بودن درب اتاق فردی که بر روی تخت داز کشیده کاملا قابل دید است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *