طراحی آپارتمان, طراحی داخلی مسکونی, طراحی ساختمان مسکونی

طراحی اتاق کودک و تجهیز هوشمندانه آن جهت شناسایی استعدادهای کودک

دکوراسیون اتاق کودک - شرکت معماری آسو

در این مقاله، به نکات مهم در طراحی اتاق کودک پرداخته شده که شرکت معماری آسو در طراحی اتاق کودک مدنظر قرار می‌دهد. طراحی اتاق کودک و تجهیز وسایل آن با هدف شناسایی و پرورش استعدادهای کودک، مبنای اصلی طراحی ساختمان مسکونی برای خانواده هاییست که مایل هستند که دکوراسیون اتاق کودک شان از طراحی تخصصی برخوردار باشد. زیرا تشخیص و تقویت مناسب استعداد‌ها، مهارت‌ها و توانمندی‌های کودک در همان سال‌های ابتدایی می‌تواند تاثیر بسزایی در آینده کودک داشته باشد.
کشف استعداد کودکان یک امری دو طرفه است. منظور از دو طرفه آنست که ابتدا بایستی یک بستر مناسب از سمت خانواده برای کودک فراهم شود و امکانات مناسب در اختیار کودک قرار داده شود تا سپس کودک بتواند در تعامل با محیط اطراف خود که در دوران کودکی عمدتا همان اتاقش است، استعدادهای خود را نمایان سازد. طراحی داخلی اتاق کودک و تجهیز آن با منظور شناسایی توانمندی و استعدادهای کودک، امری است که بایستی معیارهای مختلفی اعم از معیارهای روانشناسی، زیبایی و غیره به صورت تواما لحاظ گردند تا اثربخشی مناسبی داشته باشد که در ادامه به اهم آن‌ها پرداخته شده است.

1 طراحی اتاق کودک مبتنی بر اصول روانشناختی

در وهله نخست، بایستی طراحی اتاق کودک به نحوی صورت پذیرد که کودک احساس تعلق و خوشایندی نسبت به اتاق خود داشته باشد و بتواند با محیط ارتباط بسیار بالا و چالشی برقرار کند. در واقع اتاق کودک بایستی به صورت محلی فراتر از یک اتاق خواب طراحی شود. در طراحی ساختمان مسکونی ، طراحی داخلی اتاق کودک باید دارای بخشی باشد که کودک به آن قسمت احساس انجام کارهای متمرکزانه داشته باشد.

بعنوان مثال تعبیه یک میز کوچک که بر روی آن دفترهای نقاشی و یک سری بازی‌های فکری قرار می‌گیرند، می‌تواند محلی باشد که برای ارزیابی میزان تمرکز کوچک سنجیده شود. کودکانی که قدرت تمرکز بالا دارند، مدت‌ها می‌توانند در یک مکان مشخص بمانند و مشغول کارهای بخصوص مانند نقاشی و یا بازی فکری شوند. چنانچه ساختمان مسکونی ویلا باشد. در طراحی ویلا دوبلکس که فضای گسترده تری وجود دارد ، تعبیه قسمتی بخصوص برای ورزش نیز دیگر اقدامی است که می‌تواند مهارت‌های ورزشی و علاقه‌مندی کودک را در این زمینه شناسایی کند.

2 شبیه‌سازی اتاق کودک با المان‌های دنیای واقعی

افزایش قدرت تخیل و تجسم کودک، می‌تواند در شکوفاسازی اتاق کودک نقش بالایی داشته باشد. به هر میزان که کودک شناخت بیشتری از ابعاد دنیای واقعی بدست آورد، این موضوع بهتر بدست خواهد آمد. برای این منظور، چانچه طراحی ساختمان مسکونی با موضوع طراحی ویلا در دستور کار است که فضا محدودیت ندارد، انواع طراحی لازم برای لحاظ المان‌های طبیعت، حیوانات، زندگی شهری و غیره بایستی در اتاق کودک تعبیه شود تا ذهنیت و تصویری از دنیای واقعی برای او بوجود آورد.

به هر میزان که برقراری ارتباط کودک با انواع المان‌های طبیعت که در اتاقش تعبیه شده، بیشتر باشد، نشان از ادراک بالای محیطی کودک است. لذا می‌توان در طراحی آپارتمان نیز همین المان‌ها را در طراحی اتاق کودک به شکل محدودتری در نظر گرفت.

3 طراحی اتاق کودک برای ایجاد امکان مدیریت نظم توسط خود کودک

اتاق کودک بایستی به نحوی طراحی شود که ایجاد نظم آن مستلزم سطوح متفاوتی از سلیقه و دقت کودک باشد. بعنوان مثال حتی در طراحی آپارتمان نیز تعبیه یک قفسه مشبک در اتاق که در بخش‌های مختلف آن می‌توان وسایل متعددی از قبیل کتاب، ماشین بازی و غیره را قرار دارد، در سنجش قدرت تحلیل کودک موثر است. کودکان با قدرت تحلیل بالا، قادر خواهند بود که نظم بخصوصی را در چیدمان وسایل خود لحاظ کنند. بعنوان مثال، کودکانی که ذهن تحلیل‌گر دارند، حین چیدمان کتاب‌ها، با یک نظم بخصوص آن‌ها را در محل مناسبی قرار می‌هند و کتاب‌ها را بر اساس ضخامت یا طول آن‌ها قرار می‌دهند.

4 طراحی اتاق کودک با محوریت ارزیابی مهارت‌های تعامل اجتماعی

مهارت تعامل اجتماعی بالای یکی از مهارت‌های اصلی کودک است که اگر در آن مستعد باشد، والدین می‌بایست تمرکز بالایی در پرورش هر چی بیشتر آن بکنند که این امر در طراحی اتاق کودک بسیار حائز اهمیت است. برای تعیین میزان توانمندی کودک در این مورد، دکوراسیون اتاق کودک می‌تواند به نحوی باشد که کودک بتواند دوستان و همبازی‌های خود را در اتاق داشته باشد.

برای نمونه، قرارگیری چند صندلی استوانه‌ای در بخش‌های مختلف اتاق می‌تواند به عنوان یک سنجه بکار رود. برخی از کودکان، همبازی‌های خود را در قالب یک جمع منسجم تشکیل می‌دهند و آن‌ها را بر روی یک صندلی می‌نشانند و مدتی را به این سبک با هم سپری می‌کنند که نشان از مهارت بالای کودک در تعاملات اجتماعی است. اما در مقابل برخی از کودکان به صورت پراکنده و حتی بدون توجه به همبازی‌های خود در اتاق، به فعالیت انفرادی مشغول می‌شوند که در اینصورت بایستی بر روی ارتقای مهارت‌های ارتباطی کودک برنامه‌ریزی شود.

5 سنجش میزان مسئولیت‌پذیری کودک

با انجام برخی موارد مانند در طراحی داخلی اتاق کودک قرار دادن یک سطل زباله در اتاق کودک، میزان مسئولیت‌پذیری کودک قابل ارزیابی و پرورش است. کودکانی که باقیمانده خوراکی را در سطل آشغال قرار می‌دهند، نشانه‌هایی از مسئولیت‌پذیری را دارند. اگر اینطور نباشد، والدین می‌توانند به مرور با تشویق فرزند به انجام این کار، خصوصیت مسئولیت‌پذیری را در کودکان نهادینه کنند.

6 تقویت مهارت ارتباطی کودک با تکنولوژی

تحولات بسیار سریع تکنولوژی در سالیان اخیر منجر به آن شده است که کودکان پس از ورود به جامعه، با مسائل بسیار پیچیده‌ای مواجه می‌شوند که می‌تواند یک شکاف عمیق با آنچه در خانه و بیرون از خانه دیده‌اند، شود. هر چه کودک ارتباط بیشتری با تکنولوژی برقرار نماید و آن را یک امری غیر عادی تلقی نکند، در رشد و پیشرفت آینده کودک تاثیر بالایی خواهد داشت. برای این منظور، در طراحی داخلی بایستی سعی شود که برخی از تجهیزات اتاق کودک با محوریت تکنولوژی‌های روز انتخاب و نصب شوند. این امر می‌تواند با موارد بسیار ساده‌ای شرع شود. بعنوان مثال لمسی کردن کلید‌های لامپ و یا تعبیه مواردی که با کنترلر کار می‌کنند، از اقدامات ساده و ابتدایی در این راستا است.

در حالت پیشرفته، اقدامات دیگری مانند قرارگیری یک ماشین شبیه‌سازی شده با ماشین واقعی که در اندازه کوچک است و کودک می‌تواند با تعویض دنده و کنترل فرمان، به هدایت آن در یک مانیتور مشغول شود، از دیگر اقدامات ممکن در دکوراسیون اتاق کودک است. در حالت‌های پیشرفته، می‌توان تجهیزات واقعیت مجازی (Virtual Reality) نیز در اتاق کودک قرار داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *