بازسازی ساختمان و نوسازی منزل, طراحی آپارتمان, طراحی ساختمان مسکونی, طراحی ویلا, طراحی ویلا تریبلکس, طراحی ویلا دوبلکس, مقاله

جزئیات و اصول علمی در طراحی ویلا دوبلکس

طراحی ویلا دوبلکس - شرکت ساختمانی آسو

در طراحی ویلا دوبلکس باید به نکات زیادی توجه کرد. اولویت اول معماران در طراحی ویلا دوبلکس معمولا فضای بزرگتر سالن و مجزا کردن اتاق های ویلا از یکدیگر است. نکته اساسی را می توان دسترسی بین دو طبقه دانست. ویلای دوبلکس به ویلایی اطلاق می‌شود که دارای دو طبقه باشد که این طبقات از طریق داخل ساختمان با هم ارتباط دارند.

طراحی ویلا دوبلکس با رویکرد معماری مدرن

معماری مدرن و دکوراسیون داخلی منزل می تواند زیبایی را در طراحی ویلا دوبلکس چند برابر کند و بر ارزش مادی ویلا بیفزاید. برای طراحی ویلا دوبلکس هزینه‌های زیادی صرف می‌شود از این رو باید این طراحی زیبا و چشم‌نواز باشد. راه پله در ویلای دوبلکس می‌تواند بر زیبایی و جذابیت نمای داخلی ساختمان تاثیرگذار باشد از این رو معماران و طراحان داخلی روی طراحی راه پله ها در این گونه ویلاها حساسیت و دقت زیادی به خرج می‌دهند. در طراحی ویلا دوبلکس برای زیبایی بیشتر نمای داخلی ساختمان از راه پله های شیشه ای و چوبی و فلزی استفاده می‌شود و راه پله ها را می‌توان یکی از مهم‌ترین عوامل بر روی زیبایی و جذابیت این نوع از طراحی ویلا دانست.

ویلای دوبلکس دارای فضاهای مختلفی است که با توجه به طرح مشخص می‌شود. در طراحی ویلا دوبلکس باید به فضاهای عمومی و خصوصی توجه کرد. معمولا فضاهای خصوصی در طبقه بالا و فضاهای عمومی در طبقه پایین قرار داده می‌شوند. فضاهایی مانند اتاق خواب ، نشیمن و حمام جزو قسمت خصوصی محسوب می‌شوند. آشپزخانه و پذیرایی هم جزو فضاهای عمومی به حساب می‌آیند.

جزئیات طراحی ویلا دوبلکس

در طراحی ویلا دوبلکس باید به سازه اصلی نیز توجه کرد. اینکه دسترسی از کجای ساختمان صورت گیرد تا کمترین فضای از دست رفته را داشته باشیم، نکته مهمی است. طراحی این فضا باید علاوه بر زیبایی، کارآمد نیز باشد. طراحی نمای ویلای دوبلکس نیز بخش مهمی است که باعث جذابیت آن می‌شود. در طراحی نمای ویلا باید به مسائل مختلفی از جمله نورگیری ، دید به اطراف ، دید اطراف به داخل ویلا و رفت و آمد هوا توجه کرد. استفاده از پنجره‌های بزرگ در طبقه دوم علاوه بر زیبایی طرح می‌تواند فضایی جذاب ایجاد کند. اما این موضوع را باید به خاطر داشته باشید این پنجره‌ها باید به گونه‌ای طراحی شوند که دید از بیرون به داخل فضاهای خصوصی وجود نداشته باشد.

یکی از مسائل مهم دیگر در طراحی ویلا و طراحی آپارتمان توجه به میزان نورگیری آن می‌باشد. همچنین دسترسی از طبقه پایین به بالا که معمولا از طریق راه پله صورت می‌گیرد، بخش حیاتی یک ویلای دوبلکس محسوب می‌شود. این راه پله باید در جای مناسب قرار گیرد و فضای زیادی را اشغال نکند. علاوه بر این، راه پله می‌تواند به عنوان یک عنصر اصلی در ویلا خودنمایی کند. پله های استفاده‌شده در ویلاهای دوبلکس انواع مختلفی دارند که خودشان به تنهایی می‌توانند هویت جذابی را برای طرح ایجاد نمایند. این پله ها در شکل‌های گرد، مارپیچ، یک طرفه و همچنین دوطرفه وجود دارند و جنس پله ها نیز می‌تواند چوبی، شیشه ای و یا بتنی باشد. در برخی از ویلاهای دوبلکس بر اساس نیازهای کارفرما ممکن است از آسانسور هم برای دسترسی بین طبقات استفاده شود.

لزوم رعایت اصول علمی در طراحی ویلا

طراحی پلان یا نقشه های ویلا مهم‌ترین قسمت طراحی ویلا محسوب می‌شود. سایر موارد از جمله حجم کلی طرح و نما به این مورد بستگی دارند. جانمایی ویلا در بستر طرح نیز مورد بسیار مهمی است. با جانمایی درست حجم در بستر طرح، ویلا منظری مناسب خواهد داشت. علاوه بر این دسترسی به ویلا راحت است و همچنین دید از بیرون به ویلا کم می‌شود.

هر نوع از طراحی ساختمان مسکونی باید طبق خواسته‌های کارفرما صورت گیرد اما این نباید باعث شود که طراحی از روند علمی و اساسی خود دور شود. فاکتورهای دیگر در طراحی ویلا با توجه به اقلیم منطقه مشخص می‌شود. در نظر بگیرید کارفرما گفته که به داشتن ویلا با پنجره‌های بزرگ علاقه دارد و بستر طرح در اقلیم سرد و کوهستانی قرار گرفته است. طراح می‌بایست علاوه بر توجه به خواسته‌های کارفرما به اقلیم منطقه نیز در طراحی توجه کند. مهم‌ترین مسئله آرامش ساکنان است که بر اساس طراحی مناسب دست‌یافتنی می‌شود.

شرکت معماری آسو یک شرکت ساختمانی و دفتر معماری در تهران است که از زیرمجموعه‌های شرکت دانش بنیان آسو محسوب می‌شود. این شرکت ساختمانی با اتکا به تجربه و علم روز دنیای معماری که همواره به آن متعهد است مجری پروژه‌های مختلف در زمینه‌های مختلف طراحی ساختمان مسکونی از جمله طراحی ویلا ، طراحی آپارتمان ، دکوراسیون داخلی منزل و بازسازی ساختمان است. شرکت معماری آسو همیشه سعی در ارائه بهترین کیفیت در زمینه اجرا و طراحی معماری و طراحی داخلی داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *