طراحی سالن زیبایی

ایده‌های مختلف در طراحی سالن زیبایی

طراحی سالن زیبایی

وقتی به طراحی سالن زیبایی فکر می‌کنیم اولین چیزی که به ذهنمان می‌رسد سالن‌های زیبایی مختلفی است که رفته‌ایم. چه چیز آن‌ها باعث شده توجه ما بیشتر جلب شود؟ در طراحی سالن زیبایی مهم‌ترین فاکتور برای جذب مشتری جذابیت مکان است. کافیست مشتری زمانی که می‌خواهد به سالن زیبایی برود به این فکر کند که چقدر خوب می‌روم و چند مدل جدید می‌بینم و از فضای آرام و زیبای آنجا استفاده می‌کنم. پس بهتر است در قدم اول یک تم رنگی مناسب برای سالن خود انتخاب کنیم.

رنگ‌های سالن زیبایی

در طراحی سالن زیبایی که چندکاره است، از زیبایی مو تا ناخن و بدن و خدمات ماساژ، معمولا از دو تا سه رنگ بهره می‌گیرند که معمولا روشن و متضاد است. این جزئیات در دکوراسیون داخلی سالن ماساژ نیز در نظر گرفته می شود. درست مانند طراحی پلی کلینیک ها که با رنگ‌های مختلف فضاهای مختلف را طراحی می‌کنیم، با سه رنگ متفاوت می‌توان در طراحی دیوار و وسایل هر قسمت خلاقیت بیشتری داشت. اما در سالن‌هایی که یک کار تخصصی انجام می‌دهند معمولا از دو رنگ مکمل تیره استفاده می‌کنند که هم خسته‌کننده نباشد و هم زننده به نظر نرسد. استفاده از گل‌های همرنگ با تم کلی نیز بسیار اثربخش است. در صورت وجود نور کافی می‌توان از گل‌های طبیعی استفاده کرد، در غیر اینصورت گل‌های مصنوعی انتخاب مناسبی به نظر می‌رسد.

محل انتظار مشتریان

وقتی که یک مشتری به سالن زیبایی مراجعه می‌کند، باید مدت زمانی را منتظر بماند تا نوبت او بشود. حتی گاهی همراهانی با مشتری به سالن می‌آیند که کاری ندارند و فقط برای همراهی آمده‌اند، پس مانند طراحی مطب پزشک باید به فکر آرامش و فضای ریلکسی برای افراد منتظر باشیم. در اینجا دست به انتخاب کاناپه‌های راحتی می‌زنیم که حداکثر تعداد ممکن با حالت ریلکس روی آن بنشینند. رنگ کاناپه‌ها باید با رنگ کلی ما هماهنگ باشد. مثلا اگر تم رنگ سالن قهوه‌ای و صورتی است، کاناپه‌ها هم باید قهوه‌ای باشند.

همان‌طور که در طراحی فضای درمانی ، به زمان انتظار مراجعه‌کنندگان توجه می‌کنیم. وقتی که مشتریان سالن زیبایی منتظر هستند باید با چیزی مشغول باشند. نصب تلویزیون در محل انتظار مشتریان می‌تواند آن‌ها را راضی نگه دارد. مثلا در سالن‌های زیبایی زنانه می‌توان با پخش برنامه‌های مختلف مربوط به زنان (اعم از مد و لباس و آشپزی) فضای مناسبی ایجاد کرد. مجله‌های مختلف زیبایی و پوسترهایی از آرایش‌های مختلف که هر چندوقت یکبار تعویض شوند نیز می‌تواند در جلب توجه مشتریان موثر باشد. استفاده از شمع‌های عطری و خوشبوکننده‌های اتوماتیک نیز یکی از راهکارهای متبوع کردن فضاست.
قبل و بعد از هر تغییری در صورت و موها، آینه‌ها نقش زیادی بازی می‌کنند. برای انتخاب آینه در طراحی سالن زیبایی باید به جنس و شفافیت آن توجه کنیم. علاوه بر آن آینه‌ها فضا را بزرگ‌تر نشان می‌دهند. در نورپردازی سالن نیز باید سعی کنیم نور غیر مستقیم ولی زیاد باشد، درست مانند نور طبیعی بیرون از سالن. به این منظور استفاده از نورهای ال ای دی به تعداد زیاد و در جهات مختلف می‌تواند جوابگوی نیاز ما باشد.

تجهیزات محل شستشو

صندلی‌های شستشوی سر سخت‌ترین محل برای نشستن هستند. بهتر است در این مورد از صندلی‌های راحت با جای سر مناسب و جای پا استفاده کنیم. معمولا در دکوراسیون داخلی سالن ماساژ نیز از همین جنس صندلی‌ها استفاده می‌شود. بیشترین مقدار آب در همین قسمت استفاده می‌شود. تعداد زیاد شستشوی سر که هر روز انجام می‌شود نیاز به پمپ آب دارد. در این مورد باید به یک شرکت معماری مراجعه کنیم تا با راهنمایی آن‌ها انتخاب مناسبی داشته باشیم و در مورد مجوزهای لازم آگاهی کسب کنیم.

کفپوش سالن زیبایی

طراحی نقشه معماری سالن زیبایی به این نکته توجه می‌کند که صدا و مواد شیمیایی زیاد منجر به آسیب به مواد طراحی داخلی می‌شود. به همین خاطر استفاده از کفپوش‌های یو پی وی سی (وینیل) می‌تواند تضمین کند که ما دیرتر نیاز به تعمیرات سالن داشته باشیم. از طرفی طراحی سالن زیبایی نیاز به سقف بلند و تهویه مناسب برای جلوگیری از رکود هوا دارد، پس بهترین کار استفاده از سقف دولایه برای جادهی سیستم تهویه است.

سالن زیبایی محلی برای فروش لوازم زیبایی

در کنار این موارد، گاهی فروش لوازم زیبایی و بهداشتی نیز در سالن‌ها وجود دارد. در طراحی سالن زیبایی می‌توان قفسه‌هایی را در محل انتظار مشتریان ایجاد کرد تا عطرها، لوازم آرایشی و مراقبت پوست را در آنان جای داد و افراد بتوانند آن‌ها را مشاهده و خریداری کنند.
در نهایت اگر مشتری‌ها ببیند که کارکنان سالن زیبایی جای مخصوصی برای استراحت دارند و فضای کافی برای حرکت در بین صندلی‌ها و مشتریان دارند، تصور مثبتی از کارفرمای سالن خواهند داشت، زیرا فقط به سودآوری فکر نمی‌کند و در پی آرامش همه است. پس بهتر است در طراحی سالن زیبایی به فکر راحتی کارکنان خود نیز باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *