طراحی آزمایشگاه, طراحی پلی کلینیک, طراحی داروخانه, طراحی فضای درمانی, طراحی کلینیک, طراحی مطب پزشک, مقاله

طراحی مطب پزشک و اعتماد و رضایت بیماران

طراحی مطب پزشک - شرکت معماری

در معماری مدرن به رابطه ساختمان با روحیات ساکنان توجه ویژه‌ای می‌شود. این رابطه در طراحی مطب پزشک و سایر فضاهای درمانی باید به طور ویژه مورد توجه قرار بگیرد. خلاقیت و نوآوری در عین داشتن تجریه و دانش یکی از ملزومات در طراحی فضای درمانی است.

برای داشتن یک اجرای موفق در طراحی مطب پزشک توجه به موارد گوناگون مثل رنگ شناسی ، چیدمان وسایل و تجهیزات در مطب و طراحی نورپردازی محیط مورد نیاز است. اگر اصول طراحی فضای درمانی به درستی پیاده و اجرا بشوند گام بلندی در راستای حذف احساس اضطراب و استرس از بیماران برداشته می‌شود. این مسئله اولویت اول در طراحی فضای درمانی است.

در این میان دکوراسیون داخلی یکی از مهمترین جنبه‌هاست که در فضاهای درمانی مثل طراحی پلی کلینیک و حتی طراحی داروخانه نباید از آن غافل بود. یکی از فاکتورهایی که انتخاب‌های ما را در این جزئیات تعیین می‌کنند مسائلی مثل هویت و فضای محیط کار و همچنین جامعه‌ای است که اکثریت بیماران متعلق به آن هستند. مثلا گروه و رده سنی بیماران. طبیعتا طراحی داخلی و دکوراسیون و رنگ آمیزی بیمارستان و کلینیک برای کودکان با سالمندان در جزئیات تفاوت‌هایی خواهد داشت.

اعتماد متقابل بین بیمار و پزشک در طراحی مطب پزشک

اشتباه است اگر در مطب یک پزشک هرچقدر هم که متخصص و چیره‌دست باشد به مسئله طراحی داخلی و دکوراسیون توجه نشود. در کشورهای پیشرفته و توسعه‌یافته شاید به همین راحتی‌ها نتوانید چنین موردی پیدا کنید.

رویکرد کلی در طراحی مطب پزشک و همچنین طراحی پلی کلینیک به سمت ایجاد یک فضای توأم با صمیمیت و برقراری حس دوستانه، اعتماد متقابل و گرمی روابط خواهد بود. اگر مراجعه‌کنندگان شامل بیماران و همراهان آنها به پزشک و کادر درمانی اعتماد داشته باشند روند درمان در بیشینه کارآیی خود به پیش خواهد رفت. اعتماد در هر رابطه‌ای حرف اول را می‌زند. رابطه بین بیمار و درمانگر که جای خود دارد.

گام‌های نخست در یک طراحی مطب حرفه‌ای

چیدمان و دکوراسیون داخلی برای هر محیطی که باشد مجموعه‌ای از اصول و قواعد ابتدایی را دارد که طراحی مطب پزشک هم از این قاعده‌ها مستثنی نیست. بهترین کار این است که طراحان و مهندسان از کارکنان محیط، اطلاعاتی کلی و گاه جزئیاتی را پیرامون مجموعه خدماتی که قرار است در مطب و کلینیک ارائه شود جویا بشوند. هرچقدر بین طراحی فضای درمانی و کاربردهای آن و خدمات هماهنگی برقرار باشد نتیجه نهایی کار حرفه‌ای‌تر خواهد بود.

گام بعدی کسب اطلاعات در مورد رده سنی و سایر خصوصیات بیماران و مراجعه‌کنندگان است. ایده‌آل‌ترین طراحی داخلی مطب متناسب بودن آن با روحیات بیماران و مراجعه‌کنندگان می‌باشد. همان‌طور که دکوراسیون مطب چشم پزشکی با طراحی مطب دندانپزشک تفاوت دارد، طراحی داخلی مطب زنان و زایمان هم با طراحی مطب پزشک اطفال باید فرق داشته باشد.

مجموعه این کارها چیزی است که مهندسان و متخصصان شرکت معماری بایا پلاس انجام می‌دهند. حتی از آنجایی که در شرکت بایا پلاس تمامی کارها از مدیریت مالی پروژه تا تیم طراحی و معماری و تیم تأسیسات، همگی تحت یک مدیریت واحد قرار دارند این باعث می‌شود هماهنگی بیشتری بین قسمت‌های مختلف طراحی پلی کلینیک و مرکز درمانی صورت وجود داشته باشد.

رابطه تنگاتنگ طراحی مطب پزشک و رضایت بیماران

فضایی مثل دندانپزشکی ، پلی کلینیک و مطب بسیاری از پزشکان جایی است که بیماران و همراهان آنها ممکن است زمان زیادی را در آن صرف کنند. همچنین خود پزشکان و کادر درمانی هم بخش اعظم شبانه‌روز خود را در آنجا هستند. همین مطلب ممکن است برای جایی مانند طراحی داروخانه هم صادق باشد. در نتیجه منطق حکم می‌کند چیدمان وسایل و مواردی مثل رنگ آمیزی و نورپردازی طوری باشد که نه تنها از حاضران انرژی نگیرد بلکه علاوه بر تزریق انرژی و شادابی و نشاط، احساس آرامش و آسودگی خاطر هم ایجاد کند. اما این مسئله در طراحی مطب پزشک چگونه محقق میشود؟

این یک واقعیت انکارناپذیر است که طراحی مطب پزشک همانند عمکلرد پزشک و کادر درمانی روی رضایت مراجعه‌کنندگان تاثیر دارد و اگر آنها چند گزینه انتخاب داشته باشند، در یک فضای رقابتی مطب و درمانگاهی را انتخاب می‌کنند که علاوه بر کیفیت خدمات درمانی در آن حس خوبی را هم دریافت کنند. این مسئله حتی در طراحی سایر مکان‌های خدماتی مثل طراحی سالن زیبایی و دکوراسیون داخلی سالن ماساژ هم صدق می‌کند.

لازم است در هر مطبی بخشی از فضا به اتاق انتظار ، قسمتی به اتاق کار پزشک و یک بخش به نصب یونیت ها اختصاص داده شود. در هر کدام از این فضاها با توجه به استفاده‌ای که دارند باید تمام استانداردهای طراحی رعایت شود. برای طراحی داخلی مطب هایی که مانند کلینیک هستند و چند پزشک در آنها حضور دارند، لازم است طراحی مطب پزشک به گونه‌ای صورت بگیرد که از شلوغی پرهیز شود. در این مطب ها چون بیماران مختلف، همراهان آنها و کادر درمانی رفت‌وآمد دارند بهتر است فضاها را از یکدیگر جدا کرد.

طراحی مطب دندانپزشکی

در یک مطب دندانپزشکی عواملی مانند مهارت کادر پزشکی و طراحی دکوراسیون داخلی مطب موجب جذب بیماران می‌شوند. در طراحی مطب پزشک هر کدام از فضاهای کاری باید مطابق با کاربرد و هویتی که دارند به گونه‌ای خاص طراحی شوند. به عنوان مثال دکوراسیون یونیت دندانپزشکی کودکان و طراحی اتاق انتظار باید با یکدیگر متفاوت باشد. لازم است در محل درمان یا جراحی دندانپزشکی از طراحی و دکوراسیون زیبا و آرامش بخش استفاده شود.

می‌توان صندلی دندانپزشکی را رو به یک تابلوی زیبا قرار داد یا از یک آکواریوم با ماهی های زیبا در اتاق استفاده کرد. همچنین اگر در این مطب ها کار دندانپزشکی کودکان انجام می‌شود لازم است این بخش از قسمت بزرگسالان جدا شود تا استرس و ترس کودکان در صورت مشاهده عملیات دندانپزشکی بزرگسالان دور شود. طراحی مطب دندانپزشکی کودکان باید متناسب با سن و روحیات آنها بوده و از رنگ های شاد برای فضاها استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *