طراحی ساختمان مسکونی, طراحی ویلا, طراحی ویلا دوبلکس

طراحی ویلا دوبلکس ، تلفیق فرم طراحی و کارکرد فضا

طراحی ویلا تریبلکس

طراحی ویلا دوبلکس یکی از مواردی است که همواره جزو انتخاب های کارفرمایان برای طراحی ویلا بوده و جذابیت های خود را در گذر زمان همیشه حفظ کرده است. ویلا دوبلکس به طور کلی به گونه ای از طراحی ویلا اطلاق می شود که در آن دو طبقه برای ویلا تعبیه شده و هر طبقه از لحاظ کاربردی تعریف خاص خود را دارد. به عنوان مثال معمولا طبقه اول شامل نشیمن ، آشپزخانه ، توالت ، حمام و طبقه دوم دارای اتاق خواب و سرویس بهداشتی است و در بخش نشیمن ، یک راه پله مشترک برای دسترسی بین دو طبقه وجود دارد. گاهی می توان از طبقه دوم برای طبقه مخصوص بچه ها، طبقه مخصوص میزبان یا برای طراحی اتاق کار ، کتابخانه و مواردی از این دست هم استفاده کرد.

دوگانه فرم و عملکرد در طراحی

در هر نوع از طراحی ساختمان مسکونی انتخاب بین دو رویکرد پیش روی مهندسان و معماران و همینطور ساکنان ساختمان قرار می گیرد. انتخاب بین فرم یا عملکرد. این دوگانه به خصوص در طراحی ویلا دوبلکس اوج می گیرد. چون اساسا معیارهای طراحی معماری در طراحی ویلا با طراحی آپارتمان فرق دارد. در طراحی آپارتمان ، فضا و شرایط موجود می طلبد که طراحی به سمت عملکرد گرایش بیشتری داشته باشد. در حالی که در طراحی ویلا از ابتدا انتظارها این است که فرم هم جایگاه ویژه خود را داشته باشد. علاوه بر این در طراحی ویلا دوبلکس گرایش به فرم شدت بیشتری پیدا می کند. تمام تلاش مهندسان باید این باشد که تا حد امکان این دو رویکرد را به هم نزدیک کنند.

در شرکت معماری آسو تیم طراحان همیشه تلاش دارند که به طور همزمان رویکرد فرم و عملکرد را به طور موازی جلو ببرند. پیشنهاد شرکت معماری آسو این است که در بحث عملکردگرایی ساختمان های دوبلکس ، تقسیم فضاها از طریق یک لابی باشکوه انجام شود. نکته مهم رعایت اصول طراحی فضاهای عمومی و خصوصی است.

به طور کلی هدف در طراحی ویلا دوبلکس این است که ساکنان ساختمان دو فضای عمومی و خصوصی را بتوانند در کنار یکدیگر داشته باشد. در چنین شرایطی اگر یک لابی بین دو فضای عمومی و خصوصی که در دو طبقه گنجانده شده اند در نظر گرفته شود، می تواند کارایی فضا را به حداکثر مقدار خود برساند. این لابی به خوبی می تواند دو فضا را از یکدیگر جدا کند در حالی که کارکرد و عملکرد مخصوص به خود را نیز داشته باشد.

مدرن یا کلاسیک؟ مسئله این است

یکی از انتخاب ها در طراحی ویلا دوبلکس طراحی نمای ساختمان است که دو گزینه مدرن یا کلاسیک پیش روی شما قرار می گیرد. می شود گفت هیچ سبکی برتری خاصی نسبت به دیگری ندارد و مهمترین ملاک سلیقه و خواست سفارش دهنده و کارفرماست. فقط می توان متذکر شد که معمولا سبک کلاسیک هزینه بالاتری را به خود اختصاص می دهد. البته نکته ای که باید در تمام مراحل به یاد داشت تناسب و همخوانی معماری و دکوراسیون بخش های مختلف است. مثلا اگر نمای ساختمان به صورت کلاسیک طراحی شده، بهتر است که برای دکوراسیون داخلی هم از ایده های معماری کلاسیک بهره گرفته شود.

نکته مهم دیگر در طراحی ویلا دوبلکس توجه به اقلیم منطقه و شرایط توپوگرافی زمین، ابعاد زمین و مسائل اقتصادی و بودجه موجود است. طراحی نمای ساختمان ، مصالح مورد استفاده ، امکانات جانبی در نظر گرفته شده در طراحی ویلا دوبلکس مثل زمین ورزش ، حیاط ، استخر و غیره همگی تابعی از مواردی هستند که به آنها اشاره شد.

راه پله و جذابیت هایش

در طراحی ویلا دوبلکس ، طراحی راه پله یکی از جذاب ترین قسمتهاست. راه پله ها بخش جدانشدنی از یک ویلای دوبلکس هستند و بسیاری از مردم خانه های دوبلکس را بخاطر راه پله های زیبایش دوست دارند. البته می توان از آسانسور هم استفاده کرد اما این راه پله است که می تواند با طراحی خاص و منحصر به فرد خود به زیبایی ساختمان اضافه کند. این که راه پله فرم گرد، نیم دایره ، سه طرفه و غیره داشته باشد بستگی به مسائلی مثل سلیقه مشتری، بودجه، فرم و مساحت زمین دارد. استفاده از راه پله های گرد در بیشتر مواقع بیشترین جذابیت را به طراحی ویلا دوبلکس می بخشد اما می تواند باعث ایجاد فضاهای پرت نیز بشود. بنابراین طراحی راه پله یکی از جاهایی است که می تواند تفاوت یک مهندس معمار خوب را با یک مهندس معمار معمولی مشخص کند.

دکوراسیون داخلی منزل و ویلای دوبلکس

در طراحی ویلا دوبلکس و طراحی آپارتمان دکوراسیون داخلی منزل هم معمولا به دو سبک مدرن و کلاسیک تقسیم می شود. همانطور که قبلا گفته شد استفاده از لابی یک رویکرد مناسب در به تناسب و هماهنگی رساندن فرم و عملکرد است. در این نوع از طراحی لابی، ساکنان ساختمان بعد از ورود به بنا وارد یک لابی مرکزی و به عبارتی فضای تقسیم در ساختمان دوبلکس شده و سپس از این فضا به طبقه بالا و سایر فضاهای طبقه همکف هدایت می شوند.

باز همانطور که قبلا عنوان شد سبک مدرن در طراحی دکوراسیون داخلی ویلا برای کسانی که به مدرن بودن و هزینه کمتر فکر می کنند گزینه مناسبی است. در سبک های مدرن خبری از دیوارها و سقف های تزئیناتی و پر زرق و برق نیست و همه چیز ساده و بدون اضافه کاری ساخته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *