طراحی ساختمان مسکونی, طراحی ویلا دوبلکس

طراحی ویلا دوبلکس ، از لابی تا راه پله و دکوراسیون داخلی

طراحی ویلا دوبلکس - شرکت معماری

تیم مهندسان، مشاوران و طراحان شرکت معماری آسو در طراحی ویلا و به خصوص طراحی ویلا دوبلکس روند پروژه را از ابتدای طراحی تا آخرین مرحله های اجرا، با تاکید بر فرم و کارکرد مورد نظر کارفرمایان پیش می برند. در این میان نیاز، سلیقه و خواست کارفرما و مشتری هم حرف اول را می زند. در کنار آن اصول طراحی معماری نیز قطعا مورد توجه خواهد بود. این که در طراحی ویلا دوبلکس ، فرم باید تابع کارکرد و عملکرد باشد یا برعکس همواره یک انتخاب و چالش پیش روی معماران و ساکنان بوده است. فرم و کارکرد بنا همواره بر روی هم تاثیر می گذارند و اینجاست که تفاوت یک معمار خلاق و کارآزموده با دیگران خود را نشان می دهد. در نهایت باید از دل برهم کنش فرم و عمکلرد طرحی را استخراج کرد که در بهینه ترین حالت ممکن باشد.

از اتفاقاتی که همیشه ایجاد محدودیت در طراحی معماری به وجود می آورد و طراحان و مهندسان را به چالش می کشد، ایستایی و پایداری سازه می باشد. یک اجرای جذاب و متفاوت در طراحی ویلا خصوصا طراحی ویلا دوبلکس نیاز به دانش و تخصص های مختلف از جمله دانش مهندسی عمران و سازه و همینطور مهندسی تأسیسات دارد. تیم طراحی شرکت معماری آسو برای رسیدن به این هدف مهندسانی را از رشته ها و گرایش های مختلف دور هم جمع کرده و طراحی خانه مسکونی را در کنار مباحث مقاومت سازه و تأسیسات به صورت موازی انجام می دهد تا پروژه با کمترین خطا و بهترین خروجی به پایان برسد.

طراحی داخلی ویلا

دکوراسیون داخلی ویلا در طراحی ویلا دوبلکس از اهمیت بالایی برخوردار است. طراحی دکوراسیون داخلی منزل به اندازه نمای ساختمان و گاهی حتی بیشتر از آن اهمیت دارد و می تواند تفاوت بین دو ویلا و معماران آنها را نشان بدهد. دکوراسیون داخلی ویلا جایی است که در آن دست ساکنان و طراحان برای ایجاد تغییرات و دیزاین دلخواه باز است. در طراحی داخلی مسکونی عناصر مختلفی می توانند موثر باشند. از متریال مورد استفاده که می تواند از شیشه تا سنگ را در بر بگیرد تا نورپردازی و رنگ آمیزی.

در طراحی ویلا توجه به اقلیم منطقه، نورگیری، تهویه، کاربردی بودن فضاها و جلوگیری از ایجاد فضای پرت بزرگترین چالش هایی هستند که پیش روی مهندسان قرار می گیرند. در طراحی پلان نقشه معماری اختصاص فضای مناسب به هر کدام از قسمت های مختلف ساختمان مثل لابی ، نشیمن ، اتاق خواب ها و سرویس بهداشتی یک مسئله است و مسئله دیگر ایجاد سیرکولاسیون مناسب و به عبارتی هماهنگی بین فضاهاست که به ویژه در طراحی ویلا دوبلکس باید مد نظر قرار بگیرد.

از طرف دیگر از آنجایی که در ویلای دوبلکس دو طبقه وجود دارد هماهنگی میان طبقات هم اهمیت دارد. در پایان و در کنار همه اینها در طراحی ویلا دوبلکس مثل هر نوع از طراحی ساختمان مسکونی ، توجه به مباحث مقررات ملی ساختمان هم ضروری است تا طراحی معماری از هیچ لحاظ مشکلی نداشته باشد.

اهمیت لابی در طراحی ویلا دوبلکس

طراحی لابی در طراحی خانه مسکونی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از آنجایی که تقسیم بندی قسمت های مختلف ویلای دوبلکس جزو اصول اساسی در طراحی قلمداد می شود، در نتیجه باید قسمتی از ساختمان هم به عنوان نقطه مرکزی آن در نظر گرفته شود، که این قسمت همان لابی ویلای دوبلکس است. علاوه بر جنبه زیبایی شناسی، اهمیت لابی از لحاظ مرکز تصمیم گیری ساکنان برای ورود به بقیه بخش هاست. در ضمن لابی می تواند محل دور هم جمع شدن ساکنان ویلا باشد که در نتیجه دکوراسیون و دیزاین آن هم بخش جداگانه ای از طراحی ویلا دوبلکس خواهد بود. استفاده از مبلمان مرکزی گرد به خصوص اگر سفارش دهنده ویلای دوبلکس خانواده پرجمعیتی باشد یکی از گزینه های پرطرفدار در طراحی لابی برای ویلای دوبلکس است.

رعایت جزئیات، امری ضروری در طراحی یک ویلای لوکس و شیک

یکی از رویکردها در طراحی ویلا دوبلکس که بیشتر جنبه گرایش به فرم و زیبایی شناسی دارد، رعایت اصل تقارن در آن است. این کار علاوه بر رعایت زیبایی که خواسته هر مشتری و کارفرمایی می تواند باشد، به لوکس و شیک بودن و بالا رفتن قیمت ویلا هم کمک می کند. رنگ آمیزی هم از آن جزئیاتی است که علاوه بر اصول کلی زیبایی شناسی به هرچه بیشتر شیک و لوکس شدن ویلای دوبلکس کمک می کند. امروزه سلیقه ها برای لوکس جلوه دادن دکوراسیون داخلی منزل و ویلا به سمت رنگ های کرم و زرد طلایی رفته و این نوع رنگ ها بیشتر روی بورس هستند.

استفاده حداکثری از نور طبیعی نیز یکی از نکاتی است که امروزه هم در طراحی آپارتمان و هم در طراحی ویلا مورد تاکید است. این کار باعث می شود در طول روز نور ساختمان به خوبی تامین شود. این مسئله به کمک استفاده از پنجره های سراسری و بزرگ و جانمایی درست و مهندسی شده نورگیرهای طبیعی به دست می آید. در طراحی ویلا دوبلکس علاوه بر استفاده از پنجره ها به منظور دریافت نور طبیعی در روز، استفاده از منابع نور مصنوعی برای شب نظیر لوستر و لامپ هالوژن هم علاوه بر تامین نور به لوکس شدن طراحی کمک می کند.

طراحی راه پله

مورد مهم دیگر در طراحی ویلا دوبلکس ، طراحی راه پله است. چون در ویلای دوبلکس دو طبقه موجود است ارتباط این دو طبقه اهمیت دارد و راه پله یکی از پاسخ های پرطرفدار برای مسئله ارتباط بین طبقه هاست که حالتی متفاوت نسبت به پله در طراحی آپارتمان است. بین طراحی های مختلف برای راه پله ، طراحی گرد خیلی مرسوم است اما باید به این مسئله هم توجه کرد که باعث ایجاد فضای پرت می شود. یکی از طراحی ها در پاسخ به این مسئله طراحی راه پله به صورت دوطرفه است که با این کار دیگر خبری هم از ایجاد فضای پرت نخواهد بود. حتی در این مدل می توان از فضای زیر راه پله هم به عنوان کتابخانه یا میز کار و مطالعه بهره برد. همچنین می توان در محدوده ای از راه پله که اختلاف ارتفاع کم می شود یک کمد دیواری ، کتابخانه ، قفسه ، بوفه یا فضاهایی از این دست درست کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *