طراحی بوتیک, طراحی تجاری, طراحی مجتمع تجاری

هر آنچه که باید در طراحی مجتمع تجاری در نظر گرفت

طراحی داخلی مجتمع تجاری - دفتر طراحی معماری

جهت طراحی هر فضایی بررسی نمونه های موفق یکی از راه‌های پی بردن به اصول صحیح طراحی و موفقیت است. از این رو بررسی ساختار، پلان‌ها، نماها، سیرکولاسیون، ارتباطات فضایی و تنوع فضایی در مکان‌های تجاری به نتایج بهینه در طراحی تجاری منجر خواهد شد. در طراحی مجتمع تجاری با بررسی و مقایسه نمونه‌های موردی موفق می‌توان نتیجه ‌گرفت که این پروژه‌ها دارای ویژگی‌های یکسانی هستند، که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1) مسیر شفاف و واضح

در طراحی داخلی مجتمع تجاری ، سیرکولاسیون و مسیرهای دسترسی باید به گونه‌ای باشد که سبب سرگیجه و گمراهی کاربران نباشد. درک مسیرهای ساده‌تر برای مخاطب آسان‌تر است و این نوع شناخت از فضا سبب جذب مخاطب خواهد شد.

سیرکولاسیون ساده - دفتر طراحی معماری آسو

نمونه سیرکولاسیون ساده

سیرکولاسیون شفاف - طراحی تجاری - شرکت طراحی معمارینمونه سیرکلاسیون شفاف و واضح

2) ارتباط بصری قوی بین بخش‌های مختلف

استفاده از ارتباط بصری درک موقعیت فرد را در محل آسان‌تر می‌کند. این کار کمک می‌کند تا انتقال نور طبیعی به داخل بنا نیز راحت‌تر صورت پذیرد. امری که در طراحی دکوراسیون اداری نیز بسیار حائز اهمیت است. در کل در طراحی فضاهای عمومی باید این نکته را در نظر گرفت که کاربر فضا به راحتی بتواند به لحاظ ارتباط فیزیکی و ارتباط بصری با فضا انس بگیرد. برای این منظور باید در نظر داشت که کاربر به راحتی بتواند نقشه و پلان را در ذهن خود مجسم کند به گونه‌ای که احساس کند بر فضا مسلط شده است. جهت نیل به این هدف بهره‌گیری از ساختاری‌های عمومی از جمله مکان پله ، مکان آسانسور ، مکان سرویس‌ بهداشتی طبق الگوی ذهنی کاربران مفید خواهد بود.

ارتباط بصری بین طبقات - دکوراسیون داخلی مجتمع تجاری - شرکت معماری آسو

ارتباط بصری بین طبقات

طراحی داخلی مجتمع تجاری - ارتباط بصری - دفتر معماری آسو

ارتباط بصری بین طبقات

3) دعوت کنندگی فضا

در طراحی داخلی تجاری ، جلب توجه مخاطبین به سمت و سوی مورد نظر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در این زمینه نیز استفاده از عناصر، ترکیب و رنگی که نظر مخاطب را جلب کند حائز اهمیت است. این نکته همواره هم در بدو ورود فرد به فضا و هم در تمام طول مسیر طی فرایند خرید مورد توجه طراحان دفتر طراحی معماری آسو در طراحی دکوراسیون فروشگاه و دکوراسیون داخلی مجتمع تجاری قرار دارد. چرا که هدف در طراحی تجاری، بیشینه بهره‌مندی تجاری فضا است.

4) فضاهای بزرگ و دلباز

در طراحی داخلی مجتمع تجاری فضا‌های عمومی هر چه تعداد افراد در حال رفت و آمد و توقف بیشتر باشد نیاز به فضای بزرگ‌تر با ارتفاع بیشتر برای جلب مخاطب برای نشستن، ورود، توقف و غیره در این بخش بیشتر است.

5) دسترسی مناسب از خیابان‌های اطراف

دسترسی مناسب به خیابان‌ها اطراف از این جهت مورد توجه است که، هر چه ترافیک خیابان‌ها اطراف کم‌تر باشد تمایل مخاطبین برای آمدن به این مجتمع بیشتر خواهد بود. در نتیجه این امر در طراحی مجتمع تجاری یکی از نکات کلیدی است.

6) پارکینگ مناسب

یکی از دغدغه‌های مهم این روزها، خصوصاً در مراکز شهرها، پیدا کردن جای پارک است. بنابراین داشتن پارکینگ مناسب در طراحی مجتمع تجاری یک امتیاز خوب به حساب می‌آید. بررسی نتایج جستجو در اینترنت نیز این نکته را تایید می‌نماید که برای مراجعین پارکینگ امری مهم است و آن‌ها پیش از مراجعه به مرکز خرید وجود یا عدم پارکینگ را بررسی می‌نمایند. دسترسی به پارکینگ در بررسی بسترهای زیرساختی انواع فضاها از جمله طراحی رستوران ، دکوراسیون داخلی سالن ماساژ ، طراحی فست فود و طراحی ساختمان مسکونی نیز مدنظر طراحان معمار قرار می‌گیرد.

7) کاربری‌های متعدد مانند سینما، رستوان، کافه، انواع فروشگاه‌ها

هر چه تعداد کاربری موجود در یک مجتمع بیشتر باشد یعنی توان پاسخگویی به نیاز مخاطبین بیشتری را داد، در نتیجه رونق این مجتمع بیشتر خواهد بود. این مسئله سبب می‌شود تا افراد با انگیزه‌های مختلف به مجتمع تجاری مراجعه نمایند. به طور مثال گروهی از افراد تنها برای فودکورت یک مجتمع تجاری به آنجا مراجعه می‌کنند. گروهی دیگر با انگیزه خرید و گروهی نیز با انگیزه فضاهای گیمینگ و بازی مقصد خود را مجتمع تجاری تعیین می‌کنند. از این رو طراحی رستوران ، طراحی فست فود و طراحی فودکورت از الزامات این روزها در طراحی داخلی مجتمع تجاری است تا موجب افزایش تعداد کاربران شود.

8) حرکت در فضاهای باز، نیم باز و بسته متناسب با اقلیم منطقه

در طراحی داخلی تجاری و طراحی دکوراسیون اداری با توجه به اقلیم منطقه ایجاد تنوع در باز و بسته بودن فضاها باعث جلب مخاطب برای حضور در هر بخش می‌شود. مسئله تنوع فضایی را باید در تمامی طراحی فضاهای خصوصی مثلا طراحی ساختمان مسکونی گرفته تا طراحی فضاهای عمومی ، طراحی مجتمع تجاری ، مورد توجه دفتر طراحی معماری آسو است. این امر حالت خمودگی و اضطراب را از کاربر دور کرده و به وی اجازه تجربه های متنوع را ر یک فضا می‌دهد.

9) تهویه مناسب هوا

تهویه مناسب و آسایش حرارتی در فصول مختلف یکی از عوامل مورد توجه مخاطب است که باید در طراحی داخلی مجتمع تجاری ، طراحی رستوران و طراحی فست فود و حتی طراحی دکوراسیون اداری مورد توجه قرار گیرد. احساس کاربر در زمان حضور در فضا یکی از فاکتورهای مهم خوشایندی فضاست. لذا طراحی تاسیسات مکانیکی و الکتریکی متناسب با هر نوع کاربری و تعداد و ظرفیت افراد فضا امری بسیار مهم است. این موضوع از طراحی کوچکترین فضاها مثلا طراحی بوتیک و طراحی و دکوراسوین داخلی سالن ماساژ گرفته تا طراحی مجتمع تجاری بسیار حائز اهمیت است.

10) طراحی فضاهای متنوع

انسان از حضور در فضاهای تکراری زود دچار خستگی می‌شود، بنابراین ایجاد فضاهای متفاوت و متنوع ، حتی شاید با سبک‌های مختلف پاسخگوی این نیاز مخاطب و پویایی وی خواهد شد. از این رو در طراحی فودکورت ، طراحی مجتمع تجاری و طراحی رستوران ایجاد تنوع فضایی را باید مدنظر قرار داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *