طراحی آپارتمان, طراحی خانه مسکونی, طراحی ساختمان مسکونی, طراحی ویلا

طراحی شومینه و مقایسه انواع شومینه از لحاظ کارکرد

طراحی شومینه

در این مطلب، نخست انواع شومینه از لحاظ کارکرد مقایسه شده‌اند و به بیان معایب و مزایای هریک از آن‌ها در طراحی ساختمان مسکونی پرداخته شده است.
سپس انواع طراحی و مدل‌های تعبیه آن‌ها در ساختمان و در طراحی خانه مسکونی طبق اصول طراحی دفتر معماری بایا پلاس تشریح شده‌اند.

انواع شومینه از لحاظ عملکرد و مزایا و معایب

طبقه‌بندی شومینه‌ها بر اساس عملکرد، با معیارهای متفاوتی صورت می‌پذیرد که در ادامه به تشریح آن‌ها پرداخته شده است:

• طبقه‌بندی شومینه بر اساس نوع سوخت

در هنگام طراحی شومینه در طراحی ویلا نوع سوخت مصرفی از جمله‌ معیارهای دخیل در دسته‌بندی شومینه‌ محسوب می‌شوند. از لحاظ سوخت، به صورت کلی سه نوع سوخت شامل چوب، گاز و برق بعنوان سوخت‌های اصلی و رایج در شومینه‌ها هستند که هر یک از آن‌ها از لحاظ میزان انتشار آلاینده، پیچیدگی نصب و نگهداری و همچنین میزان رضایت‌ و لذت از احساس آتش شومینه تحلیل می‌شوند. در این میان، چوب باعث ایجاد شعله‌های آتش می‌شود که نسبت به شعله‌های حاصل از مصرف گاز و برق، بسیار طبیعی‌تر است و موجب می‌شود که افراد احساسی مشابه با روشن کردن آتش در جنگل را داشته باشند.

گاز و برق به ترتیب در رده‌های دوم و سوم از منظر ایجاد شعله طبیعی قرار دارند. شومینه چوب‌سوز با آنکه شعله بسیار خوشایندی را ایجاد می‌کند، اما میزان آلایندگی آن نیز بالاست و نسبت به سوزاندن برق و گاز، کربن دی اکسید بیشتری منتشر می‌کند. همچنین از لحاظ پیچیدگی نصب و نگهداری نیز، شومینه چوبی از سطح پیچیدگی بالایی برخوردار است و به علت نیاز مدام به تعویض چوب‌های داخل شومینه، نگهداری آن امری وقت‌گیر است.

در کشور ایران از آنجائیکه منابع عظیم گازی وجود دارد و لوله‌کشی گاز به اقصی نقاط کشور انجام شده است، انتخاب شومینه گازی امری معقول به نظر می‌رسد. زیرا هم آلایندگی کمتری منتشر می‌کند و هم آنکه به صورت پیوسته و بدون نیاز به انجام اقدامات خاص، دائما قابل استفاده است. نسبت به برق نیز، شعله‌های طبیعی‌تر تولید می‌کند. قابل ذکر هست که طراحی شومینه گازی و ترکیب آن با چوب‌های مصنوعی به خوبی در سالیان اخیر انجام شده و این امر باعث می‌شود که بیشترین شباهت را ب شومینه‌های چوبی داشته باشد.

• طبقه‌بندی شومینه بر اساس باز و بسته بودن

بر اساس تجربه شرکت معماری بایا پلاس در تعامل با مشتریان خود در طراحی ساختمان مسکونی اعم از طراحی ویلا و طراحی ویلا دوبلکس و حتی در طراحی آپارتمان ، با بیان عبارت‌های شومینه باز و شومینه بسته اولین نکته‌ای که به ذهن افراد خطور می‌کند آنست که شومینه باز ارتباط کاملا بازی با محیط پیرامون خود در خانه دارد! اما این مطلب درست نیست! در هر دو حالت شومینه باز و شومینه بسته، محفظه احتراق شومینه (Combustion Chamber) از محیط پیرامون خود با محافظ شیشه‌ای جدا شده است. در واقع، تفاوت طراحی شومینه باز و بسته در نحوه دریافت هوای مورد نیاز برای احتراق است. در شومینه باز، هوای لازم برای واکنش احتراق از طریق محیط اتاق تامین می‌شود که از طریق درچیه بخصوصی به داخل محفظه احتراق اراسال می‌شود. اما در شومینه بسته، هوای مورد نیاز از بیرون از خانه تامنی می‌شود.

شومینه بسته از دو منظر نسبت به شومینه باز دارای برتری است. از لحاظ حفظ و ماندگاری گرما، شومینه بسته نسبت به شومینه باز ارجحیت دارد. زیرا در شومینه باز، حرارت تولیدی در شومینه به نقاط مختلف خانه پخش می‌شود و لذا حرارت کمتری برای کسانی که در نزدیکی شومینه هستند، باقی می‌ماند. از لحاظ خظر شومینه برای کودکان خانه و حیوانات خانگی نیز شومینه بسته از احتمال آسیب زدن کمتری برخوردار است.

• طبقه‌بندی شومینه بر اساس هوشمندی

در طراحی خانه مسکونی اعم از طراحی ویلا یا طراحی آپارتمان ، روند خانه‌های هوشمند روز به روز در حال توسعه است و در حال تسری به تمامی بخش‌های خانه و وسایل موجود است. شومینه نیز در این بین مستثنی نبوده و در حال حاضر شومینه‌های هوشمند نیز تولید می‌شوند که شامل قابلیت‌های متعددی است. امکان تولید شعله با هندسه‌های مختلف و کنترل نوع شکل شعله‌ از طریق یک کنترلر یکی از این امکانات است که می‌تواند منجر به تنوع‌بخشی المان شومینه و تاثیر آن در طراحی داخلی خانه شود.

قابلیت تطبیق خودکار با دمای خانه و تنظیم میزان حرارت متناسب با دمای داخل ازدیگر قابلیت‌های طراحی شومینه هوشمند است. از آنجائیکه در کل شومینه دارای مصرف انرژی بیشتری نسبت به دیگر وسایل خانه است، کاهش یا افزایش بهینه حرارت آن به صورت هوشمند، علاوه بر کاهش هزینه‌های انرژی، می‌تواند مطلوبیت ترمودینامیکی اعضای خانه را نیز به بهترین وجه ممکن به همراه داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *