طراحی آپارتمان, طراحی خانه مسکونی, طراحی داخلی مسکونی, طراحی ساختمان مسکونی, طراحی ویلا, طراحی ویلا تریبلکس, طراحی ویلا دوبلکس, مقاله

طراحی ویلا باغ

طراحی باغ ویلا بایا پلاس

اگر در طراحی ویلا باغ عاقلانه بی‌اندیشیم و بدانیم برای زندگی به چه فضایی نیاز داریم می‌توانیم ویلا باغ رویایی خود را داشته باشیم. نکاتی وجود دارد که در محاسبه‌ی فضای زندگی مورد توجه قرار می‌گیرد که به آنها اشاره می‌کنیم .

ویلا به فرانسوی و انگلیسی به خانه‌هایی گفته می‌شود که چهار سمت آن باز است و در چهار سمت هیچ گونه همسایگی ندارند ،که در شهر‌ها و مناطق خوش آب‌و‌هوا ساخته می‌شود و اغلب استفاده تفریحی دارند. به عنوان مثال حداکثر فضایی که روی طبقه همکف قرار می‌گیرد ،نسبت پوشش ،نسبت فضای کف که می‌توانند زمین را محدود‌تر کند.

در طراحی ویلا می‌توان با توجه به نوع زندگی افراد طرح‌های مختلفی را ارایه داد ،که طرح‌های مختلف نه‌ تنها در ظاهر بلکه در قیمت ویلای رویایی شما تاثیر بسزایی دارد.

هر ویلا مسکونی مزایا و معایبی دارد و ما باید با توجه به نیاز و نوع زندگی صاحبان ویلا آن را طراحی کنیم.

 

به عنوان مثال اگر شما خانواده‌ایی پر جمعیت دارید و سر‌و‌صدای زیادی به ‌وجود می‌آورید بهتر است ویلای شما یک باغ مخصوص داشته باشد تا از دیگر همسایه‌ها جدا باشید. در این موارد ویلا از یک طبقه همکف و یک طبقه فوقانی تشکیل می‌شود ،در بسیاری از موارد می‌توان زیرشیروونی را قسمتی از نقشه خانه بشمار آورد .

امروزه در طراحی خانه مسکونی سبک‌های متفاوتی وجود دارد که دفتر معماری با توجه به نیاز صاحبان و حس ‌و حالی که آن سبک ایجاد می‌کند ،سبک مورد نظر را انتخاب می‌کنند.

طراحی خانه مسکونی به سبک مدرن

در طراحی خانه مسکونی به سبک مدرن از حجم‌هایی یکپارچه و منسجم که در نما گسترده می‌شوند و در  تمامی جهات نما فضایی یکدست ایجاد می‌کند ،استفاده می‌کنند. درپوسته بیرونی از فرورفتگی‌هایی استفاده می‌کنند تا ضمن ایجاد یک نمای سه بعدی به جای نما دوبعدی ،در بعضی از قسمت‌های نما سایه اندازی کند و از تابش نور مستقیم در بعضی از فضاهای داخلی جلوگیری کند.

در طراحی ویلا به سبک مدرن چیزی جز توازن ،تعادل ،ایستایی ،رنگبندی مناسب نخواهید یافت.

سبک مدرن باعث می‌شود در طراحی داخلی منزل فضایی بزرگ و یکدست داشته باشیم و احساس آرامش ،تعلق خاطر و احترام به طبیعت را در انسان به وجود می‌آورد.

در طراحی داخلی منزل به سبک مدرن سعی می‌شود از پنجره‌هایی با OKB بسیار کم و تمام قد استفاده شود و از آن پنچره‌ها برای نمایش و ارتباط بیشتر با طبیعت استفاده نمود. آشپزخانه می‌تواند با فضای بیرونی و باغ ارتباط مستقیم پیدا کند.

در سبک مدرن بسیاری از ویلاها در طراحی جذاب امروزه به صورت دوبلکس ساخته می‌شوند ،زیرا تفکیک فضاهای خصوصی و عمومی به راحتی انجام می‌گیرد و سقف بلندتری برای بسیاری از فضاها در اختیارمان قرار می‌دهد. یی هی

طراحی خانه مسکونی به سبک کلاسیک

در طراحی خانه مسکونی به سبک کلاسیک از ستون‌ها با ارتفاع زیاد ،طاق‌ها ،مجسمه‌‌ها و انواع تزیینات استفاده می‌شود. نوع متریال استفاده شده نسبت به سبک‌های دیکر بیشتر سنگ می‌باشد.

طراحی ویلا به سبک کلاسیک از دیرباز مورد علاقه مردم بوده‌است. نور‌پردازی در نما در این سبک اهمیت فراوانی دارد و باعث زیباتر دیده شدن ساختمان می‌گردد.

در طراحی داخلی منزل به سبک کلاسیک از دیوارهایی با ارتفاع زیاد ،ستون‌های شکیل ،پنجره‌های متقارن ،وجود تزیینات دیواری متقارن ،استفاده از مبلمان کلاسیک ،استفاده از کاغذ دیواری یا نقاشی‌های دیواری. رنگبندی بیشتر این ویلاها در رنگ‌های خنثی خلاصه می‌شود که حس ظرافت ،اعتماد ،رسمیت ،شکوه وقدرت را در فرد ایجاد می‌کند ،رنگ‌هایی مانند سفید ،مشکی ،قهواه‌ایی شیری ،طلایی و برنز استفاده می‌شود.

یک دفتر معماری خوب این سبک را تا سایت و طراحی محوطه ویلا ادامه می‌دهد و از فضاهای سبز متقارن ،آبنماهای کلاسیک ،روشنایی مصنوعی محوطه استفاده می‌کند. در طراحی محوطه از طرح‌های شطرنجی ،گلدار و راه‌راه یا پارکت‌هایی با طرح‌های منظم که نمادی از این سبک است استفاده می‌گردد.

تنوع مصالح استفاده شده در ویلاهای کلاسیک بسیار کمتر از تنوع مصالح استفاده شده در ویلاهای مدرن است و بیشتر از سنگ استفاده می‌شود. اما توجه کنید به دلیل استفاده از یک نوع مصالح و وجود تزیینات بسیار زیاد در این سبک باعث می‌شود که این سبک یک سبک گران به حساب بیاید. البته از چوب هایی به رنگ قهوه‌ایی می‌توان برای نرده‌ها ،سقف‌ها و در نمای ساختمان استفاده کرد ،چوب حس گرمی و صمیمیت به فضا می‌بخشد.

شرکت معماری برای برآورده کردن خواسته شما با کاهش تزیینات لوکس و استفاده از مصالح جایگزین مانند سیمان در نما به کاهش هزینه‌ها می‌پردازد تا شما ویلای رویایی خودتان را در سبک خودتان داشته باشید.

در طراحی ساختمان مسکونی به سبک کلاسیک همه چیز در تقارن و تعادل خلاصه می‌شود از نقش و نگاره‌های روی دیوار ،تابلوها ،فرش‌ها ،مبلمان تا نما و پلان ساختمان. این نوع تقارن محض باعث به وجود آمدن حس آرامش در افراد می‌شود. از زاویه های تیز پرهیز کنید و سعی کنید از خطوط منحنی استفاده کنید تا حس آرامش را تقویت کنید.

طراحی ویلا دوبلکس

طراحی ویلا دوبلکس باید مطابق با نیاز‌های صاحبان آن طراحی شود تا بتوانند با آرامش عمر خود را در آن سپری کنند. در ویلا دوبلکس باید به این نکته توجه کنید که شما می‌توانید در یک زیربنای ثابت ،مساحت بیشتری را برای اختصاص دادن به فضاهای داخلی  در اختیار داشته باشید تا فضا‌های بزرگ‌تر و دلباز‌تری نسبت به ویلا‌های معمولی داشته باشید.

در طراحی ویلا دوبلکس باید به جهت‌گیری ساختمان توجه بسیاری داشته باشیم. بهترین مکان قرارگیری بنا در زمین ویلا شمالی‌ترین قسمت آن می‌باشد ،زیرا بنای شما نورگیری بهتری از سمت جنوب دارد و باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود. به این نکته توجه کنید که ارتفاع سقف شما مانند ارتفاع سقف در آپارتمان نیست ،آپارتمان‌ها محدودیت‌های بسیاری دارند که شما در طراحی ویلا با آن‌ها رو‌به‌رو نیستید ، پبهترین طراحی می‌تواند ارزش خود را با یک ارتفاع نامناسب از دست بدهد ،سعی کنید از سقف‌هایی با ارتفاع زیاد استفاده کنید.

یکی از مزیت‌هایی  که طراحی ویلا دوبلکس به شما می‌دهد ،بزرگی فضاهای مورد نیاز شماست و می‌توانید مطابق با نیاز‌های زندگی خود آن را طراحی کنید ،به عنان مثال اگر شما شخصی مهمانپذیر هستید می‌توانید سالن پذیرایی بسیار بزرگی برای خود داشته باشید و مناسب با سبک زندگی خود آن را طراحی کنید یا می‌توانید به جای یک سالن از دو یا سه سالن استفاده نمایید و با پارتیشن آن‌ها را جدا کنید و نوع ارتباطشان با دیگر فضاها را مشخص نمایید.

طراحی ویلا تریبلکس

امروزه طراحی ویلا تریبلکس به سبک مدرن انجام می‌شود ،در این ویلا‌ها دیوارها کنار می‌روند و فضایی گسترده ایجاد می‌کند که کمترین دیوار در آن به کار می‌رود ،فضاهایی که ارتباط مستقیمی با یکدیگر دارند مانند آشپزخانه باز ،آشپزخانه بسته ،ناهارخوری و انبار نگهداری مواد غذایی می‌توانند در یک فضا قرار بگیرند و با پارتیشن از یکدیگر جدا شوند. شرکت معماری سعی می‌کند که تمای دیوارها را شبیه به یکدیگر نسازد بلکه دیواری که در مرکز توجه قرار می‌گیرد را با رنگبندی اصلی خانه و با سلیقه صاحبان خانه طراحی می‌کند و دیوارهای دیگر را با طرح های بسیار ساده و با رنگهای ملایم و خنثی اجرا می‌کند. برای نمونه  شما ممکن است در طراحی ویلا تریبلکس رنگ دیوار فضای ناهارخوری را متناسب با رنگبندی ساختمان استفاده کنید اما دیوارهای مجاور آن را بسیار ساده اجرا کنید و با یک تابلو آن را تزیین نمایید.

در طراحی ویلا تریبلکس سعی کنید از مبلمان و تزیینات کلاسیک و آنتیک دوری کنید و فضاها را با هنر مدرن تزیین کنید به عنوان مثال شمعدانی و ظروف دکوری به جای اینکه از جنس نقره باشند می‌توانید آن‌ها از از جنس بلوری و ساده انتخاب کنید.

طراحی ویلا باغ

طراحی باغ ویلا امروزه از اهمیت خاصی برخوردار است ،همانطور که از اسم آن می‌توان فهمید باغ ویلا ترکیبی از باغ و ویلا است که امروزه به دلیل شلوغی شهر‌ها تمایل افراد برای گذراندن تعطیلات خود در دل طبیعت گسترش یافته است.

در طراحی باغ ویلا با داشتن علم کافی می‌توان سایت ویلا را جوری طراحی کرد که به یک مکان آرام و شبیه بهشت تبدیل گردد. طراحی باغ ویلا این نیست که با استفاده از گل و گیاه و درختان طبیعت را به داخل ویلا آورد ،بلکه استفاده از آن‌ها باید به زیبا‌تر شدن ویلا کمک کند و در طراحی باغ ویلا باید به نوع گیاهان ،رنگ گل‌ها ،ترکیبشان با مصالح توجه کرد ،مثلا اگر شما از چوب استفاده می‌کنید باید ببینید که ترکیب آن با کدام گیاهان فضای دلپذیرتری ایجاد می‌کند.  اگر می‌خواهید از مصالح سنتی و قدیمی استفاده کنید طراحی شما باید به سمت طراحی کلاسیک برود.

در طراحی باغ ویلا سبک خودتان را داشته باشید. می‌توانید از انواع سبک‌ها استفاده کنید ،شرکت معماری موظف است که مطابق با نیازهای شما آن را طراحی کند ،می‌توانید آن را به سبک مدرن یا به سبک‌های کلاسیک مانند کاخ‌ها و قصر‌ها طراحی کنید.

در طراحی باغ ویلا به سبک کلاسیک از فلزات و سنگ‌ها و گیاهان تزیینی استفاده کنید و سعی کنید طراحی خودتان را در طول سایت به سمت ویلا امتداد دهید.

رنگ قهوه‌ایی چوب با رنگ سبز گیاهان زیبایی خاصی دارد و احساس ارامش را به فضای شما اضافه می‌کند. می‌توانید از رتگ سفید در دیوارهای بنا استفاده کنید تا گیاهان شما جلوه‌ی بیشتری داشته باشند یا ا رنگبندی آن‎‌ها به گونه‌ایی باشد که گیاهانتان مورد توجه بیشتری باشند مثلا گیاهان صورتی در کنار دیواری به رنگ مشکی. می‌توانید از یک رنگ استفاده کنید یا از زنگبندی مکمل یا ترکیبی.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *