طراحی پلی کلینیک, طراحی داروخانه, طراحی دهکده سلامت, طراحی فضای درمانی, طراحی کلینیک, طراحی مطب پزشک, مقاله

طراحی مطب پزشک زنان ، بایدها و اصول

طراحی مطب پزشک زنان - شرکت معماری آسو

طراحی مطب پزشک و کلینیک هایی که حیطه فعالیت آن‌ها زنان و زایمان می‌باشد، فضایی مرتبط و متناسب با این تخصص را می‌طلبد. طراحی دقیق و مناسب، ابزاری است که می‌تواند ارتباط بسیار خوبی بین بیمار و پزشک و کادر درمانی برقرار کند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و تخصصی در زمینه طراحی مطب پزشک به خصوص طراحی مطب پزشک زنان و همچنین انواع دیگر از طراحی فضای درمانی مثل طراحی پلی کلینیک ، انجام انواع مشاوره‌های اولیه و آگاهی و آشنایی بیشتر با طرح‌ها و ایده‌ها و پروژه‌های انجام‌شده (از مرحله طراحی ایده تا تحویل نهایی پروژه)، اجرای تاسیسات و جزییات اجرایی با شرکت معماری آسو در تماس باشید.

القای حس آرامش، اثربخشی بیشتر در طراحی نقشه معماری

دکوراسیون داخلی مطب پزشک در حوزه زنان و زایمان باید به گونه‌ای صورت بگیرد که حس آرامش و گرمای خاصی را به بیمار منتقل کند. مراجعین مطب پزشک زنان و زایمان ، معمولا دارای هیجان و استرس هستند. این استرس‌ها می‌توانند استرس‌ها و تنش‌های روزانه باشند در کنار این که مسئله بارداری و تمام جنبه‌های آن خود یک مسئله استرس‌زا به حساب می‌آید. به همین دلیل با استفاده از رنگ‌ها و فرم‌های مناسب و نورپردازی می‌توانیم اثربخشی بیشتری داشته باشیم و حس آرامش را در مراجعه‌کنندگان القا کنیم.

در طراحی مطب پزشک زنان استفاده از رنگ سبز و چوب ترمووود به منظور شبیه‌سازی ترکیب رنگ طبیعت بسیار تاثیرگذار است. این نوع طراحی باعث ایجاد آرامش می‌شود. در همین راستا استفاده از گیاهان و آکواریوم هم برای کاهش اضطراب و پویاتر نشان دادن فضا توصیه می‌شود.

طراحی فضای خصوصی برای مادران و فرزندان

هنگامی که خانم‌های باردار یا بیمار و همراهشان به مطب مراجعه می‌کنند، باید فضایی آرامش‌بخش و مدرن برای آنان در نظر بگیریم. با این کار یک حس درست و به درستی به آنان منتقل می‌شود.

یکی از مسائلی که در طراحی مطب پزشک زنان ضروری به نظر می‌رسد طراحی یک فضای خصوصی برای مادران شیرده است. برای مادرانی که شیر می‌دهند حتما باید فضای خصوصی در نظر گرفت. این کار کلاس مطب را بالا می‌برد و نشان‌دهنده احترام و توجه پزشک به مراجعه‌کنندگان نیز هست.

راحتی بیمار و همراه، یک اصل در طراحی مطب پزشک زنان

مراجعه‌کنندگان کلینیک های درمانی و بیمارستان های مرتبط با زنان ، مادرانی هستند که گاهی با بیماری‌های مختلف دست و پنجه نرم می‌کنند و یا در انتظار متولد شدن فرزند هستند.

بنابراین طراحی مطب پزشک زنان و همینطور طراحی پلی کلینیک ها و بیمارستان های مرتبط با زنان و زایمان می‌تواند از نظر فضای داخلی با یک معماری مناسب ، موجب کاهش استرس و رنج بیمار و مراجعه‌کنندگان و همراهان آنها باشد. به عنوان مثال باید دسترسی ها و تجهیزات کافی برای زنان باردار مانند آسانسور یا مکان‌های مناسبی برای نشستن در نظر گرفته شده باشند.

سایر الزامات در طراحی مطب پزشک زنان و زایمان

چنانچه در طراحی پلی کلینیک که تخصص ویژه زنان و زایمان دارد داروخانه نیز طراحی می‌شود بایستی در طراحی داروخانه نیز الزامات خاص برای این قشر یعنی زنان باردار و مادران در نظر گرفته شود. بدین صورت که هم نمای بیرونی داروخانه حس دعوت‌کنندگی و فضای امن رو برای مادران فراهم کند که هر آنچه نیاز دارید در داروخانه مهیاست و انواع پله‌های راحت و رمپ در طراحی فضای بیرونی در طراحی دارخانه در نظر گرفته شود و هم اینکه در طراحی دکوراسیون داروخانه فضاهای راحت از جمله مبلمان راحت و جذاب و حتی کودکانه، دیزاین کودکانه و شاد و المان‌های بهداشتی و سلامت در این زمان در نظر گرفته شود. پوسترهای آگهی دهنده به مخاطب یکی از این المان‌های اصلی است.

اساسا در طراحی داروخانه باید در نظر گرفت چه طیف مراجعه‌ای بیشترین مراجعه را به داروخانه دارد تا بنا بر اصول و قواعد خاص برای آن طیف‌ها طراحی صورت گیرد. در طراحی داروخانه باید در نظر گرفت که فضای داروخانه یک حس امنیت و آسایش خاطر را برای هر نوع بیماری فراهم کند. زیرا این فضا به صورت معمول اولین فضایی است که پس از مراجعه به پزشک در ارتباط با بیمار قرار می‌گیرد و طراحی دکوراسیون داروخانه باید به گونه‌ای باشد که حواس بیمار را از بیماری و جنبه های منفی آن دور کرده و سلامت و شادابی را به او القا کند.

دفتر معماری آسو و نقش آن در طراحی فضای درمانی

طراحان دفتر معماری آسو در تعامل بسیار بالا با کارفرمای پروژه درمانی در ابتدا با تسلط کامل به تمامی ابعاد پروژه از جمله عوامل فیزیکی و روانشناختی سعی می‌کوشند که فضایی طراحی نمایند که کاملا منطبق با نیاز کارفرما، مراجعین آن‌ها و در بالاترین حالت بهره‌وری به لحاظ اقتصادی طراحی شود. برای این منظور طی جلسات متعدد تمامی خواسته‌های کارفرما را گرفته و پس از تحلیل و آنالیز داده‌های موجود به مطالعات در حوزه مربوطه می‌پردازند. پس از آن مراحل مختلف طراحی در دفتر معماری آسو به ترتیب انجام شده و خروجی هر مرحله طی یک گزارش مدون در اختیار کارفرما و تیم اجرایی پروژه قرار داده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *