بازسازی ساختمان و نوسازی منزل, طراحی آپارتمان, طراحی خانه مسکونی, طراحی داخلی مسکونی, طراحی ساختمان مسکونی

طراحی داخلی خانه

طراحی داخلی خانه بایا پلاس

طراحی داخلی خانه را می‌توان یک علم امروزی معرفی کرد در این مقاله با بخشی از پیچدیگی‌های آن آشنا می‌شویم:‌

طراحی خانه مسکونی

قبل از هر چیزی انتخاب زمین و شناخت ویژگی‌های اقلیمی و سایت در طراحی خانه مسکونی باید انجام گیرد. یک شرکت معماری خوب تمام این ویژگی‌ها از جمله تابش نور آفتاب ،نوع خاک ،شرایط فرهنگی ،آب‌و‌هوای منطقه ،فرهنگ و دیگر موارد مهم را بررسی می‌کند تا بتوانند خانه‌‌ایی مناسب طراحی کنند. علاوه بر موارد بالا باید به ارتفاع ساختمان‌های مجاور و خیابان‌های اطراف ملک هم توجه کرد.

مبحث نورگیری در طراحی خانه مسکونی اولویت مهمی است که چگونگی چیدمان فضا‌ها را در پلان آن مشخص می‌کند.

دفتر معماری معتبر با توجه به نوع زندگی مالکان فضا‌ها را در پلان می‌چیند ،به عنوان مثال ما فضایی که زندگی صاحب خانه بیشتر در آن فضا جریان دارد را به سمت جنوب قرار می‌دهیم تا در معرض تابش و نور آفتاب بهتری قراربگیرد.

در طراحی خانه مسکونی باید برای ورودی ساختمان جایگاه ویژه‌ایی قائل باشیم ،ورودی باید در روز در تاریک‌ترین نقطه و در شب در روشن‌ترین نقطه قرار بگیرد. بهتر است ورودی ساختمان‌ها نسبت به دیوار‌کشی اطرافش فرورفته‌تر باشد تا مکانی را برای ایست کوتاهی ایجاد کند. سقف ورودی ساختمان باید کوتاه باشد تا هنگامی که زیر آن می‌ایستیم باران و برف ما را اذیت نکند. در ورودی بهتر است دولنگه و 120 ‌سانتی‌متر شامل یک در 90 ‌سانتی‌متری و یک در 30 ‌سانتی‌متری باشد تا گشودن آن برای کودکان آسان‌تر باشد ،زیرا هر چقدر در بزرگ‌تر باشد فشار هوا به سختی وارد و خارج می‌شود و همچنین بتوانیم وسایل بزرگ‌تر را به راحتی به داخل ساختمان ببریم.

طراحی ویلا می‌تواند شامل واحد‌های تک فامیلی (یک واحد مسکونی) یا چند فامیلی (چند واحد مسکونی) باشد. به شرط اینکه حداقل متراژ واحد ها 120 تا 150‌ متر‌مربع و 500 متر‌مربع باشد و برای هر واحد مسکونی حداقل باید یک پارکینگ درنظر گرفته ‌شود.

یک دفتر معماری خوب به نوع روابط ساکنین آن توجه می‌کند و با توجه به آن فضای همسایگی میان واحد‌ها را طراحی می‌کند.

فضای همسایگی از لحاظ روانی فضایی است که همسایه‌ها باهم تعامل دارند و در فضای همسایگی ورودی هر واحد باید مشخص باشد.

در طراحی ویلا آنچه اهمیت دارد طراحی سایت و محوطه‌ی بیرونی آن است ،زیرا هدف لذت بردن از فضای سبز و آب‌و‌هوای دلچسب ،محیطی برای سرگرمی و دوری از محیط شهری است ،لذا نوع و رنگ گل و گیاهان استفاده شده و جاگذاری فضای سبز ،آلاچیق‌ها ،استخر ،آب‌نما و غیر بسیار اهمیت دارد.

اگر ویلا شما روی پیلوت ساخته شود ،طبقه همکف نباید از 2.20‌ متر تجاوز کند و از آن برای پارکینگ و دستگاه پله و آسانسور استفاده می‌شود.

شرکت‌ معماری در طراحی ویلا مطابق با نوع زندگی صاحبان و شرایط اقلیمی محل قرارگیری ویلا در سایت را تعیین می‌کند ،به عنوان مثال ممکن است شما یک حیاط بزرگ بخواهید که در این صورت بنای شما در انتهای شمالی قرار می‌گیرد تا شما یک حیاط جنوبی با نورگیری عالی داشته‌باشید.

طراحی ویلا تریبلکس

ساخت ویلا‌های تریبلکس در زمین‌های با متراژ پایین بسیار مناسب است و می‌توان بهره‌وری را به حداکثر رساند،در زمین‌هایی با متراژ بالا می‌توان از ویلاهای تریبلکس استفاده نمود و یک ویلا لوکس و لاکچری ساخت. در طراحی ویلا تریبلکس در چیدمان مبلمان دستمان بسیار باز‌تر است.

می‌توان از سقف‌های بلند با نورگیری بسیار عالی در طبقه همکف در طراحی ویلا تریبلکس استفاده نمود. فضا‌های عمومی‌تر مانند پذیرایی ،آشپزخانه ،ناهارخوری ، نشیمن و غیره در طبقه همکف قرار می‌گیرد.

فضاهای خصوصی‌تر که نیازمند آرامش بیشتری هستند را می‌توان در طبقات بالاتر قرار‌داد مانند فضای مطالعه.

طراحی ویلا تریبلکس امروزه بیشتر به سمت طراحی مدرن پیش می‌رود.

طراحی داخلی خانه

در طراحی داخلی مسکونی باید ابتدا عرصه‌ها را بررسی کنیم. عرصه ها  به چندین فضا‌ و عملکرد‌های سازگار با یکدیگر گفته می‌شود که به یکدیگر وابسته باشند.

عرصه خصوصی: اتاق خواب ،حمام ،اتاق مطالعه

عرصه عمومی: پذیرایی ،نشیمن،سرویس بهداشتی ،غذاخوری ،آشپزخانه

عرصه خدماتی :پارکینگ ،انباری ،تاسیسات

یکی از مهم‌ترین فضا‌ها که باید در طراحی داخلی مسکونی به آن توجه ویژه نمود نشیمن خانه می‌باشد ،که اغلب از فضای پذیرایی جداست و در عین حال با یکدیگر اشتراک دارند ،مثلا می‌توان با عقب و جلو بردن دیوارها یا نصب شومینه یا فضای نیمه‌باز آن ها را از یکدیگر جدا کرد.  بهتر است نشیمن را در سمت جنوب قرار بدهیم تا بهترین نورگیری را داشته باشد ،زیرا بیشتر زندگی در این فضا جریان دارد. در طراحی داخلی منزل باید نشیمن را به گونه‌ایی طراحی کرد که برای فعایت‌های مختلفی مانند گرهمایی ،تماشای تلویزیون ،فعالیت‌های روزانه مانند بازی‌کردن کودکان و غیره مناسب باشد. البته در طراحی ویلا دوبلکس می‌توان برای این بخش‌ها به طور مجزا فضایی در نظر گرفت مانند Tv room  یا اتاق بازی. این فضا می‌تواند مساحتی حدود 15 تا 25‌ مترمربع با توجه به نوع چیدمان مبلمانتان و فعالیت‌ها داشته باشد. این فضا قلب خانه حساب می‌شود و باید با آشپزخانه ،نهارخوری و مسیر ورود به اتاق‌ها در ارتباط باشد. در بسیاری از موارد یک شرکت معماری خوب پیشنهاد می‌کند که طراحی این فضا از پلان‌هایی استفاده شود که مساحت بیشتری نسبت به محیط آن دارد و بهتر است این فضا را در ارتفاع پایین‌تری قرار بدهیم تا احساس گرمی و صمیمیت ایجاد شود.

فضای پذیرایی برای برگزاری مهمانی‌ها و جشن‌ها استفاده می‌شود. این فضا باید در ارتباط با ناهارخوری باشد و باید از نور و تهویه مناسب برخوردار باشد ،در طراحی داخلی منزل با توجه به متراژ آن می‌توانید آن را با فضای نشیمن یکی کنید یا از طریق اختلاف سطح ،پارتیشن یا دیوار فضای پذیرایی را از ناهارخوری جدا کنید.‌ها

 

در طراحی داخلی منزل باید توجه داشته باشید که بهتر است فضا‌های خصوصی را از فضاهای عمومی جدا کنید ،این فضا‌ها آرام‌ترین و خصوصی‌ترین بخش‌های خانه می‌باشند. و نباید با پذیرایی در ارتباط باشند در عین حال برای ارتباط بیشتر اعضای خانواده این بخش باید با نشیمن در ارتباط باشد. زیرا فعالیت‌های عمومی باعث برهم زدن آسایش این بخش‌ها می‌گردد.

در طراحی ویلا دوبلکس می‌توان برای ایجاد آسایش بیشتر این فضا‌ها را به طبقه‌ی بالا انتقال داد.

 

طراحی داخلی خانه بایا پلاس

 

طراحی ساختمان مسکونی

در طراحی ساختمان‌ مسکونی مهم‌ترین نکته جانمایی باکس راه‌پله و آسانسور می‌باشد که با توجه به فرم زمین مشخص می‌شود. می‌توان گفت در بیشتر مواقع بهترین جاگذاری وسط پلان می‌باشد ،البته هیچ قانون خاصی برای این جاگذاری وجود ندارد.  باکس پله و آسانسور در طراحی ساختمان‌ مسکونی تاثیر مستقیمی روی فضاهایی مانند طراحی پلان زیرزمین و همکف ،طراحی پارکینگ ،طراحی لابی ساختمان ،سیرکولاسیون داخلی دارد.

در طراحی آپارتمان باید توجه داشت که احداث زیرزمین در صورتی که ارتفاع آن بیشتر از 120 ‌ سانتی‌متر نباشد جز طبقه محسوب نمی‌شود. سعی کنید پله‌های ورودی به زیرزمین با فاصله نسبت به پله‌های اصلی ساختمان باشد تا هنگام فرار ساکنین اشتباهی وارد زیرزمین نشوند.

 

در طراحی آپارتمان‌ها با توجه به محدودیت نورگیری و تهویه باید سعی شود فضاهای اصلی دارای نورگیری و تهویه مناسب باشند ،به این نکته توجه کنید که نورگیری و تهویه تا 7‌ متر از سطح جداره‌ی بیرونی مجاز است و اگر میخواهیم فضای بیشتر از 7‌متر را از طریق یک جداره صاحب نور و تهویه لازم کنیم باید از پاسیوها استفاده کنیم .

یکی از فضاهایی که در طراحی ساختمان مسکونی مورد توجه قرار می‌گیرد آشپزخانه می‌باشد. ما زمان بسیار زیادی را در آشپزخانه سپری می‌کنیم و می‌توان آشپزخانه را یک فضای بسیار مهم در طراحی آپارتمان دانست که تاثیر مستقیمی روی کیفیت ساختمان شما دارد. در طراحی آشپزخانه باید به نکات زیر توجه کنید:

-آشپزخانه باید نور و تهویه مناسب و مستقیم داشته باشد و می‌توان از جداره‌ی آن برای نورگیری و تهویه غیر مستقیم ناهارخوری استفاده نمود.

– در صورت نیاز می‌توان آشپزخانه بسته و آشپزخانه باز را در کنار هم داشت ،آشپزخانه باز برای تهیه‌ی انواع نوشیدنی‌ها و غیره مناسب می‌باشد و در آشپزخانه بسته بیشتر آشپزی ها ونگه‌داری ظروف کثیف استفاده می‌شود که در ارتباط مستقیم با دیگر فضاها نیست.

-آشپزخانه باید دارای فضای باز یا تراس باشد تا بسیاری از پخت‌و‌پز‌هایی که بو بسیار زیادی دارند در آنجا صورت بگیرند.

– آشپزخانه و مخصوصا ورودی آن باید کنار فضای ورودی بنا قرار بگیرد که در زمان حریق امکان فرار وجود داشته‌باشد.

-آشپزخانه بهتر است در ارتباط مستقیم با فضای ناهارخوری باشد.

-حداقل مساحتی که آشپزخانه می‌تواند داشته باشد حدود 10‌ درصد از زیربنای مفید است.

-باید بین سینک ظرف‌شویی و اجاق گاز فاصله باشد تا محلی برای قرار دادن ظروف در نظر گرفته‌شود.

– اگر تنها از یک آشپزخانه استفاده می‌کنید سعی کنید که اجاق گاز و سینک کمتر در معرض دید فضاهای دیگر خانه باشند. درمرحله‌ی بعدی در طراحی آپارتمان به اتاق‌ها می‌پردازیم. اتاق‌ها از دیگر فضا‌های خصوصی ساختمان به‌شمار می‌روند که باید در بخشی مجزا قرار بگیرند ،می‌توان از طریق راهرو‌ها ،پارتیشن‌بندی ،ایجاد مسیری متفاوت از ورودی یا در ویلاها‌ی دوبلکس با انتقال به بالا ،آن‌ها را از فضاهای عمومی جدا نمود. البته باید دقت کنیم که نشیمن و اتاق‌ها باید با یکدگیر در ارتباط باشند تا از لحاظ روانی اعضای خانواده از یکدگیر دور نشوند.

اگر می‌خواهید اتاق مستر یا اتاقی برای والدین داشته باشید بهتر است مساحت آن کمتر از 15‌ متر‌مربع نباشد تا بتوان به نحو احسنت آن را طراحی کرد. این اتاق دارای حمام و اتاق تعویض لباس خصوصی می‌باشد.

حمام باید به اتاق‌ها نزدیک باشد و جزئی از فضای خصوصی به شمار می‌رود و بهتر که شامل سرویس بهداشتی نیز باشد ،زیرا سرویس بهداشتی جز فضا‌های عمومی به شمار می‌رود و نباید در کنار فضای خصوصی باشد. نزدیک باشد

تمامی اتاق خواب‌ها باید کمد داشته باشند برای هر فرد کمدی با طول‌1.5متر باید در نظر گرفته‌شود. و عرض مناسب برای کمد‌ها 60 سانتی‌متر می‌باشد و برای جاکفشی‌ها عرض حدود 40‌سانتی‌متر مناسب می‌باشد. باید کمدی برای رختخواب‌ها در نظر گرفته‌شود که عرض بین 80 تا 100‌ سانتی‌متر برای آن مناسب می‌باشد.

 

در ورودی به اتاق خواب‌ها باید دارای نوعی فیلتر باشد و هنگام باز شدن تمامی اتاق از دیگر فضاهای دیگر خانه به طرز مستقیم دیده نشود. تا حد امکان درب ورودی به اتاق والدین بهتر است از درب ورودی به اتاق فرزندان فاصله داشته باشد.طراحی داخلی خانه بایا پلاس

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *