طراحی تجاری, طراحی دکوراسیون فروشگاه, طراحی مجتمع تجاری, طراحی مغازه

طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی مجتمع تجاری

دکوراسیون داخلی مجتمع تجاری - شرکت طراحی معماری

در طراحی مجتمع تجاری باید در نظر داشت که این کاربری متناسب با تنوعی که دارد، نیازمند به دقت در طراحی داخلی به منظور افزایش فروش نیز است. در دکوراسیون داخلی مجتمع تجاری متناسب با نوع کالا عرضه شده، هر فروشگاه دارای طراحی متفاوتی در دکوراسیون داخلی فروشگاه خواهد بود. در مراکز خرید عناصر گوناگونی در طراحی دخیل‌اند که عبارت از: کفسازی، دیوار، ستون، نما، مبلمان، عناصر تزئینی و نورپردازی هستند.

نما، دیوار و ستون‌ها در طراحی مجتمع تجاری

بخش اصلی هر مرکز تجاری را مغازه ها و فروشگاه ها تشکیل می‌دهد. این مراکز دلیل تفکیک راحت فروشگاه‌ها و دیگر بخش‌ها معمولاً بصورت مدولار طراحی می‌شوند، در نتیجه فاصله بین ستون‎‌ها معیار ابعاد فروشگاه است، این ستون‌ها را می‌توان برای قاب بندی ویترین ها استفاده کرد. مالکین واحدهای تجاری همواره سعی دارند تا با دکوراسیون داخلی فروشگاه خاص و منحصر به خود نظر مشتری را جلب کنند. در این میان دیوارهای میان واحدها محل مناسبی برای نصب دستگاه خود پرداز، تابلوها و غیره است.

کفسازی در طراحی داخلی تجاری

یکی از عناصر مهم تأثیرگذار در طراحی داخلی تجاری ، کفسازی ست. در طراحی هر گونه از فضا، اعم از طراحی دکوراسیون اداری ، طراحی داخلی مجتمع تجاری ، طراحی رستوران ، طراحی فست فود و غیره انتخاب کفسازی مناسب براساس معیارهای کاربری و زیبای‌شناسی صورت می‌گیرد. در انتخاب کفسازی مناسب عوامل متعددی دخیل هستند که دوام و کیفیت، رنگ و طرح، بافت، نظافت راحت، تأثیرات بصری مانند براقیت  و شفافیت و اصطکاک از جمله آنهاست.
نوع کفسازی که عمدتاً در این مراکز استفاده می‌شوند، سنگ مرمریت، گرانیت، کاشی موزاییک و سرامیک ، در برخی فضاها محدود با کاربری خاص الوارهای طبیعی و پارکت‌ها استفاده می‌شود. نکته دیگر انتخاب ابعاد مناسب تایل‌ها متناسب با ابعاد فضاست.

عناصر تزئینی در طراحی مجتمع تجاری

عناصری مانند آبنما ، مجسمه ، آثار هنری سبب ایجاد انگیزه برای مخاطب می‌شود، این آثار به دلیل ویژگی‌های که دارند حس منحصر به فردی در بیننده ایجاد می‌کند. این عناصر در دکوراسیون داخلی مجتمع تجاری می‌تواند در هماهنگی کامل یا در تضاد با فضا باشند و نکته مهم در بکارگیری آن این است که، نباید چنان تأثیرگذار باشد که از عملکرد اصلی دور شوند یا چنان بی ادعا که دیده نشوند. علاوه بر مجسمه و آثار هنری حضور آب در این فضاها باعث ایجاد شادابی و طراوت استفاد همچنین مخاطب را به استراحت و تماشای خود دعوت می‌کند. استفاده از مبلمان مناسب در این فضا محلی را برای دیدار، ملاقات و انتظار فراهم می‌کند.

نورپردازی در دکوراسیون داخلی مجتمع تجاری

در طراحی مجتمع تجاری و مراکز خرید به دلیل محصولاتی که عرضه می‌شود، استفاده از نور طبیعی و مستقیم، کیفیت آن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به همین دلیل استفاده از نور مستقیم در این کاربری مناسب نیست و بهتر است استفاده از نور طبیعی به صورت نور عمومی باشد. نورپردازی مصنوعی به عنوان مکمل در ساعات روز و به تدریج در ساعات تاریکی کاربرد دارد.

نورپردازی مصنوعی در مراکز تجاری ترکیبی از سه نوع نور است:

1) نورپردازی عمومی و زمینه

این نوع نورپردازی که به صورت عمومی جهت روشنایی فضا مورد نیاز است، نور مناسب برای محیط را تنظیم می‌کند و معمولاً مقدار آن به وسیله حس‌گرهای تنظیم نور طبیعی در محیط مشخص می‌شود. طراحان تاسیسات الکتریکی در شرکت طراحی معماری آسو با در لحاظ میزان بازشوهای فضا و میزان جداره نورگیر، میزان نیاز عمومی فضا به نور را محاسبه نموده و با توجه به آن طراحی نورپردازی عمومی فضا در طراحی مجتمع تجاری صورت می‌گیرد.

2) نورپردازی موضعی و تأکیدی

نورپردازی موضعی و تاکیدی همانگونه که از نام آن پیداست جهت تاکید بر موضوعی خاص کاربرد دارد و در طراحی داخلی تجاری از آنجایی که هدف اجناس برای فروش است این نوع نورپردازی بسیار کاربرد دارد. این نوع نورپردازی معمولا در دکوراسیون داخلی فروشگاه  و طراحی موزه کاربرد دارد.

3) نورپردازی تزئینی

نورپردازی تزئینی نیز به منظور ایجاد تنوع و حس هیجان در محیط مانند لبه طبقات، بافت مصالح، جلوه نمایشی در آب‌نما به کار می‌رود. این نوع نورپردازی هم به منظور روشنایی، هم تزئین و هم تاکید کاربرد دارد.

طراحی نورپردازی در مجتمع تجاری - شرکت طراحی معماری

نور عمومی و نور موضعی در طراحی داخلی مجتمع تجاری

مبلمان در دکوراسیون داخلی مجتمع تجاری

در طراحی مجتمع تجاری و طراحی دکوراسیون اداری ، مبلمان تعیین‌کننده ویژگی ظاهری فضاهای داخلی است. استفاده از مبلمان مناسب این امکان استراحت و رفع خستگی را برای مخاطبین فراهم می‌کند تا حضور طولانی‌تری در مراکز خرید داشته باشند. نکته قابل توجه در مورد مبلمان در طراحی داخلی تجاری  این است که، به هیچ وجه فضای بیرون نباید تقویت شود. توصیه می‌شود که جای نشستن افراد بیشتر به سمت ویترین‌ها باشد و حداکثر برای 6 نفر طراحی شود و چیدمان آزاد به شکل محدب داشته باشند. همچنین در طراحی این فضاها مانند طراحی رستوران  و طراحی فست فود باید در نظر داشت که مبلمان نباید رفت و آمد را دچار مشکل کند. در فضاهای باز از مبلمان مقاوم و در فضاهای بسته می‌توان از مبلمان خانگی استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *