طراحی داخلی مسکونی

طراحی داخلی منزل در ساختمان مسکونی با متراژ کم

طراحی داخلی منزل - شرکت طراحی معماری آسو

در طراحی آپارتمان همیشه از نور زیاد و پنجره‌های بزرگ حرف می‌زنیم. اما بسیاری از ما در واحدهای کوچکی زندگی می‌کنیم که نور چندانی ندارند و امکان نصب پنجره بزرگتر را نیز نخواهند داشت. برای سپردن پروژه طراحی داخلی منزل خودتان به یک شرکت طراحی معماری ابتدا نیاز است بدانید از این طراحی داخلی چه چیزی می‌خواهید؟ اگر یک آپارتمان کوچکتر از 50 متر مربع داشته باشیم شاید فکر کنیم که باید مانند دیگران چند وسیله در آن بچینیم و با کمی رنگ‌آمیزی آن را تغییر دهیم. اما اگر بخواهیم خاص و منحصر به فرد باشیم چه باید کنیم؟

ایجاد یک راه پله

در طراحی ویلا دوبلکس  طراحی راه پله ها اهمیت زیادی دارند، شاید تعجب آور باشد اما در طراحی داخلی منزل 40 متر مربعی که سقف بلندی دارد نیز راه پله اهمیت زیادی دارد. در طراحی آپارتمان با متراژ کم معمولا طرح و نقشه‌های مشابهی را پیاده می‌کنند اما ما می‌توانیم برای بازسازی ساختمان با ایجاد یک راه پله با تعداد 3 الی 4 پله در گوشه‌ای از خانه یک فضای منحصر به فرد بسازیم. این راه پله می‌تواند از جنس بامبو باشد تا سبک شود. در هر پله یک محفظه برای قرار دادن کتاب در آن درست می‌کنیم و در بالای پله یک کمد برای جادادن وسایل اضافی می‌سازیم. توجه به عناصر فضایی در طراحی معماری از نکات با اهمیت در طراحی است که پله یکی از مهمترین این عناصر است.

کفپوش و دیوار

در بازسازی ساختمان وقتی می‌خواهیم طراحی داخلی منزل را تغییر دهیم و به تعویض کفپوش‌ها می‌پردازیم باید سعی کنیم ابعاد کفپوش‌ها در قطعات بزرگی باشد (مثلا پارکت‌ها یا سرامیک‌های بزرگتر) در این صورت فضا بزرگتر دیده می‌شود.
برای آن‌که طراحی ساختمان مسکونی شکل متفاوتی به خود بگیرد رنگ دیوار اهمیت زیادی دارد. در طراحی داخلی منزل مخصوصا اگر نورگیری آپارتمان کم باشد با رنگ‌های روشن و گرم می‌توان فضا را روشن‌تر و بزرگتر نشان داد. اما در مورد اتاق خواب باید برعکس عمل کرد و رنگ‌های تیر و سرد را برای آرامش بیشتر فضا بکار برد.
برای طراحی ساختمان مسکونی معمولا سعی می‌شود فضاهای مختلف به شکل مربع یا دایره باشد تا بزرگتر نشان داده شود و چیدمان وسایل نیز راحت تر باشد.

در طراحی داخلی منزل نیز باید سعی شود اتاق خواب با دیوار مناسبی مربع شکل شود و در وسط آن تخت جا بگیرد تا فضا بسیار بزرگتر به نظر برسد. ساختن کمد دیواری با ابعاد بزرگ در اتاق خواب و کنار دیوار پذیرایی هم باعث می‌شود که وسایل بیشتری در آن جا بگیرد و هم به دلیل درهای بزرگی که دارد فضا بزرگتر به نظر می‌رسد. در طراحی داخلی منزل به ابعاد بزرگ وسایل توجه زیادی می‌شود زیرا در چشم بیننده فضا را بزرگتر نشان می‌دهد.

عناصر هنری در منزل

یکی از موارد مهم طراحی داخلی منزل توجه به عناصر هنری است. زیرا عناصر هنری به یک فضا هویت می‌بخشد و در ثانی باعث می‌شود آن فضا به نام آن اثر هنری شناخته شود. پس حتی برای طراحی سوئیت هم بهتر است برای این مورد کمی وقت بگذاریم و چند قاب هنری متناسب با رنگ دیوارها و تم وسایل خود انتخاب کنیم. قاب‌های کوچک با تعداد زیاد برای این‌گونه فضاها بهتر است. پس از نصب این قاب‌ها باید سعی کنیم اگر قرار است آینه‌ای در دیوار کار شود نزدیک به قاب‌ها باشد.

سرویس بهداشتی بزرگتر

سرویس بهداشتی خانه‌های کوچک اگر با هم ترکیب شده باشد و حمام و دستشویی در یک فضا باشند، می‌توان با نصب آینه بزرگ و یک کمد بزرگ در آن از فضا استفاده بیشتری کرد. نور سرویس بهداشتی اهمیت بسیار زیادی دارد، چون بهترین آینه‌ها هم نیاز به نورپردازی مناسب برای نشان دادن بهتر تصویر دارند.
سیستم گرمایشی و سرمایشی را نیز در طراحی داخلی منزل باید دورتر از پنجره‌ها قرار داد و ترجیحا بگونه‌ای باشد که جابجایی هوا به سهولت امکان‌پذیر باشد. مثلا نصب اسپیلت بر دیواری که روبروی آن در یا پنجره است منجر به از دست رفتن سرما و گرما و عدم تهویه مناسب می‌شود.

اجرای بهتر طراحی داخلی

و در آخر در طراحی ساختمان مسکونی بهترین راه برای نشاط فضای آپارتمان قرار دادن گل‌ها و گیاهان آپارتمانی متناسب با نور ساختمان است. برای انتخاب مناسب‌ترین گیاه آپارتمانی که برای شما و اطرافیانتان آلرژی نداشته باشد و دما و نور متناسبی با فضای شما داشته باشد بهتر است با یک شرکت طراحی معماری در مورد طراحی داخلی منزل خود مشورت کنید. طراحان دفتر معماری آسو با در نظر گرفتن سلایق و خواسته‌های شما از فضای مسکونی‌تان، از طراحی سوئیت گرفته تا طراحی ویلا دوبلکس ، اصول و قواعد ارتباط فضایی و کاربران را با نیاز و خواسته شما ترکیب کرده و بهترین گزینه مناسب طراحی را به شما ارائه می‌دهند. تهیه نقشه معماری ، نقشه تاسیسات مکانیکی ، تاسیسات الکتریکی و نقشه سازه و نیز ارائه تصاویر سه بعدی از فضا همگی جزو خدمات این شرکت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *