طراحی آپارتمان, طراحی خانه مسکونی, طراحی داخلی مسکونی, طراحی ساختمان مسکونی, طراحی ویلا, طراحی ویلا تریبلکس, طراحی ویلا دوبلکس, مقاله

طراحی داخلی ساختمان مسکونی

طراحی داخلی ساختمان مسکونی بایا پلاس

طراحی ساختمان مسکونی

طراحی ساختمان مسکونی باید سازگار با اقلیم باشد تا بتوانیم از تهویه و نورگیری مناسب استفاده کنیم تا شرایط آسایش را فراهم آوریم. اگر در طراحی ساختمان مسکونی خود تلاش کنیم آن را مطابق با شرایط اقلیمی طراحی کنیم می‌توانیم انرژی مورد نیاز برای تامین شرایط آسایش را به حداقل برسانیم و بیشتر آن از طریق طبیعی و در اکثر موارد با سیستم‌های غیر فعال تامین شود.
طراحی ساختمان مسکونی با رعایت نکاتی دیگر ‌می‌تواند نیاز به انرژی خود را به حداقل برساند و از انرژی‌های طبیعی حداکثر استفاده را بنماید.
 جهت‌گیری ساختمان
 فرم کلی بنا
 چیدمان فضاهای داخلی
 نسبت جداره نورگیر به جداره بسته
 تهویه طبیعی
 سایه‌بان‌ها
طراحی ساختمان مسکونی اگر جهت‌گیری به سمت جنوب باشد دربرگیرنده‌ی نور و تابش خورشید می‌باشد و بدین معنی است جدار‌های جنوبی ،برای بهره برداری از انرژی خورشیدی در کوتاه‌ترین روز سال ،از ۹ صبح تا ۳ بعدازظهر ،در معرض تـابش خورشـید قرار می‌گیرند. باید حواسمان باشد این جهت‌گیری به گونه‌ایی باشد که ساختمان از باد‌های مطلوب برای تهویه خود استفاده کند.
در طراحی خانه مسکونی باید به فرم کلی ساختمان توجه کنیم ،زیرا حجم و فرم کلی ساختمان در انتقال انرژی حرارتی تاثیر مستقیمی داردانتقال حرارت ساختمان زمانیکمتر می‌شود که نسبت سطح پوسته‌ی خارجیساختمان به زیر بنای آن کمتر باشد. اگر به انرژی در مناطقی که نیاز به انرژی بیشتری دارند در حال ساخت‌و‌ساز هستید توصیه می‌شود به صورت متراکم طراحی کنید تا نسبت سطح پوسته‌ی خارجی ساختمان به سطح زیر بنا‌ی آن کمتر بشود. و بلعکس در مناطقی مانند اقلیم‌های گرم و مرطوب باید به‌گونه‌ایی طراحی شود که بیشترین مقدار تهویه‌ی طبیعی برای تمامی فضاهای داخلی را داشته باشیم.

در طراحی خانه مسکونی می‌توان برای کنترل میزان تابش ورودی یه فضاهای داخلی از سایه‌بان استفاده نمود. انواع مختلف سایه‌بان‌های افقی و عمودی با توجه به اقلیم بنا در طول‌ها و عرض‌های متفاوتی برای کنترل تابش آفتاب طراحی می‌شوند. دفتر معماری با انجام محاسبات و میزان نور ورودی دلخواه شما ان را طراحی می‌کند. در اوقات گرم سال تمام سطح جداره در سایه قرار می‌گیرد و مانع از ورود تابش مستقیم خورشید و افزایش دما می‌شود. ابعاد آن باید به صورتی باشد که در فصل‌های سرد سال بتوان از تابش خورشید استفاده کرد.
در طراحی خانه مسکونی امکان تهویه طبیعی موجب تامین آسایش و کاهش مصرف انرژی می‌شود. این موضوع در اقلیم مرطوب اهمیت زیادی دارد. دفتر معماری پیشنهاد می‌کند که بازشوهای رو‌به‌رو یکدیگر طراحی شوند تا از میزان انرژی مصرفی بکاهد و در این میان عناصر داخلی مانع جریان هوا نشوند. و گاهی اوقات می‌توان با ایجاد سایه در ساختمان دمای هوا را کاهش داد. در اقلیم گرم و خشک در طول شب تهویه باعث خنک شدن مصاح ساختمان می‌شود و در طول روز با سیستم‌های سرمایشی باعث خنک کردن و تهویه فضاهای داخلی می‌شود.
در طراحی آپارتمان نورگیری مبحث بسیار مهمی است که شامل پنجره‌ها و نورگیر‌ها می‌باشد. استفاده از قاب‌های مرغوب و بدون درز مستقیم که حداقل نشست هوا را دارند ،پیشنهاد می‌شود. این جداره‌ها باید تمامی نیاز‌ها مانند مقاومت در برابر باد و ضدحریق بودن را برطرف نمایند.
شرکت معماری با توجه به نیاز ساحتمان شما از شیشه‌های معمولی با مشخصات حرارتی مورد نیاز یا به صورت چند جداره استفاده می‌نماید. قاب‌ها را می‌توان از جنس‌های متفاوتی مانند چوب ،پلیمر ،فلز و غیره استفاده کرد. قبل از درزبندی ساختمان باید توجه کرد که جداره‌های هوای تازه به اندازه و تعداد مناسب در تمامی فضاها باشند تا درزبندی شرایط بهداشتی را تحت‌الشعاع قرار ندهد.
در طراحی آپارتمان چیدمان فضاهای داخلی اهمیت دارد و به فضاهای اصلی و حایل تقسیم می‌شوند. فضاهایی که بیشتر زندگی در آن جریان دارند و در طول شبانه روز مورد استفاده قرار می‌گیرند ،فضای اصلی و فضاهایی که همواره از آن‌ها در طول شبانه‌روز استفاده نمی‌شوند به عنوان فضای حایل نام برده می‌شود.
جانمایی این فضاها باید به نحوی باشد که فضای حایل ما بین فضای اصلی و جبه‌ی نامطلوب قرار بگیرد تا از انتقال حرارت به فضای اصلی جلوگیری کند تا از انتقال هوای سرد در زمستان یا هوای گرم در تابستان به فضای اصلی جلوگیری کند. سعی کنید فضاهای اصلی را در جبه مطلوب قرار دهید که بهترین جبه جنوب و پس از آن جبه‌های شمالی ،شرقی و غربی است.

طراحی ویلا

در طراحی ویلا اولین جایی که مورد توجه قرار می‌گیرد راهروها و درب ورودی ویلا می‌باشد که اولین قسمی از ویلاست که با آن مواجه می‌شوید. باید طراحی خاص خودشان را داشته باشند و حس دعوت‌کنندگی را با مصالح نورپردازی فرم و غیره به وجود آورید. ورودی باید علاوه بر دسترسی مناسب به خانه بتواند فضاهای عمومی و خصوصی را از یکدیگر جدا نمایند. وجود فضایی برای تعویض کفش‌ها و لباس و جاکفشی و جا لباسی برای هر خانه الزامی است و فضای ورودی بهترین فضا برای تامین این نیاز است. این فضا می‌تواند نوعی عایق برای انتقال هوای بیرون به فضای اصلی باشد. می‌تواند درب ورود به فضای اصلی داشته باشد و باید با آشپزخانه ،پله‌های طبقات بالا و نشیمن ارتباط مستقیم داشته باشد.
در طراحی ویلا باید متریال مناسب با اقلیم را انتخاب کرد به عنوان مثال در آب‌‌و‌هوای مرطوب از مصالحی که مقاومت بیشتری در برابر رطوبت دارند یا در مناطق خشک و بیابانی از مصالح ضد حریق استفاده کنید.
شرکت معماری به محوطه سازی در طراحی ویلا توجه بسیاری دارند که از انواع گیاهان که از لحاظ رنگبندی با مصالح باعث زیباتر شدن محوطه شما می‌شوند استفاده می‌کنند سعی کنید که در طراحی فضای پارکینگ شبکه سواره داشته باشید و از محوطه ی شما جدا باشد با توجه به تعداد پارکینگ مورد نیازتان می‌توانید آن را با رمپ به زیرزمین یا فضایی مسقف هدایت کنید. فضای اشغالی که برای یک ماشین در نظر گرفته می‌شود مستطیلی به ابعاد ۳ در ۵ متر می‌باشد.

طراحی داخلی ساختمان مسکونی

در طراحی داخلی ساختمان مسکونی باید به هر فضا توجه ویژه داشت و آن را متناسب با خواسته های صاحبان خانه طراحی کرد. به عنوان مثال اتاق خواب ها که جز فضاهای خصوصی می‌باشند. اتاق خواب ها باید از صداهای مزاحم فضاهای عمومی دور باشند و دسترسی آسانی به سرویس بهداشتی و حمام داشته باشند. تهویه و نورگیری طبیعی آن‌ها بسیار اهمیت دارد. و همچنین نورپردازی و ترکیب رنگی آن‌ها می‌تواند در ایجاد یک فضای آرامش بخش کمک کند. بهتر است اتاق خواب اصلی از دیگر اتاق خواب ها استقلال نسبی داشته باشد . به همین علت شرکت معماری پیشنهاد می‌کند که اتاق خواب اصلی یک طبقه و دیگر اتاق خواب ها در طبقه‌ی بالا قرار بگیرند. در طراحی داخلی ساختمان مسکونی با توجه به نیازهای صاحبان آن متراژ اتاق‌ها تعیین می‌شوند و به طور معمول از ۱۲ تا ۲۰ متر تغییر می‌کنند.
در طراحی داخلی ساختمان مسکونی باید به طراحی آشپزخانه اهمیت زیادی بدهیم و با طراحی اصولی و رعایت مثلث کار در آشپزخانه که میان اجاق گاز ،سینک ظرف شویی و یخچال فضای مناسبی را برای کار در آن فراهم آوریم . فضای ناهارخوری بهتر است بدون اختلاف سطح در کنار آشپزخانه قرار بگیرد تا از بروز وقایعی مانند حواس پرتی و ریختن غذاها جلوگیری بشود. آشپزخانه بهتر است دید کاملی به تمامی فضاها داشته باشد این پیشنهاد برای مادرانی است که فرزندان کوچک دارند.
در طراحی داخلی ساختمان مسکونی بهتر است فضای ناهارخوری به گونه‌ایی باشد که میز غذا خوری و صندلی‌ها به راحتی در آن جا به جا شوند . این فضا علاوه بر آشپزخانه باید با فضای پذیرایی نیز در ارتباط باشد و امروزه محدوده‌ی غذاخوری مرز خاصی ندارد و فقط با مبلمان آن قابل تشخیص می‌باشد.
یکی دیگر از مواردی که باید در طراحی داخلی مسکونی به آن توجه کرد سرویس بهداشتی است. این فضاها می‌توانند در جبه ایی قرار بگیرند که باید بسته باشند مانند جبه غربی . بهتر است دارای یک دریچه کوچک برای تهویه باشند اما نبود آن اشکالی ندارد. سرویس بهداشتی بهتر است در نزدیکی فضای ورودی باشد.
در طراحی داخلی مسکونی در بیشتر مواقع پذیرایی و نشیمن با یکدیگر مشترک هستند اما این دو فضا به طور کلی از یکدیگر متمایز هستند. یک شرکت معماری معتبر می داند فضای نشیمن یک فضای نیمه خصوصی و فضای پذیرایی یک فضای خصوصی به شمار می‌رود. می‌توان از طریق پارتیشن بندی این دو فضا را از یکدیگر کمی جدا کرد یا با ایجاد شومیه یا تراس بین آن‌ها فاصبه انداخت.
در طراحی داخلی منزل اگر متراژ مناسبی در اختیار دارید حتما فضای تحت عنوان رختشور‌خانه برای خانه‌ی خود قرار بدهید. بر خلاف آنچه در خانه‌های امروزی متداول است و لباسشویی در آشپزخانه قرار می‌گیرد. این فضا برای قرار گیری ماشین لباس‌شویی و دیگر لوازم است و این فضا دارای ابعاد کمی است و به عنوان یک فضای کارکردی قرارمی‌گیرد.
در طراحی داخلی منزل فضاهایتان را متناسب با مبلمانتان طراحی کنید اگر شما یک خانواده پرجمعیت دارید نیاز به فضای ناهار خوری بزرگی دارید این فصا باز به نحوی باشد که هنگام بلند شدن افراد و پخش کردن غذا عبور و مرور به راحتی انجام گیرد.
در طراحی ویلا دوبلکس به دلیل متراژ بیشتر و ارتفاع بدون محدودیت میتوانید فضاهای مورد علاقه ی خودتان را به روش خودتان طراحی کنید. مثلا نظرتان راجع به یک کتابخانه معلق چیست ؟
به دلیل اینکه ارتفاع سقف زیاد است و کتابخانه‌ها می‌توانند عرض کمی داشته باشند ،زیرا فقط نیاز به فضای قفسه و راهروی عبور دارند می‌توانید آن را بالای فضای نشیمن خود قرار دهید و با ایحاد چند پله دسترسی آن‌ها را فراهم آورید. حواستان باشد که این فضا نباید سرگیر باشد و شما می‌توانید آن را به صورت دورچین یا سرتاسری طراحی کنید.

فضای سبز در طراحی ویلا دوبلکس می‌تواند فضای آن را با دیگر خانه‌ها متمایز نماید می‌توانید آن را درکنار فضای راه پله به طبقات بالاتر قرار بدهید. میتوانید این فضا را در یک باکس شیشه ایی قرار دهید و تا سقف ادامه دهید که در این صورت باید نورشان را از سقف بگیرند و یک نورگیر کوچک برای شما ایجاد می‌کنند.
در طراحی ویلا تریبلکس می‌توانید فضای سبز خود را گسترده‌تر کنید و به زیر زمین انتقال بدهید که در این صورت زیرزمین شما باید مقداری از سطح زمین بالاتر باشد تا بتوانید از حیاط نور بگیرید و مابقی فضا را می‌توانید به یک نشیمن خصوصی تبدیل کنید
در طراحی ویلا تریبلکس گاهی اوقات می‌توانید به جای شکست فضا در سطح افقی آن را در سطح عمودی بشکنید. مثلا فضاها را جوری طراحی کنید که به جای قرار گرفتن کنار یکدیگر روی هم قرار بگیرند. مزیت این نوع تقسیم بندی این است که می‌توانید متراژ فضای زیرین را به طور کامل داشته باشید و اینکه این دو فضا به یکدیگر دید کاملی ندارند و دید را محدود تر می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *