طراحی اقامتگاه بوم گردی, طراحی اقامتگاه گردشگری, طراحی تجاری, طراحی غرفه نمایشگاهی, طراحی فودکورت

فرصت‌های همکاری با شرکت معماری بایا پلاس در زنجان

طراحی فود کورت - شرکت معماری آسو

در این مطلب به بیان فرصت‌های توسعه شهر زنجان با محوریت ایجاد فضاهای تفریحی طراحی تجاری پرداخته شده است. مواردی که بیان می‌شوند، از طریق بررسی میدانی از شهر زنجان و همچنین نظرسنجی از مسئولین مربوطه اعم از شورای شهر و استانداری منتج شده‌اند. طراحی فودکورت و دیگر فضاها مانند طراحی رستوران و طراحی کافه در مناطق خاص زنجان مانند گاوازنگ از جمله پیشنهادهای ارائه شده است. جهت تشریح هریک از فرصت‌ها، نخست هریک از موقعیت‌های مناسب شهر زنجان توضیح داده شده‌اند و سپس فرصت‌های توسعه تحلیل و معرفی شده‌اند. قابل ذکر است که در تمامی موارد بیان شده در بخش‌های آتی، شرکت معماری بایا پلاس با اتکا به پتانسیل‌های خود، پیشنهادها و مشاوره‌های اصولی را ارائه داده است.

  1. گاوازنگ زنجان

گاوزانگ در منطقه شمالی شهر زنجان قرار گرفته ایست و به عنوان منطقه‌ای نسبتا کوهستانی محسوب می‌شود. پس از طی کمتر از 5 کیلومتر از آخرین شهرک سکونی به سمت شمال زنجان، به ابتدای گاوازنگ می‌رسیم. در ابتدای گاوزانک یک سد آب کوچک قرار گرفته است که جاده از کنار آن عبور می‌کند و به دل کوه می‌رسد و سپس به صورت مارپیچ به سمت قله کوه می‌رود. شایان ذکر است که جاده گاوازنگ بر روی چندین کوه کشیده شده است و در میان کوه‌ها نیز، دره‌های بسیار زیبایی قرار گرفته‌اند. همین موضوع، پتانسیل ایجاد یک تله‌کابین تفریحی بسیار زیبا را بوجود آورده است. این امر می‌تواند مشابه با توچال تهران و یا تله‌کابین سایر شهرها مانند تبریز، محرک مناسبی در جذب افراد باشد.

در صورت احداث تله‌کابین در زنجان، می‌توان ایستگاه‌های مختلفی نیز در کوه‌ها تعریف کرد و هر یک از ایستگاه‌ها را با طراحی فضاهای تفریحی خاص مانند  طراحی کافه و طراحی رستوران و همچنین طراحی فودکورت به فضایی جذاب تبدیل نمود. اما در حال حاضر، به علت عدم وجود تله‌کابین، این فرصت مغفول مانده است. انتهای جاده گاوازنگ به منطقه مسطحی می‌رسد که بیشترین ارتفاع را دارد و نمای زیبایی از شهر در آن‌ دیده‌ می‌شود. وجود فضای کافی و مسطح در این بخش، فرصت مناسبی برای طراحی فودکورت و طراحی کافه را به دنبال داشته است.

نبود فودکورت جدی در شهر زنجان، بر اهمیت این فرصت می‌افزاید. از طرفی دیگر با توجه به فضای خاص و تفریحی گاوازنگ، طراحی فودکورت با احتمال موفقیت بالا مواجه خواهد بود. زیرا افراد علاوه بر بهره‌مندی از فضای فود کورت، می‌توانند از منظره و فضای کوه نیز لذت ببرند که این امر در کشاندن افراد بیشتر تاثیرگذار است. بایستی اشاره شود که منطقه گاوزانگ تاکنون میزبان برنامه‌های تفریحی گوناگونی از قبیل جشنواره آش بوده است. در این جشنواره، از استان‌های مختلف شرکت کنندگان اقدام به احداث غرفه مخصوص به شهر خود می‌نمایند و آش محلی خود را به فروش می‌رسانند. استقبال بی‌نظیر مردم از چنین برنامه‌هایی، دلیلی دیگر بر پتانسیل و ارزشمندی اقداماتی همچون طراحی فودکورت و طراحی رستوران و طراحی کافه در این منطقه است.

  1. منطقه گردشگری امند زنجان

منطقه گردشگری امند به روستایی در ضلع شمالشرقی گاوازنگ اطلاق می‌شود که اکنون خالی از سکنه و اهالی روستا است. یکی از افراد مشهور شهر زنجان اقدام به خرید بخش عمده‌ای از زمین‌های روستای امند نموده و طرح ایجاد یک دهکده گردشگری را مدنظر قرار داده است. در این راستا، اقدامات اولیه نیز از قبیل احداث جاده در این منطقه صورت گرفته است. تیم شرکت معماری بایا پلاس  مدل ایجاد دهکده کربن صفرو همچنین رستوران سبز را به متولیان دهکده گردشگری امند ارائه داده است. زیرا پتانسیل‌های محلی این منطقه مانند سرعت باد بسیار مناسب بوده و امکان تولید برق از توربین بادی وجود دارد که در این صورت، سوزاندن سوخت‌های فسیلی و بالتبع انتشار کربن رخ نخواهد داد.

از سوی دیگر، وجود رودخانه و بارش‌های فراوان فصلی موجب شده که بتوان از بازیافت و گردش بسیار مناسب آب در استفاده مجدد آن بهره‌ برد. همچنین امکان نگهداری حیوانات و استفاده از تخم مرغ و موارد دیگر برای تولید مواد غذایی مناسب موجود است. لذا رستوران سبز نیز در این منطقه دارای پتانسیل برندینگ و جذب مشتری را دارد. در طراحی رستوران صورت گرفته توسط شرکت معماری بایا پلاس، تمامی حوانب مذکور لحاظ شده‌اند. زیبایی‌های بصری منطقه امند به قدری زیاد و متنوع است که امکان طراحی اقامتگاه گردشکری و یا طراحی اقامتگاه بوم گردی و حتی طراحی فودکورت و طراحی کافه نیز در این منطقه وجود دارد. در اینصورت، طراحی تلفیقی اقامتگاه گردشگری با طراحی رستوران در این منطقه می‌تواند در جذب توریست و مسافر و همچنین درآمدزایی بالای این منطقه موثر باشد.

  1. بازارچه متمرکز صنایع دستی و تفریحی

یکی از جاذبه‌های اصلی زنجان، صنایع دستی تولیدی در ان است. چاقو، فندشکن، ظروف خاص و مواردی از این دست، صنایع اصلی زنجان را تشکیل می‌دهند که در سطح کشوری مطرح هستند. در حال حاضر مسافران و توریست‌هایی که به زنجان مراجعه می‌کنند، جهت خرید بایستی به مرکز شهر و مغازه‌های کنار خیابان مراجعه کنند. هنوز جای خالی یک بازارچه متمرکز صنایع دستی با طراحی مناسب و دسترسی آسان خالی است. این امر می‌تواند در ترکیب با سایر اقدامات از قبیل طراحی رستوران و طراحی کافه و طراحی فودکورت نیز صورت پذیرد تا بیشترین جذب مخاطب را داشته باشد. اما در حال حاضر، تمامی موارد به صورت پراکنده رخ داده است. سه مورد بالا تنها بخش کوچکی از فرصت‌های موجود در شهر زنجان هستند که اشاره شدند.

در صورت انجام اقداماتی از این دست، علاوه بر ایجاد اشتغال در شهر زنجان و افزایش شادابی و گزینه‌های تفریحی مردم، امکان جذب و اقامت مسافران نیز افزایش می‌یابد که خود در صنعت گردشگری استان زنجان نیز موثر است. بخصوص آنکه موقعیت جغرافیایی شهر زنجان به نحوی است که محل عبور مسافران با دیگر مقاصد از قبیل تبریز، ارومیه و اردبیل نیز هست. شرکت معماری بایا پلاس از یک‌سو با شناختی که از ابعاد مختلف زنجان اعم از جغرافیایی، فرهنگی، اقتصادی و غیره دارد و از سوی دیگر با تیم قوی خود، فرصت‌های بالقوی موجود را برای سرمایه‌گذارن بومی و غیربومی در زنجان به بهترین نحو بالفعل خواهد نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *