بازسازی ساختمان و نوسازی منزل, طراحی آپارتمان, طراحی ساختمان مسکونی, طراحی ویلا

طراحی بهینه فضاهای مسکونی با متراژ پایین در تهران

طراحی متراژ پایین - شرکت معماری آسو

در سال های اخیر، تعداد خانه‌های با متراژ پایین در شهر تهران و دیگر کلان شهرها از قبیل مشهد، اصفهان، تبریز، رشت و غیره با شتاب بالایی در حال افزایش است که عمدتا ناشی از دو دلیل اصلی است. نخست آنکه جمعیت این شهرها به طور چشمگیری در حال افزایش است که منجر به تراکم بالای شهری و کمبود فضای ساخت و ساز شده است. دلیل دوم ناشی از وضعیت اقتصادی کشور و قدرت خرید مردم به خصوص طبقه متوسط جهت تهیه مسکن است. به همین سبب، معمارهای کشور نیز بایستی تمرکز جدی تری را بر روی فضاهای کوچک مسکونی معطوف نمایند تا طراحی بهینه با لحاظ تمامی زوایا انجام دهند. این امر به قدری اهمیت پیدا کرده است که ادبیات بخصوصی نیز برای آن مانند میکرو آپارتمان‌ها رواج یافته است.

در زمان‌های گذشته، طراحی معماری و تخصصی فضاها عموما برای مساحت‌های بالا معنا پیدا می‌کرد که جهت زیباسازی و طراحی فضاهای خلاقانه مورد نظر قرار می‌گرفت. اما اکنون، با توجه به مطالبی که بیان شد، اهمیت معماری در فضاهای کوچک حتی بیش از فضاهای بزرگ شده است. زیرا خلاقیت یک معماری و نوآوری‌هایی که می‌تواند ارائه دهد، در افزایش بهره‌وری فضای خانه بسیار مفید خواهد بود. مهمتر آنکه، چنانچه معماری یک فضای متراژ پایین به خوبی انجام نشود، تاثیر منفی آن در کیفیت زندگی افراد از حالتی که معماری یک واحد با متراژ بالا به خوبی انجام نشده، بیشتر خواهد بود. زیرا در متراژهای بالا، فضاهای باز خانه زیاد هستند و حتی اگر معماری و خلاقیت بسیار بالایی به کار نرفته باشد، در نهایت تاثیر بر کیفیت زندگی افراد محدودتر خواهد بود نسبت به حالت متراژ پایین که می‌بایست جز به جز المان‌ها بهینه طراح شوند تا منجر به یک طرح کلی بهینه شود.
با این تفاسیر، توجه و نگرش شرکت معماری آسو نسبت به طراحی‌های با متراژ پایین، بسیار ویژه و خاص است تا افرادی که می‌خواهند با بودجه اقتصادی محدود، اقدام به خرید متراژ پایین کنند، بیشترین بازده و رضایت را از محل سکونت خود نسبت به سرمایه‌گذاری انجام داده، داشته باشند.

1 بهینه سازی طراحی

در طراحی ویلا با متراژ پایین، بهینه‌سازی طراحی با مسائل بخصوص و در هم تنیده مواجه است. بری نمونه، طراح می‌بایست فضا را به نحوی طراحی کند که بیشترین حریم خصوصی بوجود آید اما در عین حال بیشترین نور و کمترین صدا نیز از یک بخش فضا به دیگر بخش منتقل شود. همچنین، از ایجاد فضاهای زائد و تقسیم‌کننده تا حد امکان بایستی خودداری کرد. جداکننده آشپزخانه و سالن که در فضاهای با متراژ بالا از طریق اوپن قابل انجام است، دیگر در متراژهای پایین بایستی به نحوی دیگر لحاظ شود و از فضای آن به عنوان یک فضای کاربردی و نه جدا کننده استفاده شود. بعنوان مثال میز صبحانه یا ناهارخوری می‌تواند در قبال قرارگیری اوپن انجام شود.

2 فضاسازی های جالب و جذاب

ایجاد فضاها با کاربردهای خاص مانند قفسه کتاب و یا وسایل تزئینی نیز از دیگر مواردی است که می‌بایست در انواع ساختمان مسکونی از جمله در طراحی ویلا دوبلکس به سبکی طراحی شوند که کمترین تاثیر را در فضای مفید خانه داشته باشند اما قابلیت بهره‌برداری از آن‌ها بیشینه باشد. برای مثال، ساخت دیوارهای مشبک و چرخان از جمله مواردی هستند که می‌توانند با دو کاربری قفسه کتاب و محل قرارگیری وسایل تزئینی استفاده شوند. در واقع، در حالت معمول، سمت تزئینی در معرض نمایش و دید است و در صورتی که نیاز به کتابی باشد، قفسه چرخانده شده و کتاب‌ها نیز برداشته می‌شوند. این رویکرد، بر مبنای تخصیص چند منظوره فضاها بر مبنای میزان کاربردپذیری و جلوه تزئینی انجام می‌شود تا در یک فضای محدود، هر دو نیاز برطرف شوند.

3 روانشناسی طراحی

علاوه بر معماری، مسائل روانشناختی از قبیل رنگ آمیزی دیوارهای خانه، نحوه انتخاب وسایل خانه و چیدمان آن‌ها نیز در طراحی داخلی مسکونی بسیار اهمیت دارد. انتخاب مناسب این موارد می‌تواند فضای خانه را بازتر نشان دهد و تاثیری مناسبی بر ذهن افراد خانه داشته باشد. لحاظ مسائل روانشناختی در طراحی خانه‌های کوچک در شهر تهران نسبت به دیگر شهرها از ضرورت مضاعفی برخوردار است. زیرا همانطور که شاهد هستیم، شهر تهران روز به روز به شهری با ترافیک و آلودگی های صوتی بیشتر تبدیل می شود. حال چنانچه فضای خانه نیز منجر به احساس آرامش نشود، افراد به مطلوبیت مدنظر دست نخواهند یافت. برای این منظور، در برخی رویکردها، طبیعی‌سازی فضای خانه و همگن‌سازی حداکثری آن با فضای بیرون از طریق رنگ سبز، می‌تواند مد نظر قرار بگیرد.

4 هزینه طراحی

علاوه بر تمامی مباحث فوق که از منظر فنون طراحی بیان شد، لحاظ هزینه های طراحی و همچنین هزینه‌های تجهیزات و مصالح نیز در طراحی ساختمان مسکونی کوچک باید متناسب با اقتصاد خانوارهای خریدار اینگونه فضاها باشد. هدف اصلی تیم فناوری آسو در وهله نخست ایجاد فضای لذت بخش برای شهروندان شهر تهران است که از اینرو، تمامی معیارهای مذکور را لحاظ می نماید. اما از آنجائیکه متراژ‌های پایین مربوط به قشری از اشخاص هستند که بودجه اقتصادی محدود دارند، لذا علاوه بر ایجاد فضای مطلوب، معیار اقتصادی نیز بایستی لحاظ شود. این موضوع بدان معناست که طراحی خانه با متراژ پایین یک تابع دو هدفه است که مبتنی بر بیشینه‌سازی مطلوبیت فضا و کمینه‌سازی هزینه‌های خانه صورت می‌پذیرد.

طبق مطالب فوق، طراحی متراژ پایین دارای ظرافت و رعایت نکات متعددی است. بر این اساس، شرکت معماری آسو پیش از اقدام به طراحی واحدهای متراژ پایین، نیازسنجی دقیقی از اعضای خانواده می‌کند تا بر طبق آن، نه تنها حداکثر تطبیق در طراحی با نیازهای ضروری میسر شود، بلکه حداکثر رضایت از طراحی آپارتمان نیز حاصل شود. همچنین جهت ملاحظه بودجه اقتصادی خانوار، طراحی‌های انجام شده در چند آلترناتیو متفاوت ارائه خواهند شد که در هر یک از آن‌ها، شکست هزینه‌ها به تفکیک تمامی تجهیزات و اقلام مصرفی بیان خواهند شد تا ساکنین ‌خانه بتوانند از لحاظ دو معیار هزینه و همچنین کیفیت محل زندگی به صورت تواما، تصمیم‌گیری نمایند. قابل ذکر است که انجام سایر امور اعم از تامین تجهیزات از بهترین فروشندگان بازار و تحویل آن‌ها و امور داخل ساختمان مانند تاسیسات به صورت کامل توسط دفتر معماری آسو در قالب خدمات یکپارچه ارائه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *