بازسازی ساختمان و نوسازی منزل, راه اندازی رستوران با خدمات یکپارچه, طراحی داخلی رستوران سنتی, طراحی فست فود, طراحی فودکورت, طراحی کافه

دکوراسیون رستوران

دکوراسیون رستوران بایا پلاس

دکوراسیون رستوران یکی از اصلی‌ ترین معیار‌ها و عوامل موفقیت یا شکست رستوران است.موفقیت یا شکست یک رستوران یا فست فود به عوامل زیادی بستگی دارد. پیش از راه اندازی رستوران حتما به یک شرکت معماری یا دفتر معماری برای طراحی رستوران خود مراجعه کنید تا احتمال شکست خود را کاهش داده و احتمال موفقیت کسبو کار خود را افزایش دهید.

راه اندازی رستوران

راه اندازی رستوران شاید کار دشوار و پر رسیکی در وضعیت اقتصادی و وضعیت بازار امروز به نظر برسد. اما طبق آمار رستوران‌ها و فست فود‌ها هنوز سود قابل توجه‌ای دارند. اگر شما با یک تیم حرفه‌ای و متخصص و با برنامه ریزی دقیق و طبق اصول رفتار کنید احتمال موفقیت شما بسیار بالا خواهد بود.حتما برای طراحی و مشاوره به یک شرکت معماری مجرب مراجعه کنید.

راه اندازی رستوران شامل مراحلزیر می‌باشد :

 1. انتخاب بازار هدف
 2. انتخاب نوع رستوران
 3. انتخاب موقعیت رستوران
 4. انتخاب نام و طراحی لوگو
 5. طراحی رستوران
 6. دکوراسیون رستوران
 7. استخدام سرآشپز ماهر
 8. تهیه منو قوی و شکیل
 9. تبلیغات

بازار هدف

انتخاب بازار هدف یعنی قصد جذب کدام گروه از افراد جامعه به رستوران خود را دارید که طراحی رستوران ، نام و طراحی لوگو، دکوراسیون رستوران  و باقی موارد را بر طبق سلیقه آن گروه انجام دهید. طبق تحقیقات در کشور‌های پیشرفته،  افرادی که به رستوران مراجعه می‌کنند به 3 دسته گروه جوانان ، گروه x و گروه سالمندان تقسیم می‌شوند.

 • گروه جوانان : افرادی با میانگین سنی زیر 25 سال هستند که بیشتر جذب پیتزا فروشی و برگر فروشی‌ها می‌شوند و بازار هدف بسیار مناسبی هستند. در طراحی فست فود یا طراحی رستورانی که بازار هدف خود را این گروه قرار داده می‌بایست سعی شود از طرح‌های پر زرق و برق‌تر و جستورانه‌تر استفاده کنید یکی از سبک‌های که بیشتر در طراحی فست فود یا رستوران‌های این گروه بسیار طرفداردارد سبک صنعتی است در ادامه توضیحی راجب آن خواهیم داد .از مزایای این طرح علاوه بر کم هزینه بودن، پرطرفدار بودن و زیبایی‌های بسری می‌توان به کم هزینه بودن این طرح نیز اشاره کرد. در این سبک از طراحی می‌توان با همکاری یک دفتر معماری از بازسازی ساختمان قدیمی استفاده کرد.
 • گروه سالمندان : این گروه شامل افراد بالای 60 سال می‌شود. برای این گروه ارزش غذایی غذا ، کیفیت و قیمت حائز اهمیت است . این گروه داری حقوق بازنشستگی هستند بیشتر به دنبال رستوران‌های خانوادگی با کیفیت و قیمت مناسب هستند.
 • گروه x : این گروه دارای میانگین سنی بین 30 تا 50 سال هستند و به دنبال فضای آرام و خانوادگی‌ هستند تا ساعات خوشی را درکنار دوستان و خانواده سپری کنند این گروه هم بازار هدف مناسبی رستوران‌ محصوب می‌شوند.

انتخاب سبک یا نوع رستوران

رستوران‌ها از طریق معیار‌های مثل نوع سرویس دهی ، قیمت ، و فضای طراحی شده به نوع‌‌های مختلفی تقسیم بندی می‌شوند:

 1. رستوران‌های تمام سرویس(Full service restaurants)
 2. غذاخوری خوب یا fine dining))
 3. غذاخوری کژوال یا (casual dining )
 4. رستوران‌های فست کژوال (Fast-Casual Restaurants)
 5. رستوران‌های سرویس سریع (Quick service)

شما بسته بازار هدف خود یکی از این نوع‌ها یا نوع دیگری انتخاب کرده و باقی مراحل را نسبت به آن انجام می‌دهید.

انتخاب موقعیت رستوران

انتخاب موقعیت رستوران به معنی این است که راجب منطقه ، خیابان ، محله‌ای که قصد راه اندازی رستوران را در آن دارید تحقیقات جامع و کاملی به عمل بیاورید به عنوان مثال تردد روزانه آن خیابان چقدر است یا در آن خیابان و منطقه چند رستوران و چند فست فود وجود دارد یا رستوران‌های موفق آن منطقه چه نکاتی را رعات کرده‌اند و مواردی مشابه این‌ها را مورد برسی قرار دهید.

انتخاب نام و طراحی لوگو

انتخاب نام و طراحی لوگو بسیار مهم است زیرا قرار است در تمام تراکت‌ها ، تابلو‌ها سایت ، منو و کارت ویزیت چاپ شود پس بهتر است نامی انتخاب کنید که  روان باشد و در ذهن بماند. نام رستوران شما می‌تواند در برگیرنده سبک‌غذا‌های شما ، موقعیت مکانی و غیره را در بر بگیرد. اهمیت لوگو هم به میزان اهمیت اسم می‌باشد و باید در طراحی آن حساسیت لازم را به کار برد. البته بهتر است این کار را به یک حرفه‌ای بسیپارید .

دکوراسیون رستوران بایا پلاس

دکوراسیون رستوران

یکی از  مهم ترین موارد درباره راه‌ اندازی رستوران مبحث طراحی رستوران یا دکوراسیون رستوران است. در دکوراسیون رستوران‌ می‌بایست به سبک (concept ) رستوران توجه داشته باشید. موضوع دیگری که پیش از دکوراسیون رستوران مطرح می‌شود این است که به عنوان مثال اگر در نزدیکی یک دانشگاه اقدام به احداث یک رستوران می‌کنید داشتن یک تم دکوارسیون لاکچری فکر مناسبی نیست. باید سعی کنید با حفظ کیفیت تا حد ممکن قیمت‌ها را کاهش داده و در دکوراسیون رستوران خود سعی کنید که یک فضای صمیمی و شیک را طراحی کنید.

نکته دیگری که در طراحی کافه یا طراحی رستوران خود می‌بایست در نظر بگیرید سیرکولاسیون است یا به زبان ساده‌تر میزان فضای آزاد شما به قدری باشد که مشتریان و کارکنان رستوران یا کافه در عبور و مبور خود دچار تداخل نشوند و فضای کافی وجود داشته باشد. برای دست رسی به این مهم باید در چیدمان صندلی‌ها‌ ، انتخاب صندلی‌ها و به طور کلی دکوراسیون دقت کافی را  به کار برد و بهتر است برای این که به نکات ریز به طور تخصصی پرداخته شود دکوراسیون رستوران خود را به یک دفتر معماری حرفه‌ای و با تجربه بسپارید.

از دیگر نکات مهم در دکوراسیون رستوران استفاده از رنگ می‌باشد. استفاده مناسب از ترکیب‌های رنگی مختلف با خواص روان شناختی مختلف می‌تواند فضای رستوران شما را به یاد ماندی‌تر و جذاب‌تر بنماید.

دکوراسیون رستوران می‌بایست با نمای ساختمان رستوران هارمونی و هماهنگی داشته باشد .در نوری پردازی رستوران سعی کنید افراط و تفریط را کنار بگذارید میزان نور در اشتها‌ مشتری ، جلوه غذا و غیره تاثیر بسزایی دارد حتما از یک شرکت معماری برای  طراحی و رعایت این گونه نکات مشاوره بگیرید. پیش از انتخاب دیوار پوش ،کفپوش و صندلی‌ها حتما سبک رستوران خود را انتخاب کنید و سپس به تهیه این موارد  بپردازید.

طراحی کافه

طبق آمار در کشورهای پیشرفته تمام افراد جامعه حداقل یکبار در هفته به کافه مراجعه می‌کنند.امروزه یکی از مباحث مهم در طراحی کافه اهمیت دادن به خواسته و سلیقه مشتری است به گونه‌ای که اگر فضای کافی شاپ مورد پسند مشتری قرار بگیرد ممکن است بار و بارها به کافه شما مراجعه کنند.

اکثر نکاتی که درباره راه اندازی رستوران گفته شد در راه اندازی کافه هم صدق می‌کند. اما در طراحی داخلی و دکوراسیون تفاوت‌های شایانی با یکدیگر دارند.

سبک صنعتی : همانطور که بالاتر اشاره کردیم توضیحات مختصری درباره این سبک به شما خواهیم داد. این سبک در نگاه اول یک ساختمان نیمه ساخته یا کارخانه‌های عصر انقالاب صنعتی اروپا برای ذهن انسان تداعی می‌کند. در این سبک برای نور پردازی از لامپ‌های صنعتی بزرگ ، از آجر‌های بدون کچ و کاغذ دیواری برای نمای دیوارها استفاده می‌کنند. در این سبک سیم کشی‌ها و لوله کشی قابل رویت هستند یا حداقل به صورت مصنوعی آن‌ها را در معرض دید طراحی و تعبیه می‌کنند. این سبک یک سبک نوآورانه و کم هزینه است . یکی از روش‌های متداول در این سبک بازسازی ساختمان زیر نظر یک شرکت معماری برای رسیدن به این سبک است.

انتخاب تم پیش از طراحی کافه

پیش از طراحی دکوراسیون کافه خود حتما تم کافه خود را در ذهن خود ایده پردازی کنید سپس سعی در عملی کردن ایده‌ها کنید. تم‌های متفاوتی می‌توان در دکوراسیون کافه به کار برد. از جمله این تم‌ها می‌توان به سنتی ، فیلم ، ورزشی ، گالری ، کتاب و غیره اشاره کرد.

چند ایده که در طراحی کافه خود به آن‌ها فکر کنید :

 • اگر در فضای کافه خود پنچره رو به خیابان دارید حتما به ایده صندلی رو به خیابان فکر کنید.
 • از بازی‌های فکری و کارتی در جذب و سرگرم کردن مشتری استفاده کنید .بسیاری از افراد برای گذراندن ساعات خوش در کنار دوستان به کافه مراجعه می‌کنند.
 • در طراحی کافه خود فضایی برای کتاب خانه در نظر بگیرید . بعضی از افراد علاقه دارند هنگام نوشیدن قهوه خود به مطالعه روزانه بپردازند.
 • فضایی را برای اجرای موسیقی زنده در نظر بگیرید. حتی اگر به صورت دائمی امکان پخش موسیقی زنده را ندارید فضایی را برای آن در نظر بگیرید تا هر چند وقت یک بار از آن بهره ببرید

طراحی فودکورت

فودکورت به مجموعه‌ای از رستوران‌ها و فست فود‌ها در یک سالن و همراه با مجموعه صندلی یک شکل در مجتمع‌های تجاری و تفریحی می‌گویند. طراحی و ساخت فودکورت‌ها از سال 1974 رونق گرفت. طراحی فودکورت شامل مراحل پیچیده و دقیقی می‌شود. در طراحی فودکورت باید تمام نکات ایمنی و بهداشتی در کنار زیبایی رعایت شود . همه رستوران‌ها و فست فود‌ها باید به حداقل فضای آشپزخانه دست رسی داشته باشند.

تهویه هوا : به علت وجود تعداد زیادی رستوران و فست فود در کنار هم تهویه و گردش هوا یک نکته کلیدی و حساس است که باید با دقت زیاد به آن پرداخته شود.تهویه هوا هم برای کارکنان در مجموعه و هم مراجعه کنندگان و مشتری‌ها نقش اساسی و کلیدی را ایفا می‌کند.

انتخاب صندلی : هدف از طراحی فودکورت از ابتدا این بوده‌ است که مردم برای صرف غذا از مسافرت‌های شهری اجتناب کنند و پس از استراحت و صرف غذا به ادامه خرید بپردازند. وظیفه صندلی فراهم کردن راحتی و آسایش مشتری در مدت زمان صرف غذا است.

چیدمان صندلی : چیدمان صندلی‌ها باید به نحوی باشید که کارکنان رستوران‌های مختلف و مشتری‌ها برای عبور و مبور دچار مشکل نشوند.

تهیه منو فودکورت : یک لیست کلی از غذا‌ها و نوشیدنی‌هایی که در فودکورت وجود دارد داشته باشید و سعی در کامل کردن و متنوع‌تر کردن این لیست یا منو کنید تا نظر و سلیقه افراد بیشتری را به فودکورت خود جلب کنید.

دلیوری : بسیاری از کسبه و فروشکاه‌هایی که در مجتمع قرار دارند غذای خود را از فودکورت مجتمع تامین می‌کنند. همین طور بعضی از مردم جذب غذای یکی از رستوران‌ها یا فست فود‌های فودکورت شما شده‌اند. بهتر است به رستوران‌ها و فست فود‌های مجموعه توصیه کنید که سرویس پیک موتوری یا دلیوری داشته باشند و شما هم در طراحی خود فضایی برای آن‌ها در نظر بگیرید .

دکوراسیون رستوران بایا پلاس

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *