طراحی ساختمان مسکونی

فناوری ‌های انقلابی در معماری و صنعت طراحی ساختمان مسکونی

طراحی ساختمان مسکونی

در این مقاله، مروری بر فناوری هایی که در آینده، حوزه و صنعت ساختمان را در طراحی ساختمان ها اعم از طراحی ساختمان مسکونی دگرگون خواهند کرد پرداخته شده که این موارد بخشی از برنامه‌های آتی شرکت معماری آسو نیز است که در حال بررسی و توسعه هستند.

1 تاثیر اینترنیت اشیا بر ساختمان‌ها و طراحی آپارتمان – IOT

اینترنت اشیا منجر به دیجیتالیزیشن یا دیجیتال‌سازی ساختمان‌ها خواهد شد تا بسیار از اقدامات مربوط به خانه مبتنی بر داده‌ و اطلاعات به هم پیوسته از بخش‌های مختلف خانه صورت پذیرد. بعنوان مثال، سیستم‌های تهویه مطبوع و سرمایش و گرمایش دیگر مانند گذشته عمل نخواهند نمود و بسیار بهینه و منطبق بر نیازهای داخل خانه خواهد بود. بدین صورت که اطلاعات مربوط به دمای آسایش و سطح رضایتمندی افراد از متغیرهای ترمودینامیکی خانه جمع‌آوری خواهد شد سپس سیستم‌های هوشمند قبل از اینکه افراد به خانه برسند، فضا را برای آن‌ها به صورت اتوماتیک مطلوب خواهند ساخت تا از هدر رفت انرژی خودداری شود. در حال حاضر بسیاری از افراد در زمستان از محیط بیرون به خانه می‌رسند و لباس‌های گرم خود را در می‌اورند، سیستم گرمایش را با تمام توان روشن می‌نمایند تا سریعا دوباره احساس گرما کنند. اما اینترنت اشیا، افزایش دمای خانه را با شیبی ملایم و چند دقیقه قبل از آنکه افرا به خانه برسند، آغاز می‌نماید تا از مصرف غیر بهینه انرژی توسط افراد خودداری شود. بکارگیری این فناوری ها در طراحی ویلا دوبلکس که اغلب به صورت دوره ای مورد استفاده قرار می گیرد حائز اهمیت است.

2 تاثیر واقعیت مجازی در طراحی ساختمان مسکونی – Virtual reality

دکوراسیون داخلی منزل و معماری خانه بواسطه توسعه واقعیت مجازی متحول خواهند شد. بعنوان مثال، چنانچه قصد تجهیز و چیدمان مبلمان در خانه وجود دارد، قبل از اقدام به خرید، افراد خانه می‌توانند مبلمان مدنظر خود را از فروشگاه‌های آنلاین انتخاب نمایند و سپس از طریق گوشی موبایل اقدام به شبیه‌سازی جایگذاری مبلمان در هر بخش از خانه که مایل هستند، نمایند. بر این اساس، قبل از خرید، افراد خانه از میزان تناسب و هماهنگی مبلمان با فضای خانه را بررسی نمایند تا بهترین انتخاب ممکن را از لحاظ دکوراسیون و سایر موارد انجام دهند. به زودی مجموعه آسو این قابلیت را از هم‌افزایی و همکاری تیم‌های معماری آسو و موتور جستجوی هوشمند خرید جورگو که هر دو زیرمجموعه شرکت توسعه فناوری آسو هستند، عملیاتی خواهد نمود.

3 تحول معماری و ساخت و ساز با پرینتر سه بعدی – 3D Printing

پرنیتر سه بعدی یکی از فناوری ها نوظهور است که حوزه های متعددی اعم از سلامت، صنعت و ساخت و ساز را دگرگون خواهد کرد. انتظار می‌رود در حوزه سلامت، از طریق پرینتر سه بعدی، شبیه سازی و ساخت بسیاری از بافت های بدن که از پیچیدگی بالایی برخوردارند، به راحتی صورت پذیرد. در حوزه صنعت و ساخت و ساز و حتی بازسازی ساختمان نیز، طرح های مختلفی از طریق پرینتر سه بعدی قابل اجرا خواهند بود که این موضوع شامل وسایل داخل خانه و حتی کل خانه به صورت یکجا خواهد بود. شرکت‌های مطرح جهان مانند آمازون در سال های اخیر، استفاده از پرینتر سه بعدی را به صورت جدی بخشی از برنامه‌های تحقیق و توسعه خود قرار داده‌اند تا بتوانند سلایق و طرح‌های مشتریان را به راحتی و به سرعت تبدیل به تجهیزات کنند و ارسال نمایند.

4 تاثیر هوش مصنوعی و خرید هوشمند در طراحی ساختمان مسکونی – Smart shopping

انجام خریدهای منزل مخصوصا تکمیل و خرید اقلام داخل یخچال دیگر مانند گذشته انجام نخواهد شد. از لحظه شناسایی کمبود تا خرید به صورت هوشمند و یکپارچه توسط هوش مصنوعی صورت خواهد پذیرفت. اقدامی که اخیرا نیمی از آن توسط شرکت ال جی به واقعیت پیوست. به این صورت که یخچال به صورت اتوماتیک انواع اقلام مانند لبنیات یا گوشت و نان را تشخیص می‌دهد و ورود و خروج آن‌ها را ثبت می‌نمایئد و بر این اساس، به صاحب خانه زمان اقدام برای خرید را پیشنهاد می‌دهد. این موضوع نیز از دیگر برنامه‌های در حال توسعه شرکت توسعه فناوری آسو است که بخش مربوط به خرید نیز هوشمند انجام خواهد شد و پس از تحلیل وضعیت داخل یخچال، موتور جست و جوی هوشمند جورگو اقدام به خرید از بهترین سوپرمارکت‌ های موجود در جورگو و سطح شهر خواهد نمود.

5تامین برق خانه از انرژی خورشیدی – Solar panels

انرژی خورشیدی و نصب پنل در خانه ها از دیگر عواملی خواهند بود که به صورت اساسی منجر به تغییر اساسی در سبد تامین انرژی ساختمان ها و به تبع آن نوع تجهیزات مصرفی برای سرمایش و گرمایش و غیره خواهند شد. مانع اصلی توسعه انرژی پاک خورشیدی و ساخت گسترده پنل‌ها، هزینه اولیه بالای سرمایه‌گذاری آن‌ها بوده که در سالیان اخیر با شتاب بیشتری این مانع در حال حذف است و هزینه پنل‌ها با نرخ بالایی سالانه در حال کاهش است. ایجاد و پیدایش شرکت های بسیار معتبر و بین المللی در این زمینه، گواه بر این مدعی است که برای نمونه، شرکت سولار سیتی که متعلق به ایلان ماسک است، یکی از شرکت‌های پیشرو در ساخت پنل است که با همکاری تسلا، در حال پیشبرد برنامه‌های جدی در این زمینه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *