طراحی سالن ورزشی, طراحی مهد کودک

طراحی سالن ورزش در مدارس با متراژ کم

طراحی سالن ورزشی - طراحی مدرسه - شرکت معماری آسو

در این مقاله، به بیان نکاتی که می‌بایست در طراحی سالن ورزشی کوچک در مدارس بخصوص مدارسی که دارای مقاطع مختلف شامل ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان هستند، پرداخته شده است که شرکت معماری بایا پلاس نیز آن‌ها را مد نظر قرار می‌دهد.

1 طراحی چند کاربردی و منعطف سالن ورزشی

مدارسی که مقاطع مختلف را دارند، طیف گسترده‌ای از دانش آموزان از لحاظ سنی را دارند که این موضوع باید در طراحی سالن ورزشی به نحوی لحاظ شود که نیازمندی‌های ورزش در سنین مختلف را با معیارهای مرتبط شامل شود. برای این منظور، انواع محیط‌های ورزشی در یک محیط ادغام می‌شوند و قابلیت بهره‌برداری مجزا برای ورزش‌های مختلف مانند والیبال، بسکتبال، فوتسال و غیره بوجود می‌آید. برای ایجاد یک سالن چند کاربردی، انعطاف سالن جهت کاربری‌های مختلف ضروی است که مستلزم رعایت نکاتی بخصوصی است.

بعنوان مثال، نوع کف سالن به نحوی باید باشد که بتواند در انواع ورزش‌ها مورد استفاده قرار گیرد و مقاومت بالایی داشته باشد. تخصیص فضاها نیز موضوع مهم دیگری است که در طراحی سالن ورزشی چندکاربردی بایستی به دقت لحاظ شود تا کمترین تغییرات را جهت آماده‌سازی سالن در طراحی مدرسه یا طراحی مهد کودک برای انواع ورزش‌ها داشته باشد. بعنوان مثال، حاشیه زمین اصلی سالن می‌تواند نوار مخصوص دوندگی باشد. نصب برخی تجهیزات با قابلیت تاشوندگی در دیوارها مانند تجهیزات نرمش‌های کششی نیز از قرارگیری تجهیزات در کف سالن و اشغال فضا خودداری کند.

2 ایمنی در سالن ورزشی

زمانی که اقدام به طراحی یک سالن چند کاربردی در طراحی مدرسه و یا طراحی مهد کودک می‌شود، مسئله ایمنی بسیار حائز اهمیت می‌گردد، زیرا تجهیزات مربوط به یک ورزش خاص، می‌تواند در حین بکارگیری سالن برای یک نوع ورزش دیگر، ایجاد خطر نماید. برای نمونه، میله‌های عمودی پرچم والیبال در زمانیکه که پرچم ان برداشته شده و زمین برای بسکتبال استفاده می‌شود، بایستی در کنار زمین نباشند تا افراد حین دویدن در بازی بسکتبال، با آن برخورد ننمایند.

این امر مستلزم آنست که میله‌های پرچم والیبال متحرک قابل جابجایی باشند. بعنوان مثالی دیگر، کف سالن نیز بایستی به نحوی ساخته شود که علاوه بر مقاومت بالا، منجر به آسیب افراد در حین ورزش نشود. زیرا زمانیکه زمین سالن برای ورزشی مانند والیبال استفاده می‌شود، شدت ضربه به افراد با حالتیکه سالن برای ورزشی دیگر مانند فوتسال استفاده می‌شودف متفاوت است. لذا لحاظ معیار ایمنی علاوه بر کاربردپذیری نیز حائز اهمیت است.

3 کاهش هزینه‌های عملیاتی سالن ورزش

در طراحی سالن ورزشی با کاربری‌های مختلف، انواع اقسام تجهیزات و متریال‌ها به کار می‌روند. این امر موجب آن می‌شود که ملاحضات بخصوصی در حین طراحی و تجهیز سالن لحاظ شوند تا نیاز به تعمیرات و بازسازی به حداقل مقدار ممکن کاهش یابند. برای مثال، اکر موکت در کف سالن استفاده می‌شود، بایستی توانایی تحمل انواع مختلفی از سایش‌ها و نیروهایی که به آن وارد می‌شود را داشته باشد. برای مثال، افراد ممکن است به طناب زنی مشغول شوند و یا در سالن اقدام به دیودن کنند که منجر به فشار و سایش به موکت می‌شوند.

4 کنترل مناسب هوای سالن ورزشی

در طراحی سالن ورزشی ، کنترل مناسب دما و وضعیت گردش هوای داخل سالن مهم است. تحرک بالای افراد موجب تعرق می‌شود و چنانچه دمای محیط مناسب نباشد، تعرق بیش از حد خواهد بود و منجر به آزردگی خواهد شد. عدم جریان مناسب هوا نیز موجب تجمع و ایجاد احساس خفگی در محیط می‌شود. برای این منظور، سیستم‌های مکانیکی بایستی به صورت بهینه طراحی شوند.هچنین نوع پنجره‌ها و درب‌ها نیز بایستی به نحوی باشند که علاوه بر ممانعت از اتلاف انرژی، در انتقال مناسب هوای تازه به داخل سالن در صورت لزوم واقع شوند.

5 امکان برگزاری مراسم در سالن ورزشی

یکی از کاربردهای مهم سالن‌های ورزشی، می‌تواند امکان برگزاری مسابقات و مراسم متعدد باشد که شادابی بالایی را برای دانشجویان به همراه خواهد داشت. سالن ورزشی در یک مجموعه آموزشی به عنوان در دسترس‌ترین گزینه تفریح و نزدیکی دانش آموزان به یکدیگر محسوب می‌شود که از اینرو، طراحی مناسب آن مهم است. در این راستا حتی در طراحی مهد کودک نیز، بایستی سکوهای مناسبی برای تماشاگران و مهمانان سالن در نظر گرفته شوند.

در این راستا، فضاسازی و انتخاب رنگ و طراحی داخل سالن ورزشی توسط شرکت معماری نیز می‌تواند در چنین قابلیتی موثر واقع شود. به هر میزان که فضای سالن، احساس یک فضای اجتماعی و مثبت را القا نماید، علاوه بر آنکه در برگزاری مراسم مناسب خواهد بود، در روحیه و شادابی دانش آموزان نیز اثر مثبت‌تری خواهد داشت. بدین منظور، انتخاب رنگ و نورپردازی در سالن ورزش دو معیار بسیار مهم از این منظر هستند. همچنین، آکوستیک سالن یکی دیگر از پامترهایی هست که می‌تواند در تهیج دانش آموزان برای ورزش بیفزاید. بخصوص در ورزش‌هایی مانند رقص که انجام حرکات با همراهی موسیقی به خوبی قابل انجام است.

6 اتاق مخصوص مربی و ناظر

عموما مراجعه دانش‌ آموزان به سالن‌های ورزشی به خصوص کودکان در مهد کودک که بایستی رد طراحی مهد کودک مد نظر قرار گیرد،  تحت نظارت مربی و یا معلم ورزش صورت می‌گیرد که برای این منظور، محل مناسب بایستی تعبیه شود که بسته به اهمیت میزان و نوع نظارت مربی، می‌تواند متفاوت صورت بگیرد. در برخی از سالن‌ها که نظارت دائم لازم نیست، دفتر مربی در حد فاصل ورودی اصلی سالن ورزش و فضای سالن تعبیه می‌شود، اما در برخی دیگر، دفتر مربی کاملا در داخل سالن ورزش قرار می‌گیرد تا نظارت پیوسته انجام شود.

7 محل تعویض لباس و دوش

نکته اصلی در محل تعویض لباس و دوش‌های تعبیه شده نیز از منظر تاسیسات است. زیرا افراد پس از ورزش و تعرق، مراجعه به محل تعویض و دوش می‌کنند و اگر دمای مناسبی نداشته باشد، موجب سرماخوردگی می‌تواند شود.

بر اساس آنچه در هفت مورد فوق تشریح شد، طراحی سالن ورزشی مستلزم رعایت مواردی از جنس مختلف اعم از درجه آزادی سالن برای کاربری‌های مختلف، ایمنی افراد، مطلوبیت از لحاظ اصول روانشناسی، تاسیسات و غیره است. همچنین، اهمیت نقش ورزش در بازدهی تحصیل دانش آموزان و کاهش اضطراب و استرس در حین سال تحصیلی، بر اهمیت طراحی سالن ورزشی بهینه و رعایت نکات مطرح شده توسط شرکت معماری می‌افزاید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *