راه اندازی رستوران با خدمات یکپارچه, طراحی تجاری, طراحی داخلی رستوران سنتی, طراحی رستوران مدرن, طراحی فست فود, طراحی فودکورت, طراحی کافه

نکات فنی و بهداشتی در طراحی رستوران

طراحی رستوران - دفتر معماری آسو

برای بالا رفتن دقت کار در طراحی رستوران این خیلی اهمیت دارد که چه تعداد و چه نوع مشتریانی از رستوران استفاده می‌کنند و نحوه پذیرایی از آنها به صورت خانوادگی است یا مجردی؟! البته در برخی از اغذیه فروشی ها به خصوص در طراحی فست فود به دلیل کمبود جا و یا نوع غذایی که ارائه می‌شود و غذای سرپایی است می‌توان پیشخوانی را با صندلی و یا بدون صندلی جهت مشتریان و یا آنهایی که عجله دارند در نظر گرفت.

بنابراین باید تعداد نفراتی که قرار است قرار غذا بخورند مشخص باشد. باید در سالن غذاخوری یک رستوران به تعداد کافی و حتی اضافی میز و صندلی موجود باشد. در رستوران ها به نسبت خدماتی که ارائه می‌شود فضاهای مورد نیاز متغیر است. در برخی از رستوران ها ممکن است آشپزی نمایشی در یک محوطه مخصوص به اجرا دربیاید که فضای خاص خود را جدا از آشپزخانه طلب می‌کند. در طراحی رستوران بهتر است یک پیشخوان یا قسمت سرو غذا بین قسمت آماده سازی و سالن غذاخوری قرار گیرد. این مسئله می‌تواند در طراحی فودکورت و حتی طراحی کافه هم با توجه به سلیقه صاحبان این مکان‌ها در نظر گرفته شود.

شما می‌توانید جهت مشاوره در زمینه طراحی رستوران شامل طراحی دکوراسیون داخلی و نمای ساختمان ، راه اندازی رستوران جدید و بازسازی ساختمان شامل دیزاین داخلی و تأسیسات از ایده‌ها و راهنمایی‌های تیم مهندسی و طراحی شرکت معماری آسو کمک بگیرید. در ادامه با برخی از ایده‌های دفتر معماری آسو در زمینه طراحی رستوران ، فودکورت ، کافه و فست فود آشنا می‌شوید.

مشخصات فنی ساختمان رستوران

طراحی رستوران و طراحی فست فود باید به گونه‌ای باشد که امکانات سرمایش و گرمایش رستوران در تابستان و زمستان به خوبی تعبیه شده باشد. یعنی رستوران باید هم دارای کولر و هم بخاری باشد و اگر ابعاد سالن غذاخوری بزرگ است حتما سیستم تهویه مطبوع در نظر گرفته شده باشد. به طوری که درجه حرارت داخل رستوران برای فصول مختلف سال و نیز بر اساس سلیقه مشتری ها قابل تنظیم باشد. از ملزومات اصلی طراحی رستوران های عمومی این است که هوای درون رستوران به طور منظم تهویه و تعویض شود و هوای تمیز وارد آن شود.

چه در قسمت پخت غذا برای خروج دود و بوی ناشی از پخت و پز و چه در قسمت سالن برای تعویض هوای تنفس مشتری ها که می‌تواند مملو از عوامل آلوده‌کننده باشد. در نتیجه استفاده از هواکش‌های قوی برای تعویض هوا ضرروی است. مواردی که بیان شد در طرح بازسازی ساختمان رستوران نیز کاربرد دارد.

طراحی آشپزخانه رستوران

غذا بهتر است در همان رستوران تهیه شود. برای این کار در طراحی فودکورت و طراحی رستوران باید بخشی را به عنوان آشپزخانه در نظر گرفت تا غذا در آنجا پخته و آماده شود. تمام قسمت‌های آشپرخانه باید قابل شستشو باشند و بتوانند به طور مرتب شسته و ضدعفونی شوند. آشپزخانه حتما باید دارای هودهایی با هواکش های قوی باشد که بخار و دود غذا را از رستوران خارج کند. این کار هم به بهداشت محیط آشپزخانه و سالن غذاخوری کمک می‌کند (چون چربی و چرک روی دیوارها و پرده‌ها نمی‌نشیند) و هم از نظر بهداشت کارکنان و مشتریان اهمیت دارد. چون این دود و بخار می‌تواند برای سلامتی مضر باشد.

برخی نکات بهداشتی در طراحی رستوران

پرده ها و دیوارهای سالن رستوران باید قابل شستشو باشند و بهتر پرده ها است پارچه‌ای نباشند. پرده کرکره و یا لوردراپه برای این کار مناسب‌تر است. کف رستوران هم باید کاملا قابل شستشو باشد. سرامیک های صاف برای این کار مناسب نیست، بهتراست از موزائیک و یا سنگ استفاده شود. لازم است که در رستوران چند توالت و دستشویی خیلی تمیز در دورترین نقطه از سالن که با محوطه سالن تداخل نداشته باشد و از محل توزیع غذا هم دور باشد در نظر گرفته شود. تمیزی این بخش خیلی اهمیت دارد. باید حتما هواکش قوی و سیفون (فلاش تانک) و مایع دست‌شویی داشته باشد و بهتر است داخل آن از دیگر قسمت‌های سالن دیده نشود.

سایر بخش‌های خدماتی نیز از قبیل رختکن برای در آوردن لباس (کت و پالتو و غیره) باید در جنب سالن غذاخوری موجود باشند. سرویس بهداشتی را می‌توان در بیرون از رستوران طراحی کرد ولی روشویی برای شستن دست‌ها قبل از سرو غذا باید حتما در ورودی رستوران موجود باشد.

مشخصات میزهای سالن غذاخوری

حداقل فضای لازم برای هر صندلی باید 5/1 تا 5/2 متر مربع و فاصله بین میزها 30/1 متر باشد. همچنین ارتفاع مناسب برای میزها با صندلی معمولی 80 سانتیمتر و با صندلی باز 90 سانتیمتر است. ضمنا حتما باید صندلی بلند مخصوص کودک در رستوران تعبیه شده باشد. این به خصوص برای رستوران هایی که مشتریان آنها عموما خانواده ها هستند خیلی اهمیت دارد. به همین دلیل است که تاکید می کنیم در طراحی رستوران حواستان به جامعه هدف و اکثریت مشتری ها باشد!

همچنین در طراحی فست فود و طراحی کافه جهت راحتی مشتری ها لازم است میزی در نظر گرفته شود که برای هر نفر مساحتی با ابعاد حداقل 60 در 40 سانتیمتر را ایجاد کند. این باعث می‌شود افرادی که در کنار هم غذا می‌خورند فضای کافی داشته باشند. در مجموع عرض 85 – 80 سانتیمتر برای میز غذا مناسب است. میزهای گرد یا میزهای شش یا هشت ضلعی با قطر 120 -90 سانتیمتر برای چهار نفر مناسب هستند و می‌توانند در صورت لزوم یک یا دو نفر دیگر را هم پذیرا باشند.

به هر حال طراحی رستوران توسط دفتر معماری باید به گونه ای باشد که امکان کم و زیاد کردن میزها برای مهمانی‌های مختلف وجود داشته باشد. به این ترتیب در رستوران باید میزهای یک نفره و چند نفره وجود داشته باشد. گاهی یک مشتری وارد رستوران می‌شود که می‌خواهد بر روی میز جداگانه‌ای غذا بخورد و گاهی یک گروه ده نفره می‌آیند که می‌خواهند همگی در کنار هم غذا بخورند. رستوران باید بتواند این خواسته‌ها را برآورده کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *