طراحی آپارتمان, طراحی خانه مسکونی, طراحی ساختمان مسکونی, طراحی ویلا, طراحی ویلا تریبلکس, طراحی ویلا دوبلکس

معماری ساختمان مسکونی و نقش آن در قرنطینه

معماری ساختمان مسکونی - شرکت معماری بایا پلاس

در جوامع امروزه بدلیل افزایش سریع جمعیت شهرنشین، گسترش افقی شهرها، کاهش ابعاد خانه ها و تغییر نحوه زندگی، بیشتر زمان انسان‌ها در محیط خانه سپری می‌شود. معماری داخلی و بیرونی فضاهای مسکونی از جمله طراحی خانه مسکونی ، طراحی آپارتمان ، طراحی ویلا و … اهمیت ویژه‌ای در زندگی افراد دارند.
در شرایط اجتماعی خاص، مانند دوران قرنطینه به دلیل در خانه ماندن و تغییر سبک زندگی روزمره تمرکز بیشتر به زندگی فعال روزمره برای افراد خانواده در اولویت است و حفظ سلامت روان مهم است. در معماری ساختمان مسکونی اولویت نیازهای افراد خانواده که روزانه با خانه سر و کار دارند با توجه به فضاهای موجود می‌باشد.
در روزهای قرنطینه در خانه، اهمیت فضای داخلی حتی از همیشه آشکارتر است. تأثیر دکوراسیون بر روحیه افراد و بازدهی آن را می‌توان مهم ترین عاملی دانست که افراد را به سمت ایجاد تغییرات و هزینه کردن در این زمینه وادار می‌کند. هماهنگی رنگ‌ها، ‌نورها، مبلمان، پرده، کاغذ دیواری، کفپوش و سایر تجهیزات بدون در نظر گرفتن برند و کیفیت آنها می‌تواند تأثیرات فوق العاده‌ای بر روح و روان ما بگذارد و بازدهی و عملکرد ما را تغییر دهد. در طراحی خانه مسکونی ، طراحی آپارتمان ، طراحی ویلا و طراحی لابی مسکونی می‌توان فضایی برای بازی کودکان و ورزش افراد خانواده در نظر گرفت که در دوران قرنطینه اهمیت آن چند برابر می‌شود.

آلودگی صوتی

در حقیقت مکان استراحت انسان باید به دور از هرگونه آلودگی اعم از صوتی، هوا، فضا و آلودگی‌های روحی و روانی باشد. برای آرامش بیشتر زندگی در شهرهای شلوغ، پنجره‌های دوجداره و عایق صوتی دیوارها که به کاهش صداهای مزاحم کمک کند از مسائل مهم است. برای کم کردن صدای بیرون یا صدای آپارتمان‌های همسایه می‌توان از روش‌های مختلف مثل پرده‌های آکوستیک، پنل‌های آکوستیک که به دیوار آویزان می‌شوند و صداهای بیرون را تا حد زیادی کاهش می‌دهند، استفاده کرد.

نور و طبیعت

دسترسی فیزیکی یا بصری به فضاهای باز و طبیعت از معیارهای کیفیت معماری ساختمان مسکونی و طراحی خانه مسکونی محسوب می‌شود. اگر طرح معماری شامل پنجره‌هایی با چشم انداز پوشش گیاهی و فضای سبز باشد، برای دوری از کسالت در ساعات طولانی ماندن در خانه در دوران قرنطینه در طول روز می‌توان پرده‌ها را کنار زد که امکان دسترسی به نور و تهویه طبیعی را تأمین کرده و چشم انداز طبیعی و سبز را در معرض دید و استفاده قرار دهد که در تأمین سلامت جسمی و احساسی مفید تر باشد و همینطور از افسردگی و تاریکی فضا جلوگیری نماید.

بالکن و حیاط

بالکن، تراس، حیاط و یا پشت بام خانه می‌تواند برای استشمام هوای تازه، فضای بازی و فضای ورزش بکار رود و سلامتی روحی و جسمی بیشتری برای افراد به ارمغان آورد. می‌توان فضاهای باز و سبز و باغ‌ها و باغچه‌ها در فضای خانه ها را به پرورش سبزی های خوراکی اختصاص داد که به خصوص در دوران قرنطینه از اهمیت زیادی برخوردار است.
در زندگی امروزه هیچ چیز به اندازه طبیعت، استرس و اضطراب را از خانه دور نمی‌کند. آوردن طبیعت و رنگ سبز گل و گیاه به خانه و فضای معماری داخلی ساختمان مسکونی ، منزل را تبدیل به مکانی آرامش بخش می‌کند. برای این کار می‌توان نقاطی از منزل را که در طول روز بهترین نور طبیعی را دارند برای گل و گلدان طراحی و در نظر گرفت. در طراحی انواع منازل ویلایی مانند طراحی ویلا دوبلکس ، طراحی ویلا تریبلکس که حیاط دارند می‌توان از آن به بهترین شکل ممکن استفاده کرد. با طراحی مکانی زیبا برای نگهداری گل و گلدان در حیاط، علاوه بر استفاده از چشم انداز زیبا، می توان از نور طبیعی خورشید برای شادابی و سرحالی استفاده کرد. آفتاب گرفتن در طول روز تاثیر فراوانی در آرامش روح و روان دارد.

هوا

با سیستم های خانه هوشمند می توان یک قدم جلوتر رفت. برنامه‌های آنها نه تنها دمای هوا در خانه را کنترل می‌کند بلکه کیفیت آن را نیز کنترل می‌کند. هوای ورودی از بیرون و در صورت لزوم هوای درون منزل رابه طور خودکار آن را تمیز می‌کند.

دفترکار

اکثر افراد جدا از دوران قرنطینه حتی فقط برای چند روز، یا به عنوان بخشی از روال معمول کار خود، از خانه کار کرده‌اند. یکی از اصلی ترین چالش های کار در خانه دشواری در حفظ سرعت کار معمولی و پیدا کردن نظم و انضباط برای ریتم کاری، حفظ تمرکز و سکوت برای کار و جلسات مجازی کاری نیاز دارد. حواس پرتی ناشی از سایر اعضای خانواده، حیوانات خانگی، سر و صداهای همسایه و فعالیت‌های داخلی را می‌توان به عنوان برخی از موانع اصلی کار در خانه ذکر کرد. اما طراحی بسیاری از خانه‌های امروزی به‌گونه‌ای است که برای انجام کارهای از راه دور فضای کافی وجود ندارد و حتی اگر فضای کافی در دسترس باشد، کار کردن در کنار سایر اعضا خانواده برای افراد مشکلاتی را به وجود می‌آورد. بر این اساس باید در طراحی ساختمان مسکونی ، احداث یک محل کاری را جز ضروری یک ساختمان دانست. در طراحی انواع ویلاها مانند طراحی ویلا دوبلکس ، طراحی ویلا تریبلکس ، معماران می‌توانند بخش کوچکی از حیاط خانه را به فضایی برای انجام دورکاری‌ها اختصاص دهند.
این دفتر کار خانگی بی نقص می‌تواند فضایی را برای کار و مطالعه فراهم کند که می‌تواند از فضاهایی از منزل که غیر قابل استفاده باشد، با طراحی هوشمندانه و با تفکیک با پارتیشن‌های شیشه ای علاوه بر مجزا شدن و استفاده بهینه از فضا توانسته یک فضای کار دنج و راحت را مهیا سازد.

رنگ

در معماری ساختمان مسکونی ، طراحی آپارتمان ، طراحی ویلا و طراحی لابی مسکونی ، رنگ و ترکیب رنگ‌های مختلف و حرفه‌ای اهمیت ویژه‌ای دارد. در حال حاضر، هرچه خانه لوکس تر باشد، رنگ بیشتری دارد. رنگ، مانند هر چیز دیگری نیز از ترند پیروی می‌کند. رنگ‌ها باعث پدیدار شدن احساسات شده و همین موضوع دلیل محکمی است تا در طراحی فضاهای مسکونی مانند معماری ساختمان مسکونی ، طراحی آپارتمان ، طراحی ویلا ، طراحی لابی مسکونی و طراحی خانه مسکونی به فکر ایجاد تنوع، به روز نگه داشتن مداوم و تولید خلاقیت برای تغییر باشیم.

لازم به ذکر است تمامی مواردی که در این مقاله بررسی شد، توسط طراحان و معماران شرکت معماری بایا پلاس در طراحی و معماری ساختمان مسکونی لحاظ خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *