طراحی آپارتمان, طراحی خانه مسکونی, طراحی ساختمان مسکونی, مقاله

بهترین ایده ها برای طراحی و دیزاین منزل

بایا پلاس طراحی ویلا دیزاین منزل

دیزاین منزل

دیزاین منزل یا طراحی ساختمان مسکونی آن یک کار پیچیده و تخصصی است. که باید به متخصصان این کار یعنی یک دفتر معماری معتبر واگذار شود. طراحان داخلی سالها در زمینه نورپردازی، سبک‌های مختلف معماری، رنگ و حتی روانشناسی افراد تحصیل و مطالعه می‌کنند. بنابراین اگر به فکر طراحی و دیزاین منزل خود هستید حتما به سراغ طراح داخلی بروید.

بسیاری از افراد با این سؤال روبرو هستند ، اگر یک طراح خانه‌شان را طراحی کند ، آیا سلیقه خودشان کنار گذاشته می‌شود ؟خیر

طراحان در صحبت‌های اولیه از شما اطلاعاتی درباره رنگ، سبک معماری مورد علاقه،نوع مبلمان و غیره کسب می‌کنند سپس با دانش فنی خود شروع به طراحی می‌کنند.

طراحی آپارتمان

در زندگی مدرن و شهر نشینی امروزی دیگر خبری از خانه‌های حیاط دار قدیمی نیست و تقریبا همه ساکن آپارتمان‌‌های کوچک و بی‌روح هستند. همچنین همه ما ساعت زیادی از روز را در خانه سپری می‌کنیم و خانه نقش بسزایی در روحیه ما دارد .همین موارد به اهمیت طراحی آپارتمان اشاره دارند. قدم اول در طراحی آپارتمان نکات ایمنی است، به عنوان مثال ساختمان باید پله فرار داشته باشد و این پله‌‌‌ها مجهز به فایر دور یا در ضد آتش باشند.آسانسور نباید به پله راه داشته باشد زیرا در هنگام آتش سوزی آسانسور مانند دود کش عمل می‌کند.قدم بعدی طراحی داخلی آپارتمان می‌باشد این بخش هم ریزه‌کاری‌های زیادی را شامل می‌شود به عنوان مثال طراح باید فضایی را برای جاکفشی در نظر بگیرد، زیرا گذاشتن کفش خارج از آپارتمان ممنوع است. دفتر معماری یا طراحی که به آن مراجعه می‌کنید می‌بایست حریم فضای خصوصی را رعایت کند یعنی حمام و اتاق خواب از نشیمن فاصله داشته باشد و مهمان برای استفاده از دستشویی نباید وارد فضای خصوصی بشود، همچنین فضای خصوصی نزدیک به در ساختمان طراحی شود. قدم بعدی دیزاین و طراحی داخلی آپارتمان است که باید به این فکر کنیم کدام سبک مورد پسند ماست با معرفی چند نمونه از این سبک‌ها می‌پردازیم :

  1. مدرن : در این سبک از متریال ساده، خطوط صاف و منظم همچنین پالت‌های رنگی ساده استفاده می‌شود .
  2.  معاصر : این سبک بسیار شبیه سبک مدرن می‌باشد. اما با اندکی تفاوت، در این سبک دست طراح برای استفاده از خطوط خمیده باز تر است و نمایی خودمانی تر به خانه می‌دهد.
  3. مینیمال : این سبک هم دارای علاقه‌مندان زیادی در ایران است . در این سبک رنگ قالب سفید است و زرق و برق خاصی در آن استفاده نمی‌شود.
  4. صنعتی : در نگاه اول ، احساس یک خانه نیمه ساخته را در بیننده ایجاد می‌کند ، در این سبک از مواد چوبی ، آهن و چرم استفاده می‌شود. عناصر این سبک شامل چوب و جعبه‌های با حروف انگلیسی حک شده روی آنها است.
  5. سنتی وسترن کلاسیک: در این سبک ، طراح از رنگهای سنگین تر و تیره تر مانند زرشکی و سرمه ای استفاده می‌کند. آنها همچنین از پارچه‌های مخملی و گران قیمت با گلدوزی‌های شلوغ  استفاده می‌کند و از عناصر این سبک می‌توان به پوست گوسفند تیره یا سوخته اشاره کرد.
  6. خاورمیانه : این سبک بیشتر مورد علاقه ما ایرانیان است زیرا بیشتر از رنگهای نارنجی ، قرمز و سبز استفاده می‌کند و شاکله اصلی آن فرش‌ها و گیلیم‌های ایرانی است. امروزه در دکوراسیون با سبک خاورمیانه از مبلمانی استفاده می‌شود که طرح‌های قدیمی روی آن حک شده است.
  7. روستیک یا همان روستایی : در این سبک همه چیز به ساده ترین شکل ممکن استفاده می‌شود، روستیک به معنایی رنگ و رو رفته است. به همین دلیل المان‌های اصلی این سبک آهن زنگ زده، سنگ تراش نخورده و چوب است.
  8. سبک ایران باستان: در این سبک معمولا از سنگ مرمر برای دیوار‌ها استفاده می‌شود همچنین بر روی سنگ‌ها طرح‌ها و حکاکی‌های از دوره باستان ایران استفاده می‌کنند مانند دوره هخامنشی. معمولا از پالت‌های خنثی مانند سفید و کرم در کنار رنگ‌های باشکوه مثل زرشکی و ارغوانی در این سبک استفاده می‌شود.
  9. سبک هالیودی: در این سبک معمولا از مبلمان مخمل استفاده می‌شود. رنگ غالب در این سبک رنگ‌های تیره و خیره کننده مانند بنفش و قرمز است.

بایا پلاس طراحی ویلا دیزاین منزل

طراحی ویلا

ویلا ساختمانی است که چهار طرف آن با سمت خارجی ویو داشته باشد ، به خصوص وقتی که ویلاها در آب و هوای خوب ، جنگل ، دریا یا کوه ساخته می‌شوند. بنابراین هنر و شوق طراح این است که نمایی خوب به افراد داخل خانه بدهد و همچنین خود ویلا زیبایی و ظاهری خاص خود را دارا باشد. ویلاها معمولاً فضایی برای یک یا چند خانواده هستند تا از فضای بسته و آلوده شهری دور شوند ، بنابراین طراحی ویلا با طراحی سایر ساختمان‌ها بسیار متفاوت است. این تفاوت‌ها می‌تواند شامل طراحی فضای ورزشی ، مطبخ، شومینه و چندین اتاق بزرگ و جداگانه داشته باشد.

طراحی ویلا دوبلکس

ویلا دوبلکس، ویلای است که در 2 طبقه طراحی شده است و فضاهای مورد نیاز در 2 طبقه جای داده می‌شود و این 2 طبقه از طریق راه‌پله یا آسانسور به هم متصل می‌شوند،معمولا در ویلا‌های دوبلکس فضای خصوصی را از نشیمن کاملا جدا می‌کنند و فضای خصوصی را در طبقه دوم طراحی می‌کنند. طراحی ویلا دوبلکس نیاز به توجه به نکات خاص خود را دارد، مانند جایی که پله در آن قرار دارد که دسترسی مناسب داشته باشد پله‌های ورودی به نیم طبقه بالا می‌بایست در نزدیکی نیشیمن که قلب خانه است باشد و همچنین در نزدیکی فضای ورودی ویلا باشد یا سقف آن چقدر بلند باشد یا این که می‌توان از سایبان‌ها، تراس و دیگر عناصر مختلف در آن استفاده کرد.

طراحی ویلا تریبلکس

طراح در طراحی ویلا تریبلکس از آزادی عمل بیشتری برخوردار است. ویلای تریبلکس همانند ویلای دوبلکس می‌باشد با این تفاوت که فضای‌های مورد نیاز در 3 طبقه جای داده می‌شود. در ویلای تریبلکس از امکانات بیشتری برخورداریم و نیاز به جدا سازی این فضا‌ها در تعامل با یکدیگر وجود دارد. ویلا‌‌های تریبلکس می‌توانند دارای امکاناتی مانند اتاق مطالعه، دفتر کار، روف گاردن ، اتاق سرگرمی، ورزش و غیره باشند.

طراحی خانه مسکونی

طراحی خانه مسکونی هم امری پیچده و دقیق است و شما در این مورد هم به یک طراح یا متخصص نیاز دارید که با مراجعه به یک شرکت معماری معتبر به آن دست پیدا می‌کنید تا این نکات را رعایت کند، به عنوان مثال یکی از این نکات فرم بخش‌های مختلف خانه بسته کارایی آن متفاوت است. در بعضی از فضا‌های خانه که احتیاج داریم محیط بیشتر از مساحت باشد مانند آشپزخانه که از دور یا محیط آن استفاده می‌کنیم آن را به شکل  L یا مستطیل طراحی می‌کنیم و در فضا‌های که احتایج داریم مساحت از محیط بیشتر باشد مانند پذیرایی یا نشیمن از فرم‌های مانند دایره، مربع، هشت ضلعی و شش ظلعی استفاده می‌کنیم.بایا پلاس طراحی ویلا دیزاین منزل

طراحی لابی مسکونی

لابی نقطه مشترک در طراحی ساختمان مسکونی است. لابی به بخشی از ساختمان گفته می‌شود که داری بخش نگهبانی و بخش انتظار است . بخش نگهبان شامل پیشخان میز و صندلی و نگهبان می‌شود که امنیت ساختمان را در 24 ساعت شبانه روز تامین می‌کند. بخش دیگر لابی انتظار است که میهمانانی که وارد ساختمان می‌شوند دقایقی را در آن سپری می‌کنند . طراحی لابی مسکونی می‌تواند در دیدگاه افراد به ساختمان تاثیر بسزایی داشته باشد. طراحی لابی مسکونی هم امری تخصصی محسوب می‌شود به عنوان مثال طراح می‌تواند با در نظر گرفتن سقف بلند برای لابی جلال و شکوه به لابی و ساختمان ببخشد یا اگر محدودیت فضا دارد می‌تواند با استفاده از فرم‌های عمودی و پر و خالی کردن دیوار‌ها کاری کند که لابی بزرگتر به نظر برسد و موارد دیگری که یک شرکت معماری خوب می‌تواند با دانش فنی خود آنها را انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *